Zavrieť

Porady

Starobné dôchodkové sporenie

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Blíži sa 1.január 2005, významný to medzník dôchodkovej reformy. Od tohto dňa si podaktorí môžeme sporiť na dôchodok. Rád by som na tomto mieste rozpútal búrlivú diskusiu na túto tému.
Usporiadat
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ja som ten hraničný vek (45), o ktorom všetci hovoria, že sa im už neoplatí prejsť na nový systém dôchodkového sporenia. Takže neviem. Akurát už mi začínajú vadiť reklamy, ktoré to rozbehli od 1.11. a to je len začiatok.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ja som už tiež mimo piliera, ale debatu rada prijímam kvôli mladším zo svojho okolia.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
De facto hraničný vek, pri ktorom nielenže sa neoplatí ísť na sporenie, ale voľba sporenia "hraničí s kriminálom" je 10 rokov pred plánovaným odchodom na dôchodok.

Ja som zástanca sporenia. Sporenie je sporenie, človek si sporí na svojom účte, peniaze sa dedia, to sa s poistením v SP nedá porovnať. Avšak predsa len to nie je až také jednoznačné. V prospech poistenia hovorí to, že v najbližších rokoch sa dá očakávať rast platov (a tým pádom "aktuálnej dôchodkovej hodnoty" - čo je najdôležitejší parameter pri výpočte dôchodku zo SP) rýchlejší, než výnos pri relatívne konzervatívne ladených investíciách na kapitálovom trhu. Naviac správcovia sporenia sa budú v prvých rokoch snažiť "nabaliť" a do maxima budú hnať výšku poplatkov za správu.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.11.04 at 18:08
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ja som čítala, že peniaze sa dedia alebo teda dajú dediť, len kým sa sporí. Ak sa začne dôchodok vyplácať a nebodaj dôchodca umrie, už sa to nededí, ostáva to v majetku DSS:

Podľa pôvodných deklarácií vlády je dôkazom korektnosti penzijnej reformy aj možnosť dedenia nasporeného dôchodku, ktorý v prípade smrti poistenca zdedia jeho príbuzní. Zdá sa však, že realita je iná. Čosi o nej napovedá aj nedávna informácia, s ktorou prišla súkromná televízia JOJ. Vyplýva z nej, že vláda pred občanmi zatajuje pravdu o možnosti dedenia dôchodkov. Priznal to nepriamo aj hovorca Kaníkovho ministerstva, ktorý potvrdil, že dediť sa dá iba dovtedy, kým na dôchodok sporíte, ale si ho nečerpáte. "Áno, je to dediteľné. To znamená, že počas doby, keď sporí, sú prostriedky súkromným vlastníctvom občana." Vo chvíli, keď si nasporené milióny premení sporiteľ - dôchodca v životnej poisťovni na dôchodok, ocitá sa v úplne inej životnej situácii a spolu s ním aj jeho príbuzní. Ak nasporil počas 30 rokov dva milióny, z ktorých mu poisťovňa vyplatí jeden desaťtisícový dôchodok a dôchodca ešte pred výplatou ďalšieho dôchodku umrie, na zvyšok nasporenej sumy, teda 1 990 000 korún, nemajú príbuzní nárok. Celá suma prepadne v prospech poisťovne. Prakticky ste sporili pre kohosi iného. Potvrdzujú to aj slová hovorcu mnisterstva práce: "Tam nie je žiadne dedenie. Nemáte ani možnosť všetky nasporené peniaze zo svojho účtu vybrať." Opäť hovorca: "Nemôže si vybrať naraz. Určite nie." Vyššie uvádzaný príklad uspokojivo vysvetľuje príčiny obrovského záujmu rozličných finančných skupín o udelenie správcovských licencií a dáva odpoveď aj na to, čo bolo hlavným zmyslom penzijnej reformy.

