Zavrieť

Porady

Mám nárok na mzdu za prácu cez sviatok, ak som vyslaný do ČR (dohoda o vyslaní), kde sviatok nebol, ale na Slovensku bol?

So zamestnávateľom som podpísal Dohodu o vyslaní do ČR, ktorá nemá žiadnu špeciálnu úpravu.
Minulý mesiac som odpracoval jeden deň v ČR tak, že v ČR sviatok nebol, ale u nás v SR áno. Mám nárok na preplatenie sviatku ako práce cez sviatok alebo sa riadim českým kalendárom?

Vopred ďakujem za info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Neda sa presne povedat, zavisi od zmluvy, co je v nej, ale zvycajne plati pri vyslani, ze sa riadis kalendarok krajiny, kde si vyslany.
    Ved napr. ak tam bude sviatok a na SK nie, nebudes mat kde pracovat, tak si predsa nebudes brat dovolenku.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peterV5 No jediné, čo tam mám v zmluve napísané, čo sa týka toho je:
    Podľa právneho poriadku ČR sa budú posudzovať výlučne tieto skutočnosti: dĺžka pracovného času a odpočinok, dĺžka dovolenky, mzdové zvýhodnie za prácu nadčas + že týždený pracovný čas je 40 hodín týždenne.
    - takže jedine "dĺžka pracovného času a odpočinok" žeby to zahŕňala...ale tam ide podľa mňa len o to, že koľko hodín sa môže za deň odpracovať a že mám nárok na obedňajšiu, prípadne iné prestávky.

    A ide o opačný prípad ako spomínaš. Že keďže som bol v ČR, tak som pracoval, keby som bol v SR, tak by som nepracoval, lebo bol štátny sviatok.
    ivka70 na tom opacnom priklade som sa ti snazila vysvetlit, ze by nemalo zmysel posudzovat pracu v CR cez slovensky sviatok, pozri tu http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/pr...amestnanca.htm
    peterV5 no stále si ale nie som istý, či tomu dobre rozumiem:
    že ak ide o výkon práce vo sviatok, ide o tento výkon prác bez ohľadu na to, či je sviatok v ČR alebo v SR. Ak z tohto titulu nepriznáva príplatok právo ČR (keďže ide o nárok mimo smernice 96/71/ES), aplikuje sa právo SR (§ 122 ZP – príplatok/náhradné voľno/zohľadnenie v mzde)
    - čiže to znamená, že ak je sviatok v ČR, tak nepracujem, ak je sviatok v SR, tak mám nárok na preplatenie celého dňa ako nadčas + na príplatok za prácu cez sviatok?
      zbaliť

    Mám nárok na mzdu za prácu cez sviatok, ak som vyslaný do ČR (dohoda o vyslaní), kde sviatok nebol, ale na Slovensku bol?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.