Zavrieť

Porady

Preplatok z RZZP, účtovanie v PU.

Prišiel nám preplatok z RZZP. Účtujem PU pre SZČO. Takže žiadny zamestnanci. Ako zaúčtujem tento preplatok, keď sa považuje za daňovo vysporiadaný a v účtovníctve za zaeviduje ako nedaňový. Na aké účty to mám zaúčtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Soňula Dík, ale tu mám práve dilemu, či ten preplatok bude súčasťou základu dane, alebo nie. Čo som sa dočítala, tak práve tento preplatok by mal byť nedaňový, daň je z neho už zrazená zrážkovou daňou a nebude u daňovníka súčasťou základu dane. Tak teraz vôbec neviem.
    Chrusťa Keďže sa jedná o SZČO Finančná správa má na to jasnú odpoveď.

    „Nakoľko sa daňová povinnosť z týchto príjmov považuje riadnym vykonaním zrážky dane za splnenú, vyplatený preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia nebude u daňovníka súčasťou základu dane, a to napriek skutočnosti, že si preddavky na zdravotné poistenia zahŕňal ako výdavky znižujúce základ dane podľa § 6 zákona o dani z príjmov."

    Preplatok zrazený zrážkovou daňou z príjmov sa preto považuje za daňovo vysporiadaný a v účtovníctve sa zaeviduje ako príjem zdanený zrážkovou daňou, teda nedaňový.

    Inak postupuje poisťovňa, ak robí zúčtovanie zamestnancovi. „V prípade, ak ide o poistenca, ktorý je zamestnaný a výsledok ročného zúčtovania je oznámený zamestnávateľovi, vysporiada daň za zamestnanca zamestnávateľ,“ dodáva P. Balážová. Preplatok teda poisťovňa pošle zamestnávateľovi celý a ten ho pripočíta k riadnej mzde zamestnanca a zdaní.
    Soňula Áno, toto som čítala. Ale ako ten preplatok zaúčtovať ako nedaňový? 491/221 ?
    Soňula Opravujem: 221/491 ?
      zbaliť

    Preplatok z RZZP, účtovanie v PU.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.