ale neviem, čo si mám o tom myslieť
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Tiež mi došiel e-mail.. podobného znenia...čo si o tom mám myslieť...
V letáku. ktorý rozposielalo MPSVaR..je však uvedené... že dôchodkové úspory sa budú môcť dediť!
Takže, ako to vlastne je?!
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Je to tak, ze dedit sa mozu len tie prostriedky, pokial si sporitel nekupi dochodok od zivotnej poistovne. To znamena presne to, ze: deditelne su len prostriedky, ktore su na osobit. ucte, kym sporitel nenastupi na starob. dochodok.Ale tiez nemusi na dôchodok vycerpat vsetky uspory, cim ta cast, kt. nepojde na dochodok uz deditelna je. Tak mi to bolo vysvetlene panou, kt. uzatvara tento 2.pilier dôchod.reformy.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

ja mam cca 32 podnikam popri zamestnani a prave kvoli tomu chcem prejst na 2 pilier plati odvody aj moj zamestnavatel aj ja ako SZCO. Manzelku mam mladsiu ona zaraba hrubeho cca 10.100 (skolstvo) ju zas az tak netlacim do toho. Z dovodu ze 1 pilier zatial "zatial" kazdorocne valorizuju.Jasne kto vie ako to bude o 30 rokov.
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Čo sa týka čerpania prostriedkov ušetrených na osobitnom účte budú dve možnosti:
1. celú čiastku usporenú na účte si môžte nechať previesť na životnú poistku, a poisťovňa Vám bude mesačne vyplácať dôchodok, vtedy potomkovia nededia nič

2. časť prostriedkov usporených na účte si necháte previesť na životnú poistku /tá časť bude ohraničená určitým minimom, koľko sa bude musieť previesť/ a ostatok ostáva na osobitnom účte, a len túto časť bude možné dediť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nad tým dedením nemá význam sa rozčuľovať. Kým sporiteľ sporí, tak v prípade jeho smrti sú jeho peniaze predmetom dedenia. Keď však už sporiteľ požiada o dôchodok, tak jeho nasporená suma prechádza do ním zvolenej životnej poisťovne a tá mu vypláca až do jeho smrti dôchodok. Výpočet sumy dôchodku je daný matematickými metódami používanými poisťovňami na takýto účel. Je to to isté, akokeby ste mali životnú poistku - istý čas si sporili a odo dňa D sa s poisťovňou dohodli na vyplácaní dôchodku z takto naakumulovaných peňazí. Kto "skôr" zomrie, "má smolu", kto dožije vysokého veku - smolu má poisťovňa.

