Zavrieť

Porady

Môžem poberať materskú a zároveň mať živnosť?

Zomrel mi otec, ktorý mal živnosť. Jeho úmrtie som oznámila na živnostenskom úrade, kde ma oprávnili pokračovať v živnosti, než prejde dedičské konanie. Na daňovom úrade bol problém s pridelením DIČ, nakoniec mi ho pridelili aby som mohla pokračovať v chode firmy. Príjem firmy je menší ako náklady, čiže žiaden príjem z tohto podnikania nemám. Obávam sa, či mi nezoberú materskú. Po dedičskom (dedič som ja a moja mama) by som si rada založila živnosť. Vedel by mi niekto poradiť, či je to vhodné nakoľko mám ešte rok nárok na materskú, alebo máme živnosť skôr urobiť na moju mamu (dôchodca). Zároveň by som potrebovala vedieť, či nie sú nejaké úľavy ak som ZŤP. Ďakujem, ak sa nájde niekto kto mi poradí.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

    obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac mirka134
    Živnosť popri materskej môžeš mať, nemusíš platiť odvody do SP a ani ZP - ale na zdravotnej ti to zrátajú pri ročnom zúčtovaní. Ak si ŤZP, platíš potom odvody do ZP 7%. Sociálnu platíš potom normálne z príjmu ak presiahne v roku 2016 sumu 5298, si povinná platiť od 1.7.2017 odvody do SP.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Mirka, počas poberania materského SZČO odvody do SP neplatí. Pristis však neuviedla, dokedy dávku materské bude poberať ...
    mirka134 ďakujem, áno to som na začiatku uviedla. Len som neoddelila potom tu odpoveď na ŤZP.
    veronikasad Pokial živnosť nebude vykonávať osobne, ale prostredníctvom zamestnancov, nemusí platiť odvody do SP ani počas poberania rod.príspevku. Trošku byrokracie na SP, ale dá sa to vybaviť ...
      zbaliť

    Môžem poberať materskú a zároveň mať živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.