Zavrieť

Porady

Zdaniteľný príjem z BSM - registrácia DIČ

Dobrý deň,

robila som DP FO kolegyni, sú s manželom spoluvlastníky pozemku, ktorý prenajímajú. Príjem som im podelila na základe §4ods.8 do ZD, odpočítala každému 500€. Podla mňa na základe §49a ods2 nie sú povinný sa registrovať pre DIČ. ( povinnosť registrácie pre príjem z §6 ods.3 okrem pozemku)
Kolegyňu si ale predvolali na DU, že sa musí registrovať pre DIČ. Keď im doniesla zmluvu o prenájme, kde je predmet prenájmu uvedený pozemok, vadilo im, že ako prenajímateľ je na zmluve uvedený iba manžel. Podľa LV sú bezpodieloví spoluvlastníci obaja manželia.
Musia byť na zmluve uvedený obidvaja manželia a keď nie sú, môže si dať príjem z prenájmu do ZD iba jeden z manželov?
Musím im urobiť obom dodatočné DP?
Naposledy upravil witch : 30.04.18 at 13:10 Dôvod: zmena názvu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k registrácii som nepozerala (máš to zistené) , k zdaňovaniu - zákon toto hovorí (pripnem) ☺ - tak si aj spravila! (predpokladám, že ten pozemok manžel nemá zaradený v obchodnom majetku - len normálne prenajímajú)
    zze/2003-595/4/8
    Naposledy upravil Katy a R : 30.04.18 at 16:08

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nemusia byť na zmluve uvedení obaja manželia. Ide o správu spoločného majetku, nie o disponovanie s ním.
    Aj na disponovanie stačí súhlas druhého manžela, ktorý nemusí byť ani písomný. V tomto prípade si manželka uplatňuje príjem, teda súhlas určite dala. Ak by súhlas nedala, mohla by sa dovolať relatívnej neplatnosti nájomnej zmluvy, čo asi (určite) ona nechce.

    Uzavretie nájomnej zmluvy je právny úkon, z ktorého sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne (§ 145 ods. 2 OZ). Teda sú oprávnení deliť si príjem.
    misoft A tak teda by mala upozorniť pracovníčku DÚ, aby sa naučila ich vlastný zákon.
    witch pani povedala na citované zákony a §, že tomu nerozumie, že nám to zoberie a uloží a nechce to ani vidieť, že podklady nech si necháme pre prípadnú kontrolu... toľko k odbornosti...

    Zdaniteľný príjem z BSM - registrácia DIČ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.