Zavrieť

Porady

Kryptomeny - pomoc pri daňovom priznaní

V priebehu tohto roka 2018 som investoval do viacerých kryptomien. Niekde bol len jeden nákup s následnou držbou (bez predaja). Avšak pri niektorých boli viaceré pohyby (viaceré nákupy a predaje a následný posledný nákup). Niektoré operácie síce skončili s malým ziskom, ale celkovo som zatiaľ v dosť hlbokej strate. Všetky eurá sú však aktuálne investované a nehodlám už nič predávať tohto roku.

Som živnostník. Podávam si daňové priznanie. Moja otázka je, či musím v ňom za rok 2018 uvádzať tie kryptomeny, ak som v danom roku nebol ziskový. Viem, že stratu si uplaňovať nemôžem ako zníženie daňového základu.

Ak by situácia zostala taká, aká je - musím sa s tým trápiť, vypočítať stratu a uviesť ju v DP? Existuje povinnosť oznámiť v daňovom priznaní za rok 2018, akú hodnotu mali tieto krypto aktíva k 31.12.2018?

Predpokladám, že ku koncu roka budem tie nakúpené kryptomeny držať. Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že niektoré kryptomeny sa nemôžu nakupovať priamo z eur, ale je potrebné nakúpiť pomocou eur Bitcoin alebo Ethereum a následne použiť Bitcoin/Ethereum na nákup zamýšľanej kryptomeny, čiže tam je zdaniteľný prípad, keď sa v priebehu niekoľkých minút/hodín nakúpi Bitcoin a hneď sa použije na nákup ďalšej kryptomeny, pričom v priebehu tých pár minút/hodín môže cena Bitcoinu vzrásť alebo klesnúť. Je potrebné počítať daň z príjmu aj z týchto "pomocných" transakcií?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Vieš, ja si v poslednej dobe nie som moc istý kryptomenami. Áno, je pravda, že ak by som si desať rokov dozadu kúpil bitcoin a teraz by som ho predal, určite by mi to nevadilo. Len škoda, že sa nedá vrátiť späť v čase. Terajšia pandemická situácia však nahráva práve obchodu s menovými kurzami. Podľa mňa stačí len sledovať svetovú trhovú ekonomiku a na základe týchto pozorovaní robiť chytré rozhodnutia koľko akej meny kúpiť za akú a tiež kedy ju predať a za ktorú. Nie je nič krajšie ako sledovať ako bohatnete na stocks ( https://play.google.com/store/apps/d...er&hl=sk&gl=sk ) markete.
  Naposledy upravil LojzoВР2 : 10.11.21 at 11:06
  veronikasad odpovedáš na tri roky starú tému

  Kryptomeny - pomoc pri daňovom priznaní

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.