Ďalej ako píše ivab bod 2. - nie celú nasporenú sumu si musí sporiteľ previesť do životnej poisťovne. Sumu nasporenú nad určitú hranicu si môže pri nástupe na dôchodok okamžite nechať od svojho správcu vyplatiť, alebo sa so správcom dohodne na vyplácaní tejto sumy v mesačných splátkach - až kým celú sumu nevyčerpá - a vtedy nevyčerpaný zostatok tejto sumy je v prípade jeho smrti predmetom dedenia.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Pán Mihál, mám otázku ohľadom "povinnosti" vstúpiť do 2.piliera a povinnosti platiť príspevky na SP aj pre určitú skupinu študentov - vopred sa ospravedlňujem za neodbornú terminológiu, táto oblasť je pre mňa veľkou neznámou" a možno tu pletiem dve úplne odlišné veci. Niekde v médiách som zachytila informáciu, že ľudia, ktorí zatiaľ neboli zaevidovaní v systéme sociálneho poistenia - hlavne študenti - musia (až po ukončení štúdia) do 2.piliera vstúpiť povinne. Študenti a ľudia, ktorí už v systéme evidovaní sú sa môžu síce rozhodnúť, ale zato vraj majú povinnosť platiť príspevky na SP, prípadne sa im to má akosi vypomstiť, ak by neplatili? Uvediem príklad: syn sa po maturite nedostal na VŠ, najprv sa zaevidoval na úrade práce, potom bol chvíľu dobrovoľne nezamestnaný (platil si len ZP) a poberal podporu 1450 Sk od nejakého odboru sociálnych vecí, potom to zrušili, lebo podľa nejakého nového zákona majú rodičia s určitým príjmom svoje potomstvo do 25 rokov podporovať sami. Teraz študuje na VŠ - neplatí si žiadne poistenie. Len neviem, podľa toho čo som uviedla vyššie, či náhodou nemá povinnosť čosi platiť, lebo už raz bol evidovaný cez úrad práce v systéme SP.
Čo sa tej reklamy týka - komu veriť, keď je človek v hraničnom veku, agenti poisťovní budú mať logicky záujem loviť duše pritom tu bol spomínaní kriminál?
Vďaka za rozpútanie debaty na túto tému
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ľuba - ak Váš syn už bol evidovaný v SP, tak potom pre neho platí, že keď po 1.1.2005 prvýkrát bude znovu poistený v Soc.poisťovni - lebo sa zamestná na pracovnú zmluvu alebo bude povinne poistený ako SZČO alebo nebodaj sa dobrovoľne poistí na dôchodkové poistenie - tak do 30 dní od vzniku poistenia v SP sa môže rozhodnúť, či ide do II.piliera, tj. ak chce, do 30 dní musí podpísať zmluvu s nejakou správcovskou spoločnosťou. Ak tak urobí, do konca svojho produktívneho veku bude sporiteľom v II.pilieri. Ak tak neurobí, do konca...bude len poistencom v SP.
Toto si treba dobre uvedomiť a dopredu sa rozhodnúť. Keď ho náhodou "chytí šajba" a ešte počas štúdia sa zamestná a neuvedomí si tú lehotu 30 dní, môže sa stať, že nadosmrti zostane poistencom v SP a do II.piliera ho "nepustia".
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Mám 35 rokov, druhý pilier sa mi zdal spočiatku úžasný, myslela som že budem medzi prvými, ktorí doň vstúpia. Neskôr som názor zmenila, mám pocit, že zisk z druhého piliera budú mať akurát správcovské spoločnosti. Takže som sa rozhodla ukončiť TPP, prejsť na živnosť, peniaze, ktoré za mňa platil zamestnávateľ do soc. poisťovne získam vo forme zvýšenej odmeny na obchodnú zmluvu a dám si ich kam ja chcem a ešte si z nich ušetrím aj pre seba. Takže do sociálky budem odvádzať ako spočiatku dobrovoľne poistená odvody zo 6500 Sk /možno, ale o tom ešte len uvažujem, že koncom roku 2006 vstúpim do druhého piliera, keď budú správcovia prehľadnejší a niektorí už aj zaniknú a ostatné peniaze budem šetriť v treťom pilieri /zvýšim DDP v Pokoji a uvidíme po novom roku, ktorá poisťovňa bude výhodná pre ďalšie poistenie./ Možno je to riskantné, ale skoro všetky našetrené peniaze zostanú mne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ľuba2: Hm, myslím veľmi rozumné riešenie. Páči sa mi najmä úvaha počkať, čo sa vyvŕbi z jednotlivých správcov. Na druhej strane čím neskôr vstúpite, tým menej nasporíte a tým viac "dáte" Sociálnej poisťovni - ak budete poistená. Ak vstúpite do nejakého dôchodkového fondu a jeho správca sa Vám nebude páčiť, po roku môžete bezplatne prestúpiť inde.

Pozor ale, posledná šanca vstupu do II.piliera je nie do konca roka 2006 ale len do 30.6.2006.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.11.04 at 08:57
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Áno, samozrejme do konca júna 2006 , pomýlila som sa. Ďakujem za upozornenie.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Lenže pozor.

