Zavrieť

Porady

GDPR – čo naozaj prinesie? XI. Systematické a príležitostné spracúvanie

Nariadenie GDPR prináša aj nečakané systémové zmeny. Jednou z nich je všeobecná úprava systematického a príležitostného spracúvania osobných údajov. Doterajšia legislatíva určovala, že systematické spracúvanie osobných údajov prevádzkovateľom je podmienkou, aby sa na toto spracúvanie vôbec vzťahoval zákon. Nariadenie GDPR ale takúto základnú podmienku neobsahuje a preto sa ako celok vzťahuje aj na spracúvanie osobných údajov, ktoré nie je systematické.

(Snáď môžeme interpretovať, že nesystematickým je o spracúvanie osobných údajov, ktoré je náhodné, príležitostné alebo nezámerné. Alebo – prinajmenšom – že spracúvanie nemôže byť súčasne systematické aj príležitostné.)

Z tohto pohľadu je zaujímavá najmä povinnosť viesť Záznamy o spracovateľských činnostiach, ktorá sa podľa čl. 30 ods. 5 Nariadenia GDPR nevzťahuje na príležitostné spracúvanie osobných údajov. Vzťahuje sa teda na spracúvanie, ktoré nie je príležitostné.

Ďalšie ustanovenia Nariadenia GDPR, ktoré doslovne pracujú s pojmom „systematické“ spracúvanie, sa viažu na konkrétne činnosti spracúvania – systematické profilovanie a systematické monitorovanie.
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Pochváliť
Týmito tvojimi rozsekanými textami spamujeś toto fórum. Nechcel by si s tým už prestať?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Pochváliť
Uz to vyslo v zbierke zakonov?
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Pochváliť
misomiso
Uz to vyslo v zbierke zakonov?
Ešte nie, 29.11.2017 schválila NR zákon, zatiaľ ani neviem, či ho prezident podpísal. Teraz mapujem odlišnosti v schválenom texte od textu po medzirezortnom pripomienkovaní.
Naposledy upravil Ing. Ľubomír Janoška : 14.12.17 at 07:00
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Pochváliť
profesional
Týmito tvojimi rozsekanými textami spamujeś toto fórum. Nechcel by si s tým už prestať?
Už som Ti to napísal viac krát, ale nevadí, opakovanie je matka múdrosti:
Daj link s obsahom, ktorý tu popisujem a ušetríš mi zbytočnú prácu.
0 0

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 14, Posledný príspevok: 02.02.18
  2. Príspevkov: 15, Posledný príspevok: 02.10.17
  3. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 25.09.17
  4. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 25.09.17
  5. Príspevkov: 11, Posledný príspevok: 24.09.17