Zavrieť

Porady

Odmeny namiesto odstupneho

K 31.10.2017 so mnou môj zamestnávateľ ukončuje PP paragrafom 63, dohodou z dôvodu zrušenia zamestnávateľa. Pracujem na dobu neurčitú a zamestnaná som od 14.7.2003. Od 8.6.2017 som na pn kvôli rizikovému tehotenstvu a budem v nej pokračovať aj po skončení PP. Na papieri, ktorý budem podpisovať je správny paragraf, avšak je tam písana odmena, nie odstupné. Informovali sme sa na inšpektoráte práce, kde nám povedali, že musím dostať odstupné. Že na dohode o skončení PP môže byť písana "odmena", ale na výplatnej páske musí byť "odstupné". Nerozumiem, prečo teda píšu na dohodu odmena, ak tam má byť odstupné. Či to spisoval niekto nekompetentný, alebo je podľa nich slovo "odmena" synonymom "odstupné". Alebo sa mám obávať tejto zámeny slovíčok, a to bude ten rozdiel či dostanem na pamiatku pero s logom firmy alebo 4mesačné odstupné. Zaujíma ma aj, či je podstatný paragraf bez ohľadu na to, že tam bude spomenutá len odmena alebo je podstatnejšie, že svojim podpisom súhlasim s odmenou aj napriek paragrafu. S firmou mali nikektorí zamestnanci zlú skúsenosť, lebo využili ich neinformovanosť a prišli o odmeny počas trvania PP alebo o odstupné pri skončení PP práve kvôli slovíčkam. Je teda nejaký rozdiel medzi odmenou alebo odstupným? Či už vo výške odstupného, alebo v následnom zaplatení odvodov a dane, alebo či sa to rozdielne započítava do výšky podpory v nezamestnanosti? A ešte posledná otázka, k 31.10. mám ešte nárok na 10 dní dovolenky. Musí byť aj tento údaj uvedený na dohode o skončení PP, teda počet dní dovolenky, ktorú mi preplatia, alebo sa toto nemusí spomenúť a bude to len vyplatené a uvedené vo výplatnej páske?
Ďakujem.
Naposledy upravil tao-tao : 24.10.17 at 10:59
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Aký dôvod ukončenia pracovného pomeru máš v dohode?
tao-tao Parag.63, pismeno a.) zrusenie zamestnavatela
veronikasad Zamestnávateľom je živnostník alebo s.r.o.?
veronikasad Pred podpisom dohody si treba dať prepočítať, či výška odmeny je vypočítaná správne a zodpovedá výške odstupného v zmysle ZP
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Odmenu tam máš asi ako bonus, pretože nárok na odstupné pri Dohode z organiz. dôvodu vzniká priamo zo zákona. To nie je potrebné uvádzať do dohody o skončenie PP. Podstatné je ,aby si tam mala formulku Dohoda podľa §60 ZP z organiz. dôvodu alebo z §63 ZP.. Vtedy vzniká nárok na odstupné. Pri klasickej Dohode bez tejto dformulky nárok na odstupné nevzniká. Nevyčerpanú D, na ktorú vznikol nárok, ti musia zo zákona preplatiť. Tiež to nie je potrebné uviesť v Dohode ale, ak sa uvedie, nie je to na škodu.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  tao-tao Ďakujem veľmi pekne. Takže ak mi do dohody napíše odmeny, tak vlastne sám sebe škodí, lebo mi musí vyplatiť aj odstupné aj odmeny? A aj odmeny aj odstupné sa započítavajú do výšky podpory v nezamestnanosti?
  veronikasad V mesiaci októbri budeš celý mesiac PN?
  tao-tao Ano, pokračujem v pn az do januára, potom na materskú. Ohľadom podpory v nezamestnanosti sa pýtam pre kolegu, ktorý pracuje tak dlho ako ja, a po skončení PP pôjde na úrad práce
  veronikasad V prípade celomesacnej PN, vyplatené odstupne ani odmena nevstupuje do vymeriavacieho základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti.

  Ak to nie je kolegov prípad, pre výpočet dávky v nezsm. je úplne jedno či mu bude vyplatená odmena alebo odstupné, len aby mal istotu, ze mu ich zamestnávateľ vyplatí,mal by trvať na výplate v den ukoncenia pracovného pomeru dohodou. Ak to zamestnávateľovi mzdový SW neumožňuje, tak žiadať aspoň zálohu (dať si aspoň orientačne niekomu vypočítať výplatu)
    zbaliť

  Odmeny namiesto odstupneho

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.