Budem sporiť do 2.piliera povedzme 5 rokov. Stane sa mi úraz a pôjdem na inv. dôchodok, alebo ma prepusta v zamestnaní a už do dôchodku sa nezamestnám. Nakoľko som do 2. piliera nesporila 10 rokov nič z neho ani nedotanem. Dostanem len dôchodok, ktorý mi bude vyplácať Soc. poisť. a to znamená, že budem dostávať len polovicu. Tak som to počula.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jozef Mihál
Ľuba - ak Váš syn už bol evidovaný v SP, tak potom pre neho platí, že keď po 1.1.2005 prvýkrát bude znovu poistený v Soc.poisťovni - lebo sa zamestná na pracovnú zmluvu alebo bude povinne poistený ako SZČO alebo nebodaj sa dobrovoľne poistí na dôchodkové poistenie - tak do 30 dní od vzniku poistenia v SP sa môže rozhodnúť, či ide do II.piliera, tj. ak chce, do 30 dní musí podpísať zmluvu s nejakou správcovskou spoločnosťou. Ak tak urobí, do konca svojho produktívneho veku bude sporiteľom v II.pilieri. Ak tak neurobí, do konca...bude len poistencom v SP.
Toto si treba dobre uvedomiť a dopredu sa rozhodnúť. Keď ho náhodou "chytí šajba" a ešte počas štúdia sa zamestná a neuvedomí si tú lehotu 30 dní, môže sa stať, že nadosmrti zostane poistencom v SP a do II.piliera ho "nepustia".
Prosím o upresnenie: čo znamená, že ak bude po 1.1.2005 znovu poistený v SP - za VŠ neplatí štát žiadne poistenie? A ako je to so zamestnaním sa počas štúdia - pri dohode o VP alebo brigádn.práci študenta odvádza zamestnávateľ do SP 0,8% na ÚP - ráta sa aj takéto zamestnanie? Prečo sú tam také šibeničné lehoty? Čiste teoreticky: v r. 2005 vyletí zo školy, zamestná sa a má len 30 dní. Všetci ostatní majú čas do 30.6.2006!? A čo je to preboha ten III. pilier?
Naposledy upravil luebchenko : 08.11.04 at 09:29 Dôvod: doplnok otázky
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ľuba -
v danom čase štát dôchodkové poisetnie za študentov VŠ neplatí. Pri dohodách o VP alebo BPŠ sa dôchodkové poistenie neplatí - takéto "zamestnanie" sa neráta.
A opravujem a doplňujem sa zároveň - tá šibeničná lehota 30 dní sa týka študentov, ktorí už v SP boli poistení pred 31.12.2003 a stanú sa znovu poistencami až po 30.6.2006.

Takže dva scenáre, odlišujúce sa v čase ukončenia školy.

1. 30.8.2005 študent vyletí zo školy. K 1.10.2005 sa zamestná v pracovnom pomere, vzniká mu dôchodkové poistenie. Zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení má čas uzatvoriť až do 30.6.2006, ak ju dovtedy neuzavrie, zostane až do konca života len v SP.

2. 30.8.2006 študent vyletí zo školy. K 1.10.2006 sa zamestná v pracovnom pomere, vzniká mu dôchodkové poistenie. Zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení má čas uzatvoriť len do 31.10.2006, ak ju dovtedy neuzavrie, zostane až do konca života len v SP.

III.pilier je doplnkové dôchodkové sporenie.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.11.04 at 09:40
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yvetta:

Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorej sa vypláca invalidný dôchodok do dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok, ak táto fyzická osoba pred vznikom nároku na invalidný dôchodok bola zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení. Za takéto osoby platí poistné na SDS Sociálna poisťovňa.
Čiže ak sa Vám stane úraz, zostanete invalidom (s viac ako 70% poklesom...), bude za Vás platiť sporenie Sociálna poisťovňa.

Iná vec je strata zamestnania. Kto nesporí aspoň 10 rokov, nemá nárok na dôchodok zo sporenia. Jeho úspory zostanú na jeho účte a po jeho smrti ich zdedia pozostalí...
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
V poriadku p. Mihál. Soc.poisť. bude platiť za FO, ktorá sa stane invalidnou. Ale z akej sumy ? Určie z min. VZ. Takže ten môj dôchodok bude o ničom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vymeriavací základ SP za invalida s viac ako 70% poklesom je daný ako
POMB krát priemerná mesačná mzda.

Kde POMB je "Váš" priemerný osobný mzdový bod, z ktorého sa vypočítal invalidný dôchodok.

Takže ak sa stal úraz, Vy ste mali povedzme POMB = 2 (lebo máte príjem na dvojnásobnej úrovni nad priemerom), tak SP bude platiť sporenie defacto z priemerného Vášho dovtedajšieho základu - ktorý je dvojnásobkom slovenského priemeru. To myslím nie je zlé.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať