Zavrieť

Porady

Môžu nám byť vyplatené faktúry po zosnulom otcovi bez nutnosti dedenia?

Dobrý deň,
VEĽMI BY SOM PROSILA O RADU V TEJTO VECI,

- môžu byť po zosnulom ktorý bol SZČO faktúry vyplatené na účet jeho detí, bez toho aby sa stali právoplatnými dedičmi (pričom ani pred tým neboli faktúry vyplácané na účet zosnulého)


zomrel nám otec (mám ešte jedného súrodenca), naši boli rozvedení, odsťahovali sme sa a žili sme oddelene,

otec bol SZČO,

má mu byť vyplatená ešte faktúra za odpracovaný máj

nie na svoj vlastný bankový účet, keďže mal na ňom exekúciu z VšZP, ale údajne svojmu susedovi (ktorý s ním nieje v žiadnom príbuzenskom vzťahu), neviem ani ku ktorému

my - ako jeho deti dedičstvo musíme odmietnuť, nakoľko otec mal veľké dlhy,
aj byt by mu boli zabavili keby jeho brat časť dlhov nesplatil - byt sa teda prepísal na otcovho brata

inú možnosť ako dedičstvo odmietnuť teda ani nemáme, lebo by sme nemali okrem dlhov čo dediť,

chcela by som sa však spýtať na tie faktúry - pokiaľ tá úhrada nepríde na účet môjho otca nemalo by to byť predmetom dedičského konania...? môžu sa to nejak dozvedieť? vyplatené to bude totiž ako som už spomínala na účet jeho suseda

a nie som si istá či bude zrovna ochotný pri predávaní tej sumy ktorá mu z morálneho hľadiska ani nepatrí, je to na naše pomery celkom veľká suma, navyše pre cudzieho človeka

zhodou okolností práve pracujem pre tú istú firmu, a preto sa chcem opýtať či a ak tak ako mám postupovať? je možné zaslanie tých peňazí napr. na účet môjho brata? môže firma takúto zmenu v čísle účtu vykonať po zosnulom? budú si to pri dedičskom konaní nejak zisťovať?

je to nepríjemné, ale žiaľ treba riešiť aj tieto veci

VOPRED ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ REAKCIU!
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Otec tie príjmy zo susedovho účtu ani nepriznával v daňovom priznaní?
pytajucasa ahoj, tieto záležitosti som s ockom nikdy neriešila, skutočne neviem, neviem ani či budeme musieť po ňom podať daňové priznanie z jeho príjmov... asi áno, takže myslíš že si to budú vedieť spárovať a zistia že sme v podstate po smrti ocka niečo dostali aj keď právoplatné dedičstvo sme nútení odmietnuť?
veronikasad Kto robil otcovi daňové priznania? Spoj sa s jeho uctovnickou
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Okamihom úmrtia sa pohľadávka stáva súčasťou podstaty dedičského konania. Povinný nesmie vykonať úhradu pohľadávky v prospech účtu inej, ako oprávnenej osoby.

    2. To, že sa tvoj, bohužiaľ už nebohý (príjmi prosím úprimnú sústrasť), otec dopúšťal trestného činu marenia exekúcie a že mu v tom sused pomáhal, s tým nič nemá.

    3. Ak susedovi prídu na to, že mu chodili na účet prostriedky tretej strany bez právneho titulu, čakajú vážne problémy.

    Celková odpoveď: Nie, dlžník na účet nikoho z Vás platiť nebude. A nesmie. Inak by sa sám dopustil protizákonného jednania. Ak by sa o tom dozvedeli veritelia, môžu úspešne žiadať aj o niekoľko rokov otvorenie dedičského konania a uplatnia si v ňom nárok voči tomu dlžníkovi a on by musel zaplatiť ešte raz, čo určite nie je v jeho záujme.

    Nestíham sa čudovať. Dlhov sa odmietnutím dedičstva zbaviť chceš, ale pohľadávku, ktorá by bola použiteľná na vyplatenie možno aspoň časti dlhu, tú si chceš nechať vyplatiť sebe. A hovorí ti niečo pojem ukracovanie veriteľa? Je to trestné. A to isté marenie exekučného konania...
    Naposledy upravil profesional : 20.06.17 at 03:00

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    arizona, Janiela, Dáša_, belint
    Neužitočné (1)
    3
    Dáša_ celkom by ma zaujímalo, máš skúsenosť, čo sa stane s pohľadávkou, keď dediči odmietli dedičstvo ako celok? Bude ju niekto vymáhať? Ako sa to rieši v praxi?
    profesional Ak sa ako dediči vzdáte dedičstva ako celku, tak pohľadávka bude vymáhaná notárom, ktorý bude realizovať dedičské konanie. Z vymoženého výťažku notár uhradí pohľadávky veriteľov. Pohľadávky, v časti v akej ich nebude možné uhradiť, sa stanú následne naturálnou obligáciou. A dedičské konanie sa ukončí.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Do troch mesiacov od úmrtia zivnostnika je povinný jeden z dedičov podať daňové priznanie. Ak sa dedičia nedohodnú kto to urobí, určí ho finančná správa.

    O neuhradené pohľadávky ku dňu úmrtia sa upravuje základ dane v daňovom priznaní. Tu ju zatajiť nemôžeš. Aký vplyv to bude mať na vzdanie sa dedičstva neviem.
    pytajucasa a urobí finančná správa daňové priznanie aj keď nikto nebude právoplatný dedič - kvôli dlhom? a keď mu to doteraz chodilo vždy na účet jeho suseda to je problém?
    ivka70 dedici su - to, ze odmietnu dedit ich este nezbavuje povinnosti ukoncit zivnost a podat DP

    Môžu nám byť vyplatené faktúry po zosnulom otcovi bez nutnosti dedenia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.