Zavrieť

Porady

dedičské konanie v rámci vydedenia

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako je to vo veci dedičského konania. Manžel má nemanželské dieťa, s ktorým sa od narodenia nestretáva, nebol s matkou dieťaťa ženatý, prispieva pravidelne výživným stanoveným súdom. Počas manželstva sme nadobudli s manželom určitú nehnuteľnosť. Máme ešte 3 tri deti. V prípade manželovej smrti tento majetok by bol rozdelený medzi deti. Ako sa dá zabrániť, aby tento majetok nepripadol dieťaťu, ktoré je nemanželské. Neviem si predstaviť, aby som nemohla disponovať s majetkom napr. predajom a matka dotyčného dieťaťa by mi bránila predať majetok, keďže by ju zastupovala ako maloletú a mala by tam aj ona určitý podiel. Ešte podotýkam, že na nehnuteľnosť je udelené ťarcha.
Neviem prečo by som mala niečo dávať niekomu, kto sa nepodieľal na ťažkom nadobudnutí tejto nehnuteľnosti.
Viem, že je tam možnosť, len ak je dedič vo výkone väzby, ak nejaví záujem a je právne nespôsobilý. Je možnosť aj vysporiadanie BSM počas manželstva tým, že majetok by manžel prepísal na mňa, prípadne na naše deti?
Musí existovať spôsob, aby nadobudnutý majetok zostal v rámci rodiny a aby sme len mi s ním mohli disponovať. ďakujem za pomoc
ivka70 A ktore z manzelovych deti sa podielalo na tazkom nadobudnuti nehnutelnosti?
arizona A to dieta moze za to, ze je nemanzelske? Ono sa pytalo na svet? Vies si predstavit,ze by sa niekto takto spraval k tvojmu dietatu? Trochu sudnosti a pokory by ti neuskodilo...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Manželove prvé dieťa nemôže za to, že jeho otec si nevzal jeho matku za manželku.
    Mimochodom, manžel s tým nemá problém, čo bude raz s "jeho" majetkom?
    A prečo sa nazdávaš, že zomrie skôr ako Ty?
    To, že je niekto právne nespôsobilý neznamená, že nemôže dediť... Môže mať predsa svojho poručníka... Tie dôvody sú iné.
    Naposledy upravil Oliwa : 28.05.16 at 15:26
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marleau Nenavážajte sa do zadávateľa témy, je mu len nepríjemné, aby s de facto jeho majetkom mohol manipulovať ešte niekto nežiadúci. Podobný prípad máme v rodine. Riešenie vidím vo vydedení zo strany otca.
    ivka70 Na vydedenie treba mat zakonny dovod, ten u maloleteho dietata nenajde.
    dmc z jej majetkom nemoze manipulovat predsa nikto....... to je podiel jej manzela - a ten ma potomkov.....jej podielu sa nikto ani nedotkne. Ja to sidce chapem co zadavatel chce ale ved je to potomok manzela...do prdele.... Macocha ako z ucebnice........ svojim ano....... otcovmu HOV.......(Aj ked mna je tiez do toho .....h.......ale niektore temy sa nedaju uz ani citat)
    marleau nejde o otcovho syna, ale jeho mater, ktorá s majtekom nemá nič
    Katy a R marleu - toto sú zbytočné komentáre a o vydedení dieťaťa aj zavádzajúce. v priloženom linku má dostatočné info od odborníkov.
    a ak má takéhoto manžela - musí rátať s tým, že o pozostalosť sa všetky jeho deti budú deliť (či sa jej to páči, alebo nie). Len či aj nejaký majetok ostane?? čo ak sa nájde ďalšie dieťa(deti) - aj s matkou ?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    všetky manželove deti sú rovnocenné. https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...DXhnJBrCmC_Fnw
    A čo si on sám urobí so svojím majetkom, to už je jeho vec.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Musíš mať na vydedenie patričný dôvod. V rámci rodiny je aj nemanželské dieťa od manžela. Ak si správna matka, tak by si o vydedení nemala ani pomyslieť. Je to predsa manželovo dieťa. Keď máš rada manžela, mala by si tolerovať aj jeho dieťa, a najmä ho neošklbať o to, čo mu zo zákona patrí, alebo?.......
    Ale všetko to je na každého svedomí. Pamätaj, že, ak niekomu niekto jamu kope, sám do nej spadne. Dieťa má nárok na majetok po otcovi zo zákona, nededí sa na základe z toho, či na tom majetku robil, alebo nie.

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    A co tak BSM a po čase ti predá svoj majetok ? Dosť nepríjemný problém pre všetky strany.
    Ice dive aj keby mali rozdelené BSM, a on by predal majetok manželke, muselo by sa to prejaviť vo forme financií u neho... napr. že mal príjem z tohto predaja... a ak by ten nebol bol, by predaj považovaný za zastierací manéver a dľa možností ak by bol napadnutý na súde mohlo by sa jednať o neplatný právny úkon... jediný spôsob ako s týmto naložiť, je rozdať majetok za živa podľa vlastného uváženia.... čo tiež niekedy nie je najšťastnejšie riešenie, nakoľko už nie raz sa stalo, že z darcu bol napokon bezdomovec......
    Oliwa Ako sa hovorí: koľko sa človek natrápi, kým o všetko príde...

    dedičské konanie v rámci vydedenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.