Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca a jeho príjem

Dobrý deň, starobný dôchodca má priznaný dôchodok vo výške 430 eur/mesačne. Okrem toho bude mať nepravidelný príjem vo výške cca 60 eur/mes. Vzťahujú sa na neho nejaké ohlasovacie povinnosti - daňový úrad, sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa? Ďakujem.
6 komentárov     zbaliť
misoft Podľa mňa - nie. Ten nepravidelný príjem je dosť nízky, okrem toho je poistencom štátu.
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...1-7-2018.xhtml
