Zavrieť

Porady

Neplatca DPH a danova povinnost pri dovoze tovaru z EU kurierom

Zdravim,

chcem sa opytat ci mi vznika povinnost platit DPH, ak planujem nakupovat tovar z Polska, ako zivnostnik neplatca DPH avsak mi ho bude poliak posielat bud kurierom alebo postou na Slovensko, to znamena ze si ho nebudem osobne vyzdvihovat v Polsku.

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    registráciu podľa parag.7 musíš riešiť až keď hodnota tovaru nakúpeného z EU presiahne 14000 eur za kalendárny rok (teda keď už budeš vedieť že najbližším nákupom to presiahneš). Dovtedy môžeš nakupovať ako neplatca.
    santiax Dakujem za odpoved, pytam sa ale preto lebo na stranke financnej spravy som nasiel podmienku ktora prave hovori o tom ak tovar ja fyzicky nedonesiem z Polska na Slovensko ale tzv. ho nadobudnem na uzemi nasho statu tak mi vznika povinnost platit DPH. Presnejsie toto je skopirovane z financnej spravy:

    "Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je definované v § 11 zákona o DPH. Nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.

    Aby nadobudnutie tovaru bolo predmetom dane, musia byť splnené tieto podmienky:

    - nadobúdateľ získa právo disponovať s tovarom ako vlastník
    - predávajúci má pridelené identifikačné číslo pre DPH v inom členskom štáte
    - tovar je z iného členského štátu fyzicky dodaný do tuzemska, pričom prepravu tovaru môže vykonať dodávateľ alebo odberateľ alebo iná osoba na účet dodávateľa alebo odberateľa
    - nadobudnutie tovaru je za odplatu."

    Cize co sa presne berie pod to nadobudnutie tovaru v tuzemsku?

    Dakujem

    Neplatca DPH a danova povinnost pri dovoze tovaru z EU kurierom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.