Zavrieť

Porady

Dan z predaja nehnutelnosti po predoslom odkupeni podielu

Dobry den,

v novembri 2011 som spolu s priatelkou kupil byt za 87000 eur, kazdy v podiele 1/2.
V maji 2013 som od priatelky odkupil jej podiel za 13000 eur.
Teraz (jul 2017) by som chcel nehnutelnost predat. Mam povinnost platit dan z nehnutelnosti (ak ano, kolko?) alebo som od dane oslobodeny?

Dakujem
S pozdravom
Jozef
Naposledy upravil ivka70 : 22.05.17 at 05:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Otázka č. 4 - Zmena vlastníckych podielov

    Dvaja súrodenci vlastnia nehnuteľnosť v rovnakom pomere od roku 2009. V roku 2016 sa rozhodli, že si zmenia svoje vlastnícke podiely v pomere, že brat bude vlastníkom 1/3 nehnuteľnosti a sestra bude vlastníčkou 2/3 nehnuteľnosti. Po tejto zmene plánujú nehnuteľnosť predať. Bude podliehať dosiahnutý príjem z predaja nehnuteľnosti v roku 2016 zdaneniu?
    Odpoveď
    Daňovníci si môžu zmeniť svoje vlastnícke podiely na základe prevodu podielov medzi spoluvlastníkmi (k zmene vlastníctva podielov napr. predajom alebo darovaním). Dohoda podielových spoluvlastníkov nehnuteľnosti o zmene výšky ich spoluvlastníckych podielov k spoločnej nehnuteľnosti musí byť v súlade s ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Po podpise predmetnej zmluvy sa musí podať návrh na vklad do katastra nehnuteľností, nakoľko k prevodu vlastníckeho práva dochádza až vkladom do katastra.
    Keďže došlo k novému titulu nadobudnutia v roku 2016 zmenou vlastníckych práv k predmetnej nehnuteľnosti, moment nadobudnutia sa bude počítať odo dňa vkladu do katastra. Tzn., ak by daňovníci predávali nehnuteľnosť do piatich rokov od nadobudnutia, dosiahnutý príjem by podliehal zdaneniu.


    A dalej citaj https://www.financnasprava.sk/sk/obc...-nehnutelnosti

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zavisi od toho, za kolko byt predas, ak to bude do maja 2018, budes platit dan z tej kup[enej polovice, ako zaklad bude rozdiel medzi polovicou predajnej ceny a 13000 eur.
    Katy a R prečo 13 tis? ... veď nevieme, aké bude mať ostatné výdavky ?
    ivka70 ak nepreukaze ine výdavky k bytu

    Dan z predaja nehnutelnosti po predoslom odkupeni podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.