Zavrieť

Porady

občan DPH pri predaji bytu

Ahojte,
Prenajímam byt. Bolo mi pridelené DIČ. byt mám vo vlastníctve už 20r. Zhrnula som si ho do obchodného majetku, aby som mohla dať do výdavkov drobné opravy a nové spotrebiče. Odpisy som neuplatnovala, teda zostatková cena je taká ako vstupná. Keď budem predávať byt za hodnotu vyššiu ak 50tisíc musím sa registrovať na DPH a odviesť DPH z predaja? Alebo sa len registrujem a potom tu ide o to tuzemské samozdanenie?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

  Žabinka
  Zákon o DPH
  Registračná povinnosť
  § 4
  (7) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.


  https://www.financnasprava.sk/sk/obc...-nehnutelnosti
  Predaj nepodliehajúci dani
  Na účely zákona o DPH sa za nehnuteľnosť považujú pozemky a stavby alebo ich časti (napr. byty, nebytové priestory) spojené so zemou pevným základom; pozemky môžu byť stavebné, poľnohospodárska pôda, lesná pôda.

  Ak občan predáva svoj súkromný nehnuteľný majetok v postavení súkromnej osoby, tento predaj nie je predmetom DPH - nepodlieha zákonu o DPH. Pri predaji nie je rozhodujúce, akú výšku príjmu dosiahne z predaja, rovnako je bezpredmetné, aké množstvo nehnuteľností predáva a v akom časovom období. Takéto predaje patria do rámca nakladania so súkromným majetkom a pri ich realizácii občan nemá postavenie zdaniteľnej osoby.
  nina0074 to som si nebola istá, či nie som v postavení zdaniteľnej osoby, keď byt prenajímam a mám ho zaradený v obchodnom majetku, lebo čítala som finančnú správu a tam bolo napísané, že zdaniteľnou osobou je osoba ktorá vykonáva ekonomickú činnosť, tak neviem či prenájom bytu nemám považovať za ekonomickú činnosť.

  občan DPH pri predaji bytu

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.