Zavrieť

Porady

Odstúpenie od prenájmu izby v byte na dobu určitú.

Dobrý deň
Chcel by som sa spýtať ako odstúpiť od zmluvy (uzatvorenej podľa pragrafu 663 občianskeho zákonníka) na prenájom izby v byte ktorá bola uzatvorená na dobu určitú. V zmluve je vyslovene uvedené že majiteľ má právo ísť do mojej izby po predchádzajúcom dohovore s nájomcom (mnou). Avšak majiteľ mi niekoľkokrát týždenne navštevuje izbu prehadzuje veci a podobne bez toho aby ma čo i len informoval a tvrdí že má na to právo. Dohovor s ním nepomohol a teda chcem odstúpiť od zmluvy ktorá bola uzatvorená od 3.9. 2017 do 3.1. 2018. Ako by som to mal spraviť ak v zmluve je uvedené že "pred uplynutím doby nájmu možno nájomný vzťah ukončiť dohodou"? Ďakujem za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Zo strany prenajímateľa došlo k porušeniu zmluvy, na základe čoho vznikol nárok na primeranú zľavu nájomného (§ 674 OZ). Právo je potrebné v zmysle § 675 OZ uplatniť bezodkladne u prenajímateľa, inak do 6 mesiacov od dňa, kedy došlo k skutočnosti zakladajúcej toto právo.

    Taktiež došlo aj k zásahu do osobnostných práv (právo na súkromie) podľa § 11 OZ. Z tohto titulu tiež vznikol nárok na náhradu nemajetkovej ujmy.

    Podľa môjho názoru tu však dochádza aj k spáchaniu trestného činu porušovania domovej slobody - § 194 Trestného zákona.

    Pri podstatnom porušení zmluvy v zmysle § 679 ods. 1 OZ mohlo vzniknúť právo od zmluvy odstúpiť, nakoľko sa vec stala (v dôsledku správania prenajímateľa) pre teba nespôsobilou na dohodnuté užívanie. Inak je vhodné na túto skutočnosť prenajímateľa najskôr upozorniť (pisomne) a v prípade, ak nebude zjednaná náprava, odstúpiť od zmluvy s rovnakou argumentáciou.
    Adam Broniš Ďakujem za radu skúsim sa zariadiť podľa Vašej rady. Majiteľa písomne upozorním a v prípade ak sa nezjedná náprava ( čo nepredpokladám) odstúpim od zmluva. Ešte raz vďaka.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ta prenajatá izba je tvoje obydlie. A Ústava SR ti zabezpečuje toto, "ČL. 21, ods. (1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva." Takže nemá na to právo aby vstupoval do tvojho obydlia, svojej izby! Normálne mu písonme oznám, že hrubo porušuje zmluvu o nájme miestnosti v jeho byte a že k dátumu xyz odstupuješ od zmluvy, po odpovedi budeš vedieť na čom si.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Adam Broniš Zdravím ďakujem za reakciu. Rád by som mu predostrel dokument v ktorom by bola zmluva o nájme zrušená ku dňu podpisu. Teda využil možnosť ukončenie nájomnej zmluvy dohodou. Len mi nie je jasné ako by tento dokument (teda dohoda) v písomnej forme mala vyzerať.
    vicktor Aka skoda sa stane majitelovi? Myslis ze sa mu bude chciet podavat zalobu?
    Mozes si izbu nafotit, napisat list ze kedy si nasiel veci premiestnene, t.j. vosiel tam bez oznamenia/dohody, pohrozit (vid dmc o 12:16), poslat doporucene a az potom odist.
    sito Adam z raja, ako vidíš, život nie je prechádzka rajom, pozemským. Do pekla si vstúpil, diabla sa zbaviť, treba, reba, eba, ba, a, aaaaa ...
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Da sa vymenit zamka?
    Zbalit veci a odist inam? Na majitela sa vykaslat...?
    Adam Broniš Ďakujem za reakciu.Samozrejme to je jedna z možností ale ak neukončím nájom oficiálnou cestou stále mi bude zostávať povinnosť podľa zmluvy platiť nájom za zvyšok obdobia na ktoré je podpísaná zmluva. Preto by som chcel s majiteľom dohodou v písomnej forme ukončiť nájom. A práve neviem ako by tento písomný dokument mal vyzerať.

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    1. dohodnut sa,
    2. ak nepomoze, zacat vrieskat, ze toto sa nerobi a byt nenormalne histericky.
    Adam Broniš Vďaka za reakciu no nerozumiem ako vrieskanie pomôže v tejto situácii. Mne ide o to ako by malo vyzerať odstúpenie od zmluvy respektíve aký dokument by mal majiteľ podpísať.

    Odstúpenie od prenájmu izby v byte na dobu určitú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.