Zavrieť

Porady

Ako mám chápať použitie čiarky v právnom texte ?

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako mám z právne záväzného textu chápať zmysel čiarky za slovom "držiak" vo vete, ktorá vyjadruje presný popis tovaru: "Držiak, spevňujúca položka alebo vnútorná výstuha z kovu na použitie pri výrobe televízorov".
Znamená to, že držiak je vyrobený z kovu, alebo držiak môže byť vyrobený aj z iného materiálu?
Naposledy upravil SylviaVisna : 25.04.16 at 08:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    V právnom jazyku sa rozlišuje "konjunktívny" výklad (subsidiárne, by default: platia súčasne všetky možnosti) alebo "alternatívny" (ak je posledná z možností oddelená spojkou "alebo": vtedy platí aspoň jedna z možností).
    Nie je ale zrejmé, či je veta citovaná od začiatku. od toho závisí, či aj samotný "držiak" je jednou z možností.

    Zhrnutie:

    Ak veta začína tak, ako je citovaná a z kontextu je zrejmé, že ide o popis držiaku, tak to znamená:
    Držiak,
    čiže spevňujúca podložka
    alebo vnútorná výstuha z kovu...

    Ak nie, tak je význam:
    Buď držiak
    alebo spevňujúca podložka
    alebo vnútorná výstuha z kovu...
    alebo dve z nich
    alebo všetky tri.

    Celkom určite z citovanej vety nevyplýva, že by držiak mal byť z kovu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SylviaVisna Dobrý deň. Ďakujem Veta je citovaná od začiatku. Je to presne definovaný názov produktu. Produkt môže obsahovať všetky 3 materiály. Na základe tohto popisu však nevieme určiť, ktorá časť produktu musí byť vyrobená z kovu a ktorá časť produktu môže byť vyrobená aj z iného materiálu.
    Ing. Ľubomír Janoška Takže
    držiak = spevňujúca podložka
    alebo
    držiak = vnútorná výstuha z kovu
    SylviaVisna Držiak nie je ani spevňujúca položka ani vnútorná výstuha z kovu. Menované veci sú 3 rôzne komponenty. Len podľa toho, či sú tieto komponenty z kovu alebo nie, závisia možné zľavy.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    JA to tiež tak chápem, že sú súčiastky:
    - držiak
    - spevňujúca podložka
    - a nejaká vnútorná výstuha, ktorá je z kovu

    Teda z kovu je len tá výstuha.

    Ale neviem, ako by som to formuloval, keby to všetko malo byť z kovu.
    SylviaVisna Ono ak beriem, že je tam spojka "alebo", tak z kovu by mali byť spevňujúca položka a vnútorná výstuha. Ale čo ten držiak ?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Z tej vety nevyplyva, ze drziak je vyrobeny z kovu.

    Prave kvoli existencii vystuhy z kovu predpokladam, ze cely drziak nie je z kovu, pretoze potom by asi kovoova vystuha nebola potrebna.
    Naposledy upravil ivka70 : 25.04.16 at 09:41

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Je to tak salamusky napisane,ze sa to da vysvetlit rozne.
    Z kovu moze byt iba posledne menovana vystuha,alebo aj vsetky tri veci...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Cháp to tak, ako je to písané....ale nie položka, lež podložka (ma to fest mýlilo).

    "Držiak, spevňujúca podložka alebo vnútorná výstuha z kovu na použitie pri výrobe televízorov".

    Študuj, sú tam aj obrázky
    http://sk.aranceles.org/spevňujúca-vnútorná-televízorov

    Ale šak aj EUR-Lex - 32015R2449 - EN - EUR-Lex
    http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...X%3A32015R2449
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SylviaVisna Pojem "položka" mýli každého, avšak je to tak uvedené pravdepodobne nesprávnym úradným prekladom.
    SylviaVisna Čiže v linku, ktorý si poslal: http://sk.aranceles.org/spevňujúca-vnútorná-televízorov ... sa tiež uvádza popis "Držiak, spevňujúca položka alebo vnútorná výstuha z kovu na použitie pri výrobe televízorov". Myslíš, že je možné do takejto položky nomenklatúry zaradiť aj držiak nekovový ?
    buchač
    Ja radšej nemyslím, lebo ak by som napísal, čo si myslím, tak by to bolo nepublikovateľné.
    --------------------------------

    Na druhej strane si ale myslím tiež, že otázka ako taká nie je úplná.
    Z jednej nejakej vety, kde je problém "čiarka v právnom výklade" sa nedá určiť, čo je kov a čo je umelá hmota. Lebo to je hovadina, to vravím ako strojár - praktik.
    Nazvať ten dzindzik sa dá všeliako...a je úplne jedno, z akých materiálov je (bude) vyhotovený.

    Ale soudruzi z EU sa nudili a toto je výsledok..
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Veta "Držiak, spevňujúca podložka alebo vnútorná výstuha z kovu na použitie pri výrobe televízorov" značí "držiak = spevňujúca podložka- inými slovami - miesto spevňujúca podložka, vnútorná výstuha sa môže použiť slovo držiak. Všetky významy označujú jej jeden účel a to, že sú spevňujúcim prvkom pri výrobe. A pre všetky tieto výrazy jednej súčiastky je dané, že je vyrobená z kovu - či je pomenovaná držiak, spevňujúca podložka, alebo vnútorná výstuha.

    Iné by to však bolo pri montážnom postupe, kde by však museli byť jednotlivé tieto výrazy upresnené a na montážnom postupe označené identifikátorom (číslom, bodom montážneho postupu) - vtedy by sa mohlo jednať o TRI súčiastky, pričom tá posledná by bola vyrobená z kovu.

    Ako príklad zámeny názvoslovia: joystick, pákový ovládač = je zariadenie, určené ako vonkajšia periféria, určená na ovládanie hry..... Teda joystick i pákový ovládač je JEDNA a tá istá periféria pre počítač, len to má rôzne názvy.

    Ako mám chápať použitie čiarky v právnom texte ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.