Zavrieť

Porady

Smrteľné chorá priatelka

Dobrý deň. Mám priateľku s ktorou žijem 11rokov. Teraz je už v poslednom štádiu rakoviny musím sa pripraviť na to najhoršie. Vôbec neviem čo mám robiť nemám žiadne splnomocnenie od nej bývame v byte ktory patrí jej . Je v takom stave že vôbec sa už nehýbe má 2strykov . Vôbec neviem čo mám robiť som úplne stratený
7 komentárov     zbaliť
Mila123 a sobáš? neprichádza do úvahy?
buchač Mila123 (Dnes 07:50) a sobáš? neprichádza do úvahy?
=====================

Sobáš ???

Kuwa, jak v lacnom americkom filme ? Ale tam zvyčajne ide o lásku až za hrob, city pre diváka...aby platil za svoje slzičky.

Kuwa, alebo jak láska na Pereši...
Lenže sobáš z rozumu - obstarožnej, rozkysnutej módnej ikony s nitrianskym buzerantom má jediný cieľ.
Ikona nešla do ťurmy...a buzerant určite neprišiel skrátka.

Apropó...Ty by si sa vydala za takýchto okolností ?
-------------------------------------

Mimochodom...každý sa tu oháňa majetkom.
Môj príspevok má dva odstavece...jeden o splnomocnení a druhý o majetku.

Majetok pitvá každý.
Splnomocnenie je iný level...ten súvisí s inými skutočnosťami.
Vybavenie pohrebu, papierovačky ohľadom bytu, .....je toho asi aj viac.
korela Mila123, nie je to zlá otázka.
vicktor "...uz sa vobec nehybe..." - fakt si myslis ze veselka je dobry napad?
Mila123 Pre JURAJA!!!!
v máji 2017 som bola svedkom takého to obratu......
korela vicktor, spomínaš, kedy sa vydávala Zora Kolínska a brala si dlhoročného partnera? Nič nové pod slnkom. O akej veselke to hovoríš? Že práve sem pletieš čierny humor.
"Potom sa zoznámila s lekárom Igorom Petrom, s ktorým žila až do konca svojho života. Krátko predtým než zomrela sa po dvadsaťšesťročnom spolužití zobrali."
dmc Tiez to nevidim uplne cierno-bielo. myslim ze 11 rocny vztah je viac ako dost na to aby spoznali jeden druheho. Co ak aj patnerka chce aby bola v poslednych chvilach vydata - aby patrila iba jemu. Myslim ze vztahy su tak roznorode ze je tazko radit. Su situacie ked je to rozumne riesenie. Prajem obom mnoho sil.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak nie je pochybnosť o tom, že si spolužijúca osoba (vediete spoločnú domácnosť = spoločné príjmy aj výdavky), mal by si po nej zdediť všetko podľa zákona v tretej skupine.
    Dokazovanie spolužitia by prišlo do úvahy vtedy, ak to by strýkovia spochybnili a chceli by v štvrtej skupine dediť oni sami.
    Určite istejšie by bol závet v tvoj prospech, ak sa nedá spochybniť jej vôľa a spôsobilosť na právne úkony (duševná porucha atď).

    občiansky zákonník

    § 475
    (1)
    Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
    (2)
    Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
    § 475a
    Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    misoft, Terezia13, Kvaka, Katy a R, Anika61, afrikánka, Ing. Ľubomír Janoška, betka631, lujza.j, alaya1
    10
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matko291 Len ja u nej nemám nahlásený trvali pobyt nemôže to skomplikovať?
    Ing. Ľubomír Janoška Treba svedkov, ktorí potvrdia, že si tam býval a/alebo vedieť preukázať, že Ti tam doručovali doporučené listy, peniaze na adresu, doručovacia adresa u energetikov a v poisťovni a podobne.
    matko291 Svedkov je dosť. Strýko ktorý je na mojej strane, môj otec, susedia a kamaráti, sestra veľa veľa ďalších...pošta mi na adresu kde spolu žijeme nechodí žiadna
    Mária27 Si prihlásený u správcu - platiť 2 osobomesiace?
    matko291 Ako to myslíte?
    Mária27 Správca každý rok zisťuje, koľko osôb býva v byte - potom sa toľko platí napr. za výťah, spoločnú elektrinu ... Ak máte prihlásených dvoch, to tiež podporí, že tam skutočne bývate.
      zbaliť

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Zavolaj notára k priateľke, nech spraví závet..
    P.s. inak, prečo si nad tým I s priateľkou neuvažoval skôr....totiž, žiť na "hromádce" sa v týchto veciach moc nevypláca..držím päste!
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mareko Presne tak, To je teraz také moderné. Neviem, či zadávateľ je z mladšej alebo staršej generácie (nie je to mierené proti nemu), no dnešní mladí sa neberú, lebo kočka, keď porodí, tak sa hlási všade ako samoživiteľka. Lebo štát dá niečo navyše, tak prečo to nevyužiť. No keď sa potom niečo s partnerom stane, tak chŕlia oheň a blesky, ako ich to postihlo . .... A všetci naokolo sú za to zodpovední
    matko291 Mladšia generácia 81 rocnik. Lebo je tvrdohlavá a keď som jej to naznačil ťa mi vyhadzovala na oči že sa jej chcem zbaviť a je medzi nami rozdiel 12rokov
    mareko Nuž čo dodať .... Potom už zostáva iba veriť, že tých 11 rokov spolužitia snáď preukážeš. No a možno strýkovia sa budú správať seriózne
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak naozaj spolu žijete a celé okolie vie, že zdieľate spoločnú domácnosť, nemal by byť problém.
    My sme k DK zdieľanie spoločnej domácnosti doložili potvrdením z obecného úradu (aby bol aj dlhodobý spolubývajúci opatrovateľ spoludedič v III. skupine)

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Zákon umožňuje aj urobenie závetu bez notára. Musí ho ale dokázať napísať a podpísať vlastnoručne a musia byť pri tom dvaja nezávislí svedkovia, ktorí ho tiež budú musieť podpísať. Závet napísaný vlastnou rukou má rovnakú váhu, ako závet urobený do notárskej zápisnice.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    alaya1, misoft, afrikánka, qelo, Torch
    Nevhodné (1)
    4
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač AMEN !!!!

    Hentú (prepytujem chujovinu) ani len nekomentujem...a hodnotiť nemá význam.
    alaya1 V nasej rodine sa takyto zaver vyskytol a bol uznany a akceptovany.
    buchač alaya...a aj iní prípadní mudrlanti.

    Neriešim právnu stránku veci...aj napriek tomu, že som neprávnik, viem o tejto možnosti.

    ALE je potrebné uvedomiť si jedno...viď citácia :
    " Teraz je už v poslednom štádiu rakoviny musím sa pripraviť na to najhoršie."

    ČO je to to najhoršie ?...to je najzákladnejšia otázka.
    Ak je na morfíne, ak je (povedzme) mimo a má len svetlé chvíľky ?
    Možno sa ani nebude môcť priateľka podpísať pri jej zoslabnutom stave...kto pozná jej stav ?

    Každý lepší právnik by henten závet rozdupal na cucky a podpísaní svedkovia by kľudne mohli mať problém so zákonom.

    Menej pozerať "Súdnu sieň"....menej.
    Radšej viac uvažovať....oveľa viac.
    alaya1 buchac Ja som reagovala na prispevok , nie na teba a napisala som svoju realnu skusenost. ze aj taka moznost existuje,A mozno tvoj "lepsi" pravnik by to rozdupal, ale klasicky NOTAR takuto zaver akceptoval.

    "Vlastnoručný závet
    Vlastnoručný závet musí poručiteľ celý vlastnou rukou napísať, uviesť deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný a na konci podpísať.

    Závet zriadený v inej písomnej forme

    Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, môže byť zriadený v inej písomnej forme – a to napísaný na počítači, písacím strojom, iným mechanickým spôsobom alebo ho môže napísať vlastnou rukou iná osoba. Poručiteľ musí takýto závet vlastnou rukou podpísať a pred dvoma súčasne prítomnými svedkami výslovne prejaviť, že závet obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet vlastnou rukou podpísať. V závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný. Svedkami nemôžu byť zákonní ani závetní dedičia, osoby im blízke (príbuzní v priamom rade, súrodenci a manželia), osoby nevidomé, nepočujúce, nemé alebo tie, ktoré nepoznajú jazyk, v ktorom je závet napísaný."
    http://zavety.sk/?page=stranka&id=17

    Osobitá forma závetu: Ak je pisateľ závetu v zlom zdravotnom stave, nevidiaci, nepočujúci, nemôže písať, alebo čítať, hovoríme o osobitej forme závetu. Prítomní musia byť traja svedkovia, pred ktorými sa nahlas prečíta text závetu, ktorý oni svojim podpisom potvrdia. V závete musí byť uvedené, kto listinu napísal a prečítal. Svedkami závete môžu byť len osoby spôsobilé k právnym úkonom, ďalej to nesmú byť osoby nevidomé, nepočujúce, nemé a tie ktoré nepoznajú jazyk, v ktorom sa závet vyhotovuje. Taktiež nesmie byť svedkom zákonný dedič a jemu blízke osoby.
    http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C...%C3%A1vet.aspx

    Odporucavas uja googla, ale ho nepouzivas sam!!!!.
    buchač ALE ja som, s dovolením, reagoval na Teba.

    AMEN !!!!!
    alaya1 ja ta mam v pazi, reaguj na co chces, mna caka moj motylikovy zahon. Tak sa samonasieraj nadalej. Vela zdaru k tomu :
    alaya1 Ak je pre "niekoho" tato rada nevhodna, tak nepozna zakony SR a jeho hodnotenie je vysoko laicke, ale dupol si aj pastickou buchol
    dmc pri vlastnorucne napisanom a podpisanom zavete sa nevyzaduju svedkovia

    /ci bol napisany pri plnom vedomy je uz dalsia otazka/


    Citacia:
    Vlastnoručne napísaný závet musí byť celým svojim obsahom napísaný vlastnou rukou závetcu a na záver musí byť podpísaný závetcom. Nevyžaduje sa overenie podpisu notárom a nie je potrebná prítomnosť žiadnych svedkov

    zdroj: https://www.etrend.sk/eshop/vzory-zm...nou-rukou.html
    alaya1 Závet zriadený v inej písomnej forme

    Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, môže byť zriadený v inej písomnej forme – a to napísaný na počítači, písacím strojom, iným mechanickým spôsobom alebo ho môže napísať vlastnou rukou iná osoba. Poručiteľ musí takýto závet vlastnou rukou podpísať a pred dvoma súčasne prítomnými svedkami výslovne prejaviť, že závet obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet vlastnou rukou podpísať. V závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný. Svedkami nemôžu byť zákonní ani závetní dedičia, osoby im blízke (príbuzní v priamom rade, súrodenci a manželia), osoby nevidomé, nepočujúce, nemé alebo tie, ktoré nepoznajú jazyk, v ktorom je závet napísaný.http://zavety.sk/?page=stranka&id=17
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Splnomocnenie získaš u každého notára, ktorý príde s Tebou k priateľke a spíše potrebné.
    Ak sa priateľka rozhodne darovať svoj majetok Tebe, tak notár spíše aj závet.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matko291 Notárovi som volal povedal že keď si nebude vedomá čo podpisuje že jej to nedá podpísať
    kopretinka preto ten notár musí prísť,nemôže na diaľku tvrdiť,či je pri vedomí alebo nie......či už nie je?
    buchač matko291 (Dnes 09:51) Notárovi som volal povedal že keď si nebude vedomá čo podpisuje že jej to nedá podpísať
    ====================
    Maťko...na rovinu ?????

    Kuwa fix...nie všetko sa dá, nie všetko sa vybavuje telefonicky alebo písomne.
    Kuwa... to je tá dnešná doba...keby lenivosť kvitla, tak je to tu samá ruža.
    Keby sa deti sa dali robiť cez appku...tak pôrodnosť vystúpi tak vysoko, že by sa na pôrodných sálach zbláznili od roboty.

    Kuwa...nemám ísť za Teba k notárovi ? Lebo ja som už také niečo vybavoval....
    Ing. Ľubomír Janoška Keď si nebude vedomá, čo podpisuje, tak jej to nedá podpísať - a keď si bude vedomá, čo podpisuje, tak jej to dá podpísať.
    Tiež som zažil pri potvrdzovaní podpisu pochybnosť, či podpisujúci si je plne vedomý následkov svojho konania, to je predsa normálne.
    buchač Ing. Ľubomír Janoška (Dnes 11:43) Keď si nebude vedomá, čo podpisuje, tak jej to nedá podpísať - a keď si bude vedomá, čo podpisuje, tak jej to dá podpísať.
    ====================
    Veď jasné....
    Kuwa, ALE ako zistí notár, či podpisujúci je pri zmysloch alebo nie ???
    Cez telefón, cez mail, cez Book Fasov ...... ???
    LEN a LEN osobnou návštevou a nejakým rozhovorom s podpisujúcim jedincom.

    Toto som sa snažil vysvetliť zadávateľovi....Ty ma chápeš, to mi je jasné.
    matko291 Je len bluzni niekedy rozpráva hocičo aby sa nezklakla keď prídem z úradníkom
    matko291 Je len bluzni zavše
    buchač Pozri sem....

    Ty vieš, v akom je stave. Ale ak blúzni, bude pravdepodobne pod solídnymi narkotikami.

    Ono je to problém...ale túto vec musíš zrežírovať sám, spolu s lekárom a notárom...

    ...a na telefón sa vyprdni...to nemá význam. Hlavne notárovi musíš objasniť situáciu.
    matko291 Buchac ja tomu všetkému rozumiem aj tomu že musím ísť za notarom a snom do nemocnice. Otázka bola že keď nedostanem to splnomocnenie čo potom.
    arizona Ked aj najdes notara,ktory prehliadne jej zdravotny stav a da jej podpisat nejake lajstra,este stale nemas vyhrate. Jej buduci mozny dedicia to mozu napadnut...ak budu vediet dokazat, ze pratelka kvoli zdr,stavu nevedela, co podpisuje.
    buchač matko291 (Dnes 13:11) Buchac ja tomu všetkému rozumiem aj tomu že musím ísť za notarom a snom do nemocnice. Otázka bola že keď nedostanem to splnomocnenie čo potom.
    =====================
    Čo potom ?
    Záleží od okolností.
    Ono, najprv sa modli, aby priateľka skončila túto púť v plačlivom období čím skôr. To trápenie vidíš určite aj sám a určite Ťa to neteší....kuwa, veď koho by aj.

    Potom sa uvidí...možno sa strýkovia zachovajú ľudsky, uznajú nejaký nárok.
    Ak nie ? Buď sa budeš súdiť alebo sa na to vyondíš.
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Ohladne coho nevies co mas robit - pomoct jej zlepsit zdravotny stav, poskytnut opateru, ci zabezpecit svoje byvanie? To prve asi tazko...
    Ona si uvedomuje svoj stav? Je ochotna byt darovat? To by bolo lepsie riesenie nez po sudoch dokazovat ze ste spolu byvali.

    Smrteľné chorá priatelka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.