Zavrieť

Porady

Výpočet výšky dochodku

Dobrý deň,
Potrebujem poradiť pri výpočte výšky dôchodku, ak má niekto skúsenosti. Moja mamina ( nar. október 1957) by na budúci rok chcela požiadať o predčasný dochodok. Vyžiadali sme si zo Sociálne.poistovne údaje o osobných výmer.zakladoch. Nahodila som do kalkulačky na ich stránke a ostala som zhrozená.Viem, že sa to nedá presne vypočítať, keďže údaje sa tam zadávajú zatiaľ iba do roku 2015. Ale vyšiel jej zatiaľ dôchodok 177.50 eur. Čo je veľmi vzdialene od 1,2 násobku miním.zivotneho minima.Z toho ešte treba odrátať 13% za dva roky, co sa kráti predčasný starobný dochodok. Aby som ešte trochu ozrejmila jej situáciu. V roku 1997 sa z nej stala SZCO a odvody platila z minima. V r. 2001 bola nejaká novelizacia zákona, kde jej vyšlo, že odvody nemusí platiť, tak ich neplatila ani dobrovoľne. Viem, veľká chyba, ale netušila este vtedy. V r. 2004 sa spamätala a začala si platiť dobrovoľne. Odvtedy platí, ale len z minima. Ale vyšiel jej len ten vyššie spomenutý dôchodok. Je to možné, dobre som rátala? Som z toho zdrvená. Je už veľmi unavená, nevládze pracovať, kvôli práci má zdravotné problémy (vykonáva fyzickú prácu). Pomohlo by jej doplatiť tie vynechane skoro 3 roky a ešte tento rok, čo bude platiť do toho buduceho roka? Aj keď to doplatenie, to sú veľké peniaze, zrejme si to nebude môcť dovolit.Inak do predčasného by mohla by ísť už v júli 2017, to máme potvrdené zo SP, kráti sa jej to o 3 mesiace. Deti má 2. Ďakujem za rady!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adrioska
Ok, beriem, ale z coho potom rataju dochodok ludom, ktori v zivote nerobili? A ze je ich tu na SK neurekom....mam v rodine osobu ktora spolu nazbierala tych 15 rokov, po prevrate jej zaniklo prac.miesto a odvtedy nepracovala, minuly rok poziadala o dochodok a vyratali jej 110 eur, to z coho ratali?
Nie je nutné aby pracovala posledných 5-10 rokov pred vznikom nároku na starobný dôchodok, stačí aby mala celkom 15 rokov dôchodkového.poistenia, vrátane náhradných dôb. A vyrátajú jej ho podľa vzorca, ktorý som ti priložila vyššie. Niekedy je naozaj výhodnejšie posledné roky vôbec nerobiť ako robiť za minimálnu mzdu, ak má dostatočný počet rokov dôchodkového.poistenia a pred stratou zamestnania vysoký príjem.
3 0
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

veronikasad
adrioska
Ok, beriem, ale z coho potom rataju dochodok ludom, ktori v zivote nerobili? A ze je ich tu na SK neurekom....mam v rodine osobu ktora spolu nazbierala tych 15 rokov, po prevrate jej zaniklo prac.miesto a odvtedy nepracovala, minuly rok poziadala o dochodok a vyratali jej 110 eur, to z coho ratali?
Nie je nutné aby pracovala posledných 5-10 rokov pred vznikom nároku na starobný dôchodok, stačí aby mala celkom 15 rokov dôchodkového.poistenia, vrátane náhradných dôb. A vyrátajú jej ho podľa vzorca, ktorý som ti priložila vyššie. Niekedy je naozaj výhodnejšie posledné roky vôbec nerobiť ako robiť za minimálnu mzdu, ak má dostatočný počet rokov dôchodkového.poistenia a pred stratou zamestnania vysoký príjem.
Uz chapem. Toto ma len utvrdzuje v tom, ze som jej vcera napokon poradila, aby sa odhlasila z.dobrovolneho poistenia a tych 140 eur radaej davala doma do ponozky. Aspon si nieco na ten dochodok nasetri. Nema uz pre nu vyznam.platit odvody. Je to smutne, ze zakony su nastavene tak, tak ze sa pred dochodkom oplati skor nerobit vobec ako robit za minimum. Tento stat nerobi nic pre vyssiu porodnost a rast ekonomiky....hanba :-(
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

adrioska
Uz chapem. Toto ma len utvrdzuje v tom, ze som jej vcera napokon poradila, aby sa odhlasila z.dobrovolneho poistenia a tych 140 eur radaej davala doma do ponozky. Aspon si nieco na ten dochodok nasetri. Nema uz pre nu vyznam.platit odvody. Je to smutne, ze zakony su nastavene tak, tak ze sa pred dochodkom oplati skor nerobit vobec ako robit za minimum. Tento stat nerobi nic pre vyssiu porodnost a rast ekonomiky....hanba :-(
Podľa mňa si jej poradila zle.
Pretože ak si už platí dobrovolné poistenie od 1.1.16 tak by mala ho platiť do konca roka do 31.12.16 a vtedy sa odhlásiť z dobrovolného poistenia.
Nakoľko ak to správne chápem tak dôchodkové poistenie funguje takto ... zarobím 1000e mesačne v hrubom ... pracujem 5 mesiacov a zvyšných 7 mesiacov v roku som na PN alebo na UP .. nepodstatné... tak mojich 5x1000 = 5000 eur v konečnom finále SP rozráta deleno 12 mesiacov tj. ako keby ten rok platila odvody zo sumy 416,67 eur .

A to isté si poradila svojej mamke, 10 mesiacov platila odvody zo sumy 429e .. tj. dokopy z VZ 4290e a pri výpočte dôchodku jej to vydelia 12 mesiacmi tj. ako keby za mesiac platila odvody zo sumy 357,50e .. čiže z menej ako minimálnej mzdy. Preto bude podľa mojho názoru lepšie ak už tento rok mamka doplatí dobrovolné odvody .. a nech neplatí od 1.1.17
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Xanti, správne! Ak môže, nech tento rok za zvyšné mesiace zaplatí čo najviac ako sa jej dá, aby mala za rok 2016 vyšší koeficient. Začatý rok sa ráta do priemeru vždy, (aj ked 1 mesiac - čo ale veľmi priemer znižuje). Potom by mala ísť do penzie tak, aby sa jej tento rok rátal.
1 0
adrioska adrioska

adrioska je offline (nepripojený) adrioska

Xanti
adrioska
Uz chapem. Toto ma len utvrdzuje v tom, ze som jej vcera napokon poradila, aby sa odhlasila z.dobrovolneho poistenia a tych 140 eur radaej davala doma do ponozky. Aspon si nieco na ten dochodok nasetri. Nema uz pre nu vyznam.platit odvody. Je to smutne, ze zakony su nastavene tak, tak ze sa pred dochodkom oplati skor nerobit vobec ako robit za minimum. Tento stat nerobi nic pre vyssiu porodnost a rast ekonomiky....hanba :-(
Podľa mňa si jej poradila zle.
Pretože ak si už platí dobrovolné poistenie od 1.1.16 tak by mala ho platiť do konca roka do 31.12.16 a vtedy sa odhlásiť z dobrovolného poistenia.
Nakoľko ak to správne chápem tak dôchodkové poistenie funguje takto ... zarobím 1000e mesačne v hrubom ... pracujem 5 mesiacov a zvyšných 7 mesiacov v roku som na PN alebo na UP .. nepodstatné... tak mojich 5x1000 = 5000 eur v konečnom finále SP rozráta deleno 12 mesiacov tj. ako keby ten rok platila odvody zo sumy 416,67 eur .

A to isté si poradila svojej mamke, 10 mesiacov platila odvody zo sumy 429e .. tj. dokopy z VZ 4290e a pri výpočte dôchodku jej to vydelia 12 mesiacmi tj. ako keby za mesiac platila odvody zo sumy 357,50e .. čiže z menej ako minimálnej mzdy. Preto bude podľa mojho názoru lepšie ak už tento rok mamka doplatí dobrovolné odvody .. a nech neplatí od 1.1.17
Jasne, tento rok uz nechame dobehnut, uz aj kvoli dan.priznaniu za 2016. A potom od noveho roka odhlasit.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať