Zavrieť

Porady

Neuhradené preddavky - DP / FO

FO neuhradila preddavky na daň z príjmu v roku 2004. Povinnosť platiť preddavky mu vznikla na základe priznania za rok 2003. Následne za rok 2004 mu opäť vznikla daňová povinnosť a daň riadne uhradil. Teraz mu však došiel list z DÚ, ktorým ho upozornili na nesplnenie povinnosti odvádzať preddavky v roku 2004. Neviete náhodou niekto, ako je nezaplatenie preddavkov na daň z príjmu FO sankcionované? Nemáte s tým niekto skúsenosť?
Prevetral som archív a nič podobného som nenašiel. Ďakujem za pomoc!!!
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nemam s tým osobné skúsenosti, je to len informácia, ktorú som zaregistrovala na nejakom školení. Teoreticky áno, lebo teraz už ťažko nejakým listom dokážeš, že v prvom roku si nepredpokladala zisk, keď po podaní DP vyšla povinnosť platiť preddavky
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lbdent Pozri príspevok
Hmm, teraz si po počiatočnom šoku študujem bližšie tie termíny od ktorých mi rátali počet dní omeškania a je tu
Deň splatnosti preddavku : 02.05.2006, 30.06.2006, 02.10.2006 a 02.01.2007

Doteraz sa tu rozoberali termíny, ktoré boli o štvrťrok posunuté,/od. 30.06.2006 do 31.03.2007/ s tým, že 3 splátky sa odrátajú z DP za rok 2006 a ďalšia z nasledujúceho zd. obdobia. Nerozumiem tomu
Problém je Ibdent v tom, že si Ty a veľakrát i iní ľudia na Porade miešate preddavky FO a PO.
1. Preddavky na daň z príjmu PO sú splatné kvartálne vždy k poslednému dňu štvrťroku /v prípade kvartálnych/. Prvý preddavok je splatný k 31.3. napr. r. 2006 a počíta sa z DP r. 2004. Na základe podaného DP za rok 2005 sa tento preddavok potom dorovnáva podľa podaného DP za rok 2005 do 30.4.2006 , tam bola myslím sobota, tak najbližší deň je 02.05.2006. a ďalšie kvartálne t.j. do 30.6., 30.9., 31.12 a ešte Ti ostala povinnosť i 31.3.2007 a ten sa zas dorovnáva do 30.4. podľa DP r. 2006. Keďže Vy ste nemali povinnosť z r. 2004 Váš prvý termín bol 02.05.2006.

Odvolanie by som napísala - daň ste zaplatili a preddavky ste neplatili úmyselne, ale s nevedomosti, resp. zabudli ste...... Žiadosťou o odpustenie alebo zmirenenie sankcie nemôže nikto nikdy nič pokaziť. Dôvody použiteľné k odpusteniu alebo zmierneniu pozri § 103 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992 v poslednom znení 122/2006....

Termíny, ktoré uvádzaš nižšie sú termíny preddavkov platné pre FOm t.j. tam začína preddavkové obdobie od 30.6.2006 /prvý preddavok/ a končí 31.3.2007.

Podrobne o preddavkoch pre PO pojednáva §42 zákona o dani z príjmu.
Naposledy upravil evina : 25.04.07 at 17:33
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lbdent Pozri príspevok
Takže mi ešte môžu dať sankčný úrok aj za rok v ktorom sme začali podnikať a nevedela som ako to dopadne?
Nie nemôžu, prečítaj si pozorne paragraf 42. Je dlhý tak nebudem citovať, len začiatok odseku 4:
(4) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol. - toto je znenie od 1.1.2007

Dovtedy bolo znenie §42 ods. 4
(4) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, platí preddavky na daň v termínoch a vo výške určených na základe predpokladanej dane. Daňovník je povinný nahlásiť výšku predpokladanej dane do konca druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník vznikol, keď sú preddavky na daň za toto obdobie splatné. Ak tento daňovník vznikol počas posledných troch mesiacov pred koncom roka, neplatí v roku, v ktorom vznikol, preddavky na daň.

Tu môžete dostať nanajvýš pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti...
Naposledy upravil evina : 25.04.07 at 17:36
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
Veľmi Vám ďakujem za príspevky, odvolanie som napísala, zajtra ho zanesiem a dám Vám vedieť, ako to dopadlo. Výchovný dopad to má zatiaľ riadny, určite už nikdy nezabudnem zaplatiť preddavky na daň Ľuba
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Ja som to tiež "posvrčkovala" pri novovzniknutej firme (vznikla v marci 2006). Z daňového priznania k DzPPO za rok 2006 nám vyšli platiť štvrťročné preddavky. Prvý sme zaplatili 27.4.07 a ešte sme si mysleli, aký sme dobrí...... o tri dni skôr, ako bol splatný.... a v pondelok nás na daňovom vyviedli z omylu, prvý preddavok pri novovzniknutých firmách, bol splatný 2.4.2007.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jamajka Pozri príspevok
Ja som to tiež "posvrčkovala" pri novovzniknutej firme (vznikla v marci 2006). Z daňového priznania k DzPPO za rok 2006 nám vyšli platiť štvrťročné preddavky. Prvý sme zaplatili 27.4.07 a ešte sme si mysleli, aký sme dobrí...... o tri dni skôr, ako bol splatný.... a v pondelok nás na daňovom vyviedli z omylu, prvý preddavok pri novovzniknutých firmách, bol splatný 2.4.2007.
Zaujímalo by ma na čo sa odvolali, pretože podľa mňa je to nesprávne.
Do 02.04. by ste platili preddavok v prípade jeho povinnosti z DP 2005, ktoré u Vás bolo nulové a vyrovnávate ho do 30.4.2007, takže podľa mojej mienky ste mohli zaplatiť do 30.4.2007. Tu môžete mať nanjvýš problém s nesplnením si oznamovacej povinnosti predpokladanej dane za rok 2006 do mesiaca po Vašom vzniku.

Oprava:§ 42 ods. 8 hovorí niečo iné, pozri nižšie

Do 02.04.2007 by ste boli povinní zaplatiť preddavok na základe predpokladanej dane, len ak by ste existovali menej ako 3 mesiace v r.2006
Naposledy upravil evina : 09.05.07 at 06:50
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Evi, odvolali sa na par. 42 odst. 8.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jamajka Pozri príspevok
Evi, odvolali sa na par. 42 odst. 8.
No jo, človek sa učí celý život:

8/) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

Ovšem tá formulácia je zas jedna z tých lepších...
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

No veď aj na Daňových úradoch je v tom asi riadny guláš, pretože na jednom mi hneď povedali, že nám bude vyrubený úrok a keď som to konzultovala na ďalšom, tam tvrdili, že sme to uhradili načas.....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jamajka Pozri príspevok
No veď aj na Daňových úradoch je v tom asi riadny guláš, pretože na jednom mi hneď povedali, že nám bude vyrubený úrok a keď som to konzultovala na ďalšom, tam tvrdili, že sme to uhradili načas.....
No myslím si, že s preddavkami za I. kvartál, resp. kvôli tým výmyslom platenia preddavkov z predchádzajúcej DP
majú veru chaos na mnohých DÚ. V tomto prípade však mali pravdu...našťastie som nemala nikoho novovzniknutého, ktorému by hneď vznikla povinnosť platiť platiť preddavky. Snáď ten úrok nebude vysoký...
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

evina Pozri príspevok
No myslím si, že s preddavkami za I. kvartál, resp. kvôli tým výmyslom platenia preddavkov z predchádzajúcej DP
majú veru chaos na mnohých DÚ. V tomto prípade však mali pravdu...našťastie som nemala nikoho novovzniknutého, ktorému by hneď vznikla povinnosť platiť platiť preddavky. Snáď ten úrok nebude vysoký...
Našťastie úrok nebude vysoký, len ma to mrzí, pretože do tých zákonov čumím stále ako bacil do lekárne a aj tak nakoniec niečo dopletiem .
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Chcem sa spýtať, keď vznikne nová firma, musí platiť nejaké preddavky daňovému úradu? Aďula
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Adula Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, keď vznikne nová firma, musí platiť nejaké preddavky daňovému úradu? Aďula
V ktorom mesiaci vznikla firma?
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Spoločnosť vznikla v Marci.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Adula Pozri príspevok
Spoločnosť vznikla v Marci.
§42 zákona o dani z príjmov- už i citovaný v tjto téme:

4/) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol...

31.3.2008 však nezabudnite na to o čom píšeme s Jamajkou v predchádzajúcich príspekoch /bod 8 tohto paragrafuú, ak Vám z roku 2007 vyplynie povinnosť platiť peddavky
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Ďakujem moc, už sa tak bojím toho daňového úradu, minulý rok som prešvihla termín na mesačného platcu DPH, takže sme mali pokutu, a druhu by som už nechcela riskovať, tak sa radšej spýtam. Diki ešte raz. Aďula
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Mám otázočku ohľadom preddavkov aj ja. Na zaklade DP PO za rok 2006 vysla spolocnosti danova povinnost 517402 Sk. Danova povinnost bola vysoka z titulu jedneho kontraktu, ktoreho platnost skoncila v roku 2006. Z vysledkov za I.Q 2007 vysiel spolocnosti hospodarsky vysledok, z ktoreho nevyplyva povinnost ziadnych preddavkov. Podali sme ziadost o znizenie preddavkov na rok 2007 na vysku 60000 sk a z danoveho uradu nam prislo rozhodnutie ze na mesiace maj, jun, jul nam odpustaju preddavky uplne. Nakolko podla danoveho priznania za rok 2006 a tohto rozhodnutia sme mali zaplatit za mesiace januar-april celkovy preddavok vo vyske 176000 sk ale peniaze nie su a predpoklady hospodarsky vysledok tiez nie, chcela by som sa opytat ci neviete ci je mozne spatne poziadat aj o odpustenie preddavkov za mesiace januar-april s nejakym sankcnym urokom, alebo aspon o splatkovy kalendar do konca roka, aj ked sa mi zda zbytocne zaplatit do konca roka 176000 sk a potom 5 mesiacov cakat na ich vratenie navyse s danovou kontrolou na krku :-(
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

victoria Pozri príspevok
Mám otázočku ohľadom preddavkov aj ja. Na zaklade DP PO za rok 2006 vysla spolocnosti danova povinnost 517402 Sk. Danova povinnost bola vysoka z titulu jedneho kontraktu, ktoreho platnost skoncila v roku 2006. Z vysledkov za I.Q 2007 vysiel spolocnosti hospodarsky vysledok, z ktoreho nevyplyva povinnost ziadnych preddavkov. Podali sme ziadost o znizenie preddavkov na rok 2007 na vysku 60000 sk a z danoveho uradu nam prislo rozhodnutie ze na mesiace maj, jun, jul nam odpustaju preddavky uplne. Nakolko podla danoveho priznania za rok 2006 a tohto rozhodnutia sme mali zaplatit za mesiace januar-april celkovy preddavok vo vyske 176000 sk ale peniaze nie su a predpoklady hospodarsky vysledok tiez nie, chcela by som sa opytat ci neviete ci je mozne spatne poziadat aj o odpustenie preddavkov za mesiace januar-april s nejakym sankcnym urokom, alebo aspon o splatkovy kalendar do konca roka, aj ked sa mi zda zbytocne zaplatit do konca roka 176000 sk a potom 5 mesiacov cakat na ich vratenie navyse s danovou kontrolou na krku :-(
Žiadosť o úpravu výšky preddavkov na daň sa dotýka iba doteraz nesplatných preddavkov. Spätne sa to nedá.
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
teraz som nasla ten svoj prastary prispevok a chcem len dopisat, ze na danovy urad som vtedy napisala slusne odvolanie voci sankcii a dostala som odpoved ze ak zaplatenie sankcie sposobi zanik spolocnosti, tak rozhodnutie zrusia.takze som zaplatila, ziadny ludsky pristup tam nebolo citit
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

evina Pozri príspevok
§42 zákona o dani z príjmov- už i citovaný v tjto téme:

4/) Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol...

31.3.2008 však nezabudnite na to o čom píšeme s Jamajkou v predchádzajúcich príspekoch /bod 8 tohto paragrafuú, ak Vám z roku 2007 vyplynie povinnosť platiť peddavky
A čo v prípade, že s.r.o. vznikla 5.12.2007 a vykázala za rok 2007 stratu?
Za rok 2007 preddavky neplatila, ale má povinnosť nahlásiť predpokladaný zisk na rok 2008 a podľa toho platiť preddavky? Podľa nasledujúceho § mi to tak vychádza...

§ 42 ZDP
(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať