Zavrieť

Porady

Parkovanie v jednosmerke

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ohľadom parkovania v jednosmerke (situácia je na priloženom obrázku). Ide o ulicu sv.Cyrila a Metoda v Piešťanoch (jednosmerka). Autá si zvykli stáť na ľavej strane (dlhoročne) ako tam stojí aj tá Felícia (večer za ňou stoja ďalšie autá) - zákon im to umožňuje (3 metrový voľný pruh je zachovaný ). Na pravej strane si však vlastník domu pristavil garáže (celkom štyri brány) a teraz sa parkujúcim vyhráža volaním polície, papučou, pokutami za to že ho parkujúce autá ohrozujú pri vchádzaní a vychádzaní z a do garáže. Je pravda že zákon hovorí aj o zastavení a státí tak aby autá neohrozovali vstup a výstup z a na pozemok, ale kde je teda pravda a tá hranica obmedzenia. Možno tam stáť alebo nie?Ďakujem za odpoveď
cesta.png  
8 komentárov     zbaliť
Chobot Vyskúšaj si vojsť do tej garáže autom, keď na opačnej strane cesty stojí auto alebo rad áut. Popros toho suseda, nech ti to umožní. Ak mu ukážeš, ako to urobiť bez toho, aby si 5x posunul auto vpred a vzad, tak možno zmení názor a nebude mať námietky, že tam stojíte.
afrikánka Nooo, za pokus to stojí. Nám sused odnaproti nabral kosačku, odstavenú babetu, aj dvojkolesovú káričku. A pritom tento úkon mal v oku...denne ho absolvoval niekoľko rokov, ale stalo sa.
Kto nezažije, nepochopí, asi toľko. Bývam na takej ulici a viem, čo to obnáša.
afrikánka Ak sťažovateľ býva naproti garáží má možnosť odstrániť oplotenie a spraviť si "vlastné" parkovisko, alebo tiež vybudovať garáž, garáže. Všetko je to o rozumnom prístupe v daných podmienkach. Alebo auto parkovať niekde poblíž, kde nebude prekážať.
Na foto vidieť podmienky náprotivných pozemkov
vicktor Okrem tychto "spornych" garazi tam ziadna ina nie je?
Vsetci ini majitelia domov, branok a vrat do dvora toleruju blokovanie?
arizona To ma tolko garazi na podnikatelske ucely,alebo vsetky tie vychody a vjazdy aj denne vyuziva pre vlastnu spotrebu?
buchač Foto je skresľujúce, presnejšie povedané - zavádzajúce.
Za červenou Feldou, za stlpom osvetlenia sú dve veľké brány, vstup na pozemok...sú oproti posledným dvom, od elektromeru.
Čiže aj pred nimi sa nesmie stáť !!!
Teda bránenie vo vychádzaní sa jedná len o dve brány, tie prvé od vchodu do domu.
Ten 3 metrový pruh je síce zachovaný, no je otázne, či sú to vôbec 3 metre...mne sa to nezdá.
Ak sa postaví nejaký člen pred garáž, tak auto z garáže má problém vyjsť...teda, ak to ovšem nie je nejaké Tico alebo F 500.

Taký tereňák by už mal problém...je širší, dlhší...a má malý rejt.

P.S.:
Na celej ulici je ale vstupov na pozemky vcelku aj dosť.
Takže aký problém urobiť si ten svoj...teda, ak je tam priestor ???
afrikánka To je bez debaty, pri takej šírke ulice, ako je na foto sa nedostane ani stredne veľké auto, nie tak ešte väčšie a to aj za podmienok, že naproti neparkuje žiadne auto. Ide aj o šírku garážových vrát, tam nie je šanca to vytočiť. Akosi sa musí vybehnúť aj na pätník, nieto sa vyhýbať zaparkovanému autu.
Toto si dovolím tvrdiť z vlastných skúseností.
vicktor Ako casto naberies patnik? Dokonca umyselne?
(Pri TN je to s obycajnym ackom.)
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  Otom rozhoduje dopravný inžinier odboru dopravy oni majú posúdiť a v ich kompetencii je to vyznačiť žltými čiarami. Inak parkuješ dobre?
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  vicktor Dopravny inzinier moze rozhodnut o osadeni znaciek, ale o otazke smondriana "mozno tam stat?" nerozhoduje.
  Inak znacku zakaz statia by bolo treba pred kazdy vjazd a garaz, v ulici by ich bolo asi tolko a tak nahusto ako na letisku Schwechat.
  afrikánka Viktor, pobavil si ma, ale máš pravdu.
  pavol54 nemá pravdu, lebo aj vodorovné značky sú značky, a o tom rozhoduje na základe žiadosti vlastníka susedného pozemku (skrátene povedané odbor dopravy ). Vozidlá stoja spravidla na pravom kraji komunikácie a obchádzajú sa zľava, ak to nie dopravnou značkou inak upresnené, pred garážami by malo byť vyznačené zákaz státia a zastavenia o tom rozhoduje majiteľ komunikácie na barskto zo susedného pozemku. To znamená že podľa vyhlášky by vozidlá na ľavej strane komunikácie, i keď je to jednosmerka, nemali stáť. tým sa eliminuje vznik prekážky na komunikácii.
  vicktor Aj tak sa toci - kde som spochybnil ze vodorovna znacka nie je znacka?
  V jednosmerke mozu auta stat na hociktorej strane.
  Domy, brany, garaze su na oboch stranach, aj keby auta nestali vlavo, tak niekomu zavadzaju.
  pavol54 myslíš že ak bude stáť v tej jednosmerke jeden vľavo druhý vpravo tak bude prejazdná? a každý bude hájiť svoju pravdu že v jednosmerke je to jedno kde stojí? Musí byť aspoň 3 m voľný jazdný pruh § 23
  vicktor Vpravo ci vlavo plati vseobecne (reagoval som na tvoje tvrdenie "vozidla by na lavej strane nemali stat" - mozu), samozrejme normalny clovek ak vidi zopar aut na jednej strane tak zaparkuje rovnako a nie na opacnej - vid hore autora otazky "Autá si zvykli stáť na ľavej strane (dlhoročne)." Podobne by v inej ulici mohlo vzniknut nepisane pravidlo ze parkuju na inej strane.
    zbaliť

  afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

  afrikánka
  Skús si danú situáciu prehodiť na seba. Budeš mať garáž a niekto bude svoje auto parkovať tak, že ti zamedzí, alebo sťaží prístup do, alebo z pozemku. Veľa záleží na prístupe a internej dohode medzi zúčastnenými. Mnohé takéto komunikácie sú síce v norme, ale pri bežnej používanosti nepostačujúce, aby splnili účel ku spokojnosti používateľov.
  Ak sa rozumne neviete dohodnúť, tak potom požiadajte o vymedzenie práv a nárokov príslušné orgány. Ale, načo aj? Ide predovšetkým o toleranciu a akúsi nepísanú dohodu.
  branislavp smondrian, autá si zvykli stáť na ulici, ale si musia aj odvyknúť. A kedˇparkovať na ulici, musíš platiť niekomu parkovné, ale zároveň nesmieš ani nikoho na verejnej komunikácii obmedzovať.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Ako napísal pavol - o takých veciach by mal rozhodnúť odbor dopravy (umiestnenie značiek, statická a dynamická doprava), ale podľa mňa tým, že si tam obyvatelia postavili garáže (predpokladám, že legálne), tak sa zmenila situácia a vy, čo tam stojíte, tam nebudete môcť stávať.

  Podľa zákona o cestnej premávke sa nesmie stáť vo výjazde z dvora či garáže - viď § 25 ods. 1:


  Vodič nesmie zastaviť a stáť
  a)
  ...
  u)
  na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest

  Takže čo bolo bolo. Terazky tam stáť nemôžete, lebo im bránite vo výjazde z garáže.
  Naposledy upravil Chobot : 18.09.17 at 21:33
  P8280334.jpg  
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  misoft Podľa cestného zákona - prakticky by pred výjazdom z garáži na druhej strane nemal nikto parkovať (ovšem o tom musí rozhodnúť dopravný odbor samosprávy). Pokiaľ si človek pozrie tie 4 brány z garáži - sú to brány so šírkou cca 2,75 metra - a podľa mňa - ten sused by sa vedel pekne z garáže a do garáže vytočiť. Tomu susedovi ide len o to, aby mu NIKTO pred jeho milovanými garážami nezacláňal.
  Ale pokiaľ tam nie je žiadny zákaz, môže síce nahlásiť, že mu tam naproti niekto parkuje, prídu policajti a vyhodnotia - šírka jazdného pruhu je v norme a žiadna botička sa konať nebude. A možno by za to ešte aj sused zaplatil - bezdôvodný výjazd policajnej hliadky..... ajajaj - budú ho mať v merku....
  Chobot Nedá sa pekne vytočiť. Ja mám garáž, kde je síce brána široká nejakých 2,3 metra, ale pred garážou je chodba široká 5 m a vytočím sa len tak tak. Keby oproti parkovala čo len motorka, tak nevyjdem z garáže. Ono to len tak vyzerá, že je tam miesta habadej. Pozri obrázok v mojom hornom príspevku.
  misoft No pri cca 2m bráne už sú problémy - najmä ak tutút ma cca 1,8-2m šírky. Ale tie brány (hore hore) tie sú min. 2,5m široké.
    zbaliť

  branislavp je offline (nepripojený) branislavp

  branislavp
  Nie, nestáť s vozidlom oproti garážiam, lebo vidíš, že keď bude z garáže vychádzať s vozidlom, obmedzíš suseda. Radšej si vyhliadni iné parkovacie miesto a nebudeš mať problém. Parkovať na ulici a tým byť prekážkou pre vychádzajúce autá s náprotivných garáži určite nie je v súlade i len s dobrými susedskými vzťahmi. Keď viem že moje auto bráni susedovi pri výjazde, moje auto si parkujem vo svojom dvore a nerobím zbytočné problémy. Verejná komunikácia slúži pre všetkých aj pre peších, atď. Verejná komunikácia nie je predsa parkovisko pre autá.
  Naposledy upravil branislavp : 19.09.17 at 10:45
  ivka70 ked si pozries ako ta ulica vyzera na google.maps, tak uvidis, ze tam nie su len rodinne domy s branou a dvorom, ale aj nizka bytovka, predpokladam teda, ze na ulici parkuju obyvatelia bytovky a ti maju problem, kedze nemaju parkovacie miesta .....
  afrikánka Aj ja som si dala googl.maps, je tam bytovka, ale tá má "poza", svoje parkovisko. A okrem toho, je tam ešte aj malé parkovisko s názvom P sv,Cyrila a Metoda, lenže na opačnom konci ulice, ako sú zobrazené 4 garáže. Zadávateľovi otázky sa zrejme nechce urobiť zopár krokov...alebo?

  Dusik94 je offline (nepripojený) Dusik94

  Dusik94
  Ja osobne nevadí také parkovanie.

  Hlasovalo 4 pouzivatelov

  Užitočné (2)
  935, Zlata Marcinova
  Nevhodné (1)
  Komentár, nie odpoveď (1)
  0
  branislavp Ani mne to nevadí, vadí to vlastníkovi 4-och garáži. Ja osobne by som tam auto neparkovala, neobmedzovala by som suseda, naviac keby ma sused upozornil..

  Parkovanie v jednosmerke

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.