Zavrieť

Porady

Zmena druhu nehnuteľnosti nadobudnutej "za slobodna" do výlučného vlastníctva počas trvania manželstva.

Adorable

Adorable je offline (nepripojený) Adorable

Adorable
Dobrý deň,
prosím o radu. Za slobodna som nadobudla kúpou pozemok do výlučného vlastníctva. Som vydatá, rada by som teraz pozemok predala a kúpila zaň inú nehnuteľnosť tiež do výlučného vlastníctva.
1. Aké právne kroky je potrebné vykonať (aká zmluva/dohoda s manželom) a v akom štádiu predaja/kúpy, aby bol zápis na LV právne korektný a nenapadnuteľný v zmysle prípadného vysporiadania BSM?
2. Je potrebná dohoda ešte pred predajom pozemku? alebo až pred kúpou ďalšej nehnuteľnosti? Peniaze z predaja by išli na môj účet, o ktorom manžel vie; platila sa z neho hypotéka na pozemok z peňazí z prenájmu inej mojej nehnuteľnosti t.j. pozemok sa síce splácal čiastočne za manželstva ale z môjho účtu a z mojich iných príjmov, nie spoločných peňazí.
Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Mária27

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  Naposledy upravil Mária27 : 09.11.18 at 07:04
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Adorable Ďakujem za radu . v prípade, že by som si nechala podpísať vyhlásenie - je potrebné tak urobiť pred notárom alebo stačí overiť podpisy oboch na matrike? nemám s vyhláseniami skúsenosť žiadnu.
  Čo sa týka judikátu - posudzuje sa aj hodnota veci vymenenej? Čo ak bude cena bytu vyššia ako výnos z predaja pozemku, rozdiel by som doplatila z peňazí od rodičov na kúpu bytu. nenazeralo by sa na to ako na "rozmnoženie majetku"?
  misoft Pokiaľ prostriedky z predaja pozemku nebudú v dostatočnej výške na kúpu nového majetku a doplácalo by sa napr. z peňazí rodičov - napíšu ti darovaciu zmluvu na finančné prostriedky = dar - dary jednému z manželov tiež nespadajú do BSM, alebo jednoducho z ich účtu sa priamo prevedú peniaze na kúpu/doplatenie - takže by to bol ich príspevok - taktiež to nespadá do BSM. Všetko sa potom dá doložiť - darovacia zmluva, výpis o bankovom prevode.....
  O rozmnoženie by sa jednalo, ak by si okrem peňazí z predaja svojho výlučného majetku musela použiť i peniaze získané počas manželstva.
  V hore uvedených prípadoch - časť peňazí by bola z tvojho majetku a časť peňazí od rodičov ako dar, alebo priame doplatenie.
  Mária27 To vyhlásenie by bolo len pre prípad, že by on tvrdil, že je to BSM ... Myslím, že by znalec jeho podpis identifikoval aj neoverený.
  Ak si doplatíš zo svojich peňazí (výlučný majetok), Mohli by to súdy uznať len za tvoje. Aj to tak robia, ale poznám aj opak - priložím ti judikát (k príspevku). Ale aj v tom prípade, že by to padlo do BSM, pri zrušení BSM (napr. po rozvode) by sa to z BSM odpočítalo - to by bolo len tvoje.
  Adorable Ďakujem za odpoved aj čas, prosím priložíš aj ten iný judikát, kde sa rozhodlo opačne?
    zbaliť

  Zmena druhu nehnuteľnosti nadobudnutej "za slobodna" do výlučného vlastníctva počas trvania manželstva.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.