Zavrieť

Porady

náklady za prenajom auta

Prosim poradte, potrebujem vediet, ak s.r.o. si prenajme os.auto od inej pravnickej osoby, ma s nim spisanu zmluvu o najme,v ktorej definuje,ze najomca si hradi vsetky naklady spojene s uzivanim auta+PHM, su tieto naklady danovým vydavkom?
Co sa tyka cestnej dane, tu hradi najomca. Predpokladam ze je to tak.
Vopred dakujem za skore odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Tatianka
    Prosim poradte, potrebujem vediet, ak s.r.o. si prenajme os.auto od inej pravnickej osoby, ma s nim spisanu zmluvu o najme,v ktorej definuje,ze najomca si hradi vsetky naklady spojene s uzivanim auta+PHM, su tieto naklady danovým vydavkom?
    Co sa tyka cestnej dane, tu hradi najomca. Predpokladam ze je to tak.
    Vopred dakujem za skore odpovede.
    náklady spojené s užívaním + PHM - daňový náklad.

    čo sa týka cestnej dane, bolo by dobré, keby bolo v zmluve jasne uvedené, kto ju bude platiť, pretože nie je jednoznačné zo zákona, kto z nich je povinný ju zaplatiť

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Daň z motorových vozidiel platí ten, kto vozidlo využíva za účelom dosahovania ziskov, teda v tomto prípade nájomca.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Danila
    Daň z motorových vozidiel platí ten, kto vozidlo využíva za účelom dosahovania ziskov, teda v tomto prípade nájomca.
    A ten, čo to auto prenajal, nedosahuje z prenájmu zisk ? A teda nevyužíva auto za účelom dosiahnutia zisku ?


    To na okraj, ináč súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    benka, prijímam Tvoju pripomienku. Dodávam - kto vozidlo používa na pracovné cesty, na základe ktorých si uplatňuje cestovné náhrady, ktoré sú daňovým výdavkom daňovníka v účtovnom období s ktoým časovo a vecne súvisia.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Je tu ešte jedna možnosť, auto používam 1/2 roka na vlastné služobné cesty a 1/2 roka ho prenajímam obch. partnerovi ( dajme tomu že mesiac užívam ja, druhý mesiac obch.partner, ďalší zase ja, násl. partner a t ď.)

    Kto v tomto prípade bude platiť daň z MV ?


    Podotýkam,že dochádza k prípadu, keď obaja budeme účtovať o cestovných náhradach v súvislosti s používaním daného auta.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    benka
    Je tu ešte jedna možnosť, auto používam 1/2 roka na vlastné služobné cesty a 1/2 roka ho prenajímam obch. partnerovi ( dajme tomu že mesiac užívam ja, druhý mesiac obch.partner, ďalší zase ja, násl. partner a t ď.)


    Kto v tomto prípade bude platiť daň z MV ?


    Podotýkam,že dochádza k prípadu, keď obaja budeme účtovať o cestovných náhradach v súvislosti s používaním daného auta.
    Je to prípad v praxi skôr ojedinelý, ale za príslušné obdobie bude plátcom dane ten, kto automobil využíva na služobné cesty.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    benka
    Je tu ešte jedna možnosť, auto používam 1/2 roka na vlastné služobné cesty a 1/2 roka ho prenajímam obch. partnerovi ( dajme tomu že mesiac užívam ja, druhý mesiac obch.partner, ďalší zase ja, násl. partner a t ď.)


    Kto v tomto prípade bude platiť daň z MV ?


    Podotýkam,že dochádza k prípadu, keď obaja budeme účtovať o cestovných náhradach v súvislosti s používaním daného auta.
    Pôjdete na pivo a dohodnete sa aj kto ho zaplatí aj ako to urobíte s daňou

    Tatianka je offline (nepripojený) Tatianka

    Tatianka
    tak kto vlastne ma platit dan z MV? v zakone o daniach c.582/2004 z.z. §85 sa pise o danovnikovi,ktory pouziva vozidlo na podnikanie

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Tatianka
    tak kto vlastne ma platit dan z MV? v zakone o daniach c.582/2004 z.z. §85 sa pise o danovnikovi,ktory pouziva vozidlo na podnikanie
    Ak Vám postačí výklad jedného z riaditeľov DÚ, ktorého pravidelne obťažujem k zodpovedaniu mojich otravných otázok, tak je to ten, kto ho využíva na pracovné cesty, nie ten, kto prenajíma vozidlo za účelom príjmu z prenájmu. Ak sa mýlim, tak sa mýli aj príslušný riaditeľ.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sybila3
    A prenájom účtujete ako službu na 518?
    Prenájom MV je služba, účet 518AE.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    sybila3
    A prenájom účtujete ako službu na 518?
    Áno, a bez nároku na odpočet DPH v prípade, že ide o osobný automobil a nájom je s DPH a nájomca je platiteľ.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    Jeden automobil je dodávka od platiteľa dph, fa bola vystavená s dph a ja som odpočítala dph. Osobný automobil je od neplatcu dph, takže bez dph.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.