Zavrieť

Porady

platba za komunálny odpad ak som kúpil byt v inom meste, ako kde mam trvalý pobyt

Prosím,poradte mi v tejto veci, minulí rok som kúpil byt v Košiciach. Trvali pobyt som si nemenil a mam ho v rodisku na strednom slovensku. Tam za nna rodičia platia aj komunálny odpad. Ale preukazujú sa mojou prac. zmluvou ktorú mam v KE a tak platia len 50%. Co som sa pýtal lúdi a kolegov, tak ty čo nemajú trvalý pobyt v KE mi povedali že v KE žiaden odpad neplatia.

Ďalšia komplikácia je priatelká, ktorá si pred 2 mesiacmi dala trvali pobyt do môjho bytu v KE.

Ona by pravdepodobne mala platiť odpad v KE, kedže tu už ma trvali pobyt. Ale ohlasovaciu povinnosť si nesplnila.

Moja otázka teda je. Mam platiť za odpad v mieste trvalého pobytu, aj v mieste kde mam kúpený byť ? ..alebo mam platiť len v mieste kde mam trvalý pobyt, a v mieste kde mam byt ma platiť len priateľka ?

Dakujem za pomoc
veronikasad Bez ohľadu na trvalý pobyt, kde bývaš a produkujes odpad?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
povinnosť platiť KO je aj z dôvodu trvalého pobytu - ale aj z dôvodu vlastníctva nehnuteľnosti. Pozri si konkrétne VZN mesta - hlavne kedy a aké úľavy majú, aké sú podmienky. nie všetky obce to majú rovnaké.
ja napr som platila celú sumu v mieste TP - a v inej obci (z titulu vlastníctva domu ) som si vybavila zľavu - ... ale toľko papierov bolo okolo toho, že až - už by som to neriešila! - napr bolo treba doložiť, že platím celú sumu v mieste trvalého pobytu.
pozri si VZN Košíc. Možno zatiaľ postačí, že tam bude platiť priateľka - a už nech neplatí inde. A ty si to porieš trošku neskôr. Ale môže sa stať, že budú chcieť aj spätne .
Povinnosť podať DP z nehnuteľnosti si si splnil? (Kúpa bytu v roku 2017) - zajtra je posledný termín.
doplnenie: od § 77 je o KO http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
Naposledy upravil Katy a R : 30.01.18 at 21:01
10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
LaraxKing Ďakujem za odpoveď, tak asi aj spravím že Ona to pôjde zajtra za seba zaplatiť a ja zatiaľ budem platiť len v mieste TP. ...povinnosť podať DP som si splnil hneď začiatkom januára. Ale ďakujem za upozornenie
Oliwa Poplatok za odvoz komunálneho odpadu by sa mal platiť tam, kde sa ten odpad reálne produkuje. Vzťahy k iným nehnuteľnostiam a pobytom v nich vyriešiť v zmysle výnimiek/úľav podľa VZN obcí/miest.
buchač LaraxKing (Dnes 21:20) Ďakujem za odpoveď, tak asi aj spravím že Ona to pôjde zajtra za seba zaplatiť a ja zatiaľ budem platiť len v mieste TP
================
Priateľka môže akurát tak trt...teda, pokiaľ nie je vlastníkom bytu. Ani baviť sa s ňou nebudú.

Ty musíš ísť do Bieleho domu, vyplniť príslušné lajstrá ... a až potom budeš cvakať.

...apropó...a nezabudni si vziať zo sebou List vlastníctva.
Katy a R juraj - ona už má trvalý pobyt v KE - pôjde si len splniť prihlasovaciu povinnosť k plateniu KO (ktorú si ešte nesplnila) . nestačí jej OP k tomu ? Načo LV- ona nerieši dane! kto by to mal za ňu vybavovať?
cit z linku, čo si ty priložil:
Poplatková povinnosť k poplatku za komunálne odpady vzniká:
a) pre fyzickú osobu - občana 1. dňom vzniku trvalého alebo prechodného pobytu, alebo 2. dňom vzniku práva užívať byt, nebytový priestor alebo inú nehnuteľnosť, ktorú nadobudol kúpou, darom, nájmom a pod.
...
A možno budú chcieť aj spätne ?
buchač Katy...poviem inak ?

Dcéra sa odsťahovala do vlastného bytu.
Čiže sa musela prehlásiť z adresy na adresu...presnejšie ja, lebo byt je ešte stále môj.

Takže aj čaja sa nemôže len tak prihlásiť ku nejakému bytu...rozumieme sa ?
Katy a R nerozumiem ťa veru - každý sa predsa sám za seba prihlási. pokiaľ sa tvoja dcéra sťahovala v rámci KE - - tak platí rovnako, či?
(je aj spôsob platenia za množstvo odpadu - ale to tu asi neriešime?)
buchač Katy...ja rozprávam nie o platbách, tie sú jasné.
Mne ide o prihlásenie sa do systému.

https://docs.google.com/viewer?docex...dnikatelia.pdf
Katy a R veď si pripol nedobré tlačivko - pre PO !
ona si mala dať - podľa správnosti do 30 dní - toto:
http://www.kosice.sk/static/servis/o...d_FO-obcan.pdf
ja som sa ešte nestretla, žeby mestá pokutovali za opozdenie - tak hádam ani v KE nebudú robiť problémy??
LaraxKing Dakujem, na stranke maju aj možnosť vyplniť tento formulár elektronický. Bude to stačiť? Volal som na magistrát ale nik nedvíha. Potom na zaklade toho pride poštou že koľko mame platiť ?
Oliwa Áno, rozhodnutie o platbe za KO zasiela MsÚ poštou.
  zbaliť

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
1. Trvalý pobyt nie je podmienkou platenia za odvoz odpadu.
Podmienka je vlastníctvo nehnuteľnosti.
2. Keďže priateľka býva tiež v danom byte, tak platíš za oboch.
3. Platiť môžeš menej v KE, ak sa zdržuješ v mieste pobytu len určitú dobu.
4. Ako to máš doma na Strednom Slovensku, to si pozri - zisti
5. Na kolegov sa vyondi...vystáva otázka, že kto za nich platí.

6. ÁNO - si povinný platiť aj tu aj tam.

Link na odpad v KE ...http://www.kosice.sk/clanok.php?file...odpady2018.htm

Ja platím :
Trvalý pobyt byt - 50%.
Prechodný pobyt chalupa - 100%.
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Semetrika1 Možno to bude od veci, ale ja platím v plnej výške odpad aj za syna, ktorý má trvalé bydlisko v našom byte a pracuje a žije v Anglicku. Tam platí za odpad.
Nemáme ani žiadnu zľavu naň.V minulosti doniesol pracovnú zmluvu a platili sme menšiu časť. Teraz platíme zaň plnúj výšku akoby tu býval.
Nechceme ho odhlásiť z bytu. Máme na to dôvod.
Tým chcem len naznačiť, že v každom meste môžu mať rôznu úpravu platenia za KO.
Dala by sa vybaviť zľava, ale toľko potvrdení žiadali, že sme sa na to vykašľali. Niekto s diskutujúcich už o týchto peripetiách so zľavou napísal.
Oliwa U nás stačilo predložiť potvrdenie o návšteve školy.
Semetrika1 Aj nám pôvodne stačilo potvrdenie, že syn študuje v inom meste. Potom odišiel do Anglicka a tiež nám zo začiatku stačilo potvrdenie, že má trvalý pracovný pomer v zahraničí. Naraz pán primátor požiadal poslancov, aby zrušili možnosť zníženia poplatkov za KO a samozrejme oni to odklepli. Už nie je primátorom, ale predpis nikto nezrušil.
Preto som napísala, že to môže byť v každom meste inak.
vicktor Akou zbranou bojoval ... skoncil ako odpad.
  zbaliť

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
Devatstosedmicka trochu poupratovala?
Naposledy upravil vicktor : 01.02.18 at 10:57

platba za komunálny odpad ak som kúpil byt v inom meste, ako kde mam trvalý pobyt

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.