Zavrieť

Porady

Viete mi vysvetliť ako mám chápať nasledovný paragraf

Viete mi vysvetliť ako mám chápať nasledovný paragraf ?Premlčacia doba § 101 Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, pemlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.Zaujíma ma najmä výklad pojmu "prvý raz"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Asi takto sedliackym rozumom - pokiaľ sa niekde spomenie lehota a do tej doby sa oprávnený neozval - teda nevykonal po prvýkrát svoje právo, od tej doby beží lehota premlčania tri roky (§101), Ale to je následok §100
    Príklad: pôžička - dátum splatenia povedzme 1.7. 20xx - od tej doby beží trojročná premlčacia lehota (v nej si oprávnený môže svoje právo uplatňovať. Ale pokiaľ sa ozve o vrátenie 2.7.20xx+3 - už je to premlčané.
    Tu som niečo našiel..... http://www.supcourt.gov.sk/data/att/11142_subor.pdf
    http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...aspx?id=120610
    bubkoch no, to co pises je pravda, avsak text "keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz" v zasade nie je spominany v zakone pre pripady kedy zaciatok plynutia premlcacej doby je pevne dany nejakym datumom ...

    pouziva sa prave vtedy, ked ten zaciatok nie je jasny, nie je dany ...

    napr. manzelka investuje pred svadbou svoje vlastne peniaze do rekonstrukcie domu buduceho manzela s tym, ze po svadbe ho budu spolocne uzivat
    ale po 5-tich rokoch sa rozvedu ...
    manzelka ma pravo pytat spat bezdovodne obohatenie ...
    manzel bude namietat, ze premlcacia doba uplynula, lebo si mysli ze zacala plynut dnom rekonstrukcie
    ale sud ho vyvedie z omylu, pretoze premlcacia lehota na vydanie bezdovodneho obohatenia zacala plynut dnom rozvodu, vtedy si mohla manzelka toto pravo uplatnit prvy krat (dovtedy bezdovodne obohatenie neexistovalo)
    misoft To je tiež jeden z príkladov..... kedy sa to právo malo prvýkrát uplatniť. Dôležité slovíčko - prvýkrát....

    Viete mi vysvetliť ako mám chápať nasledovný paragraf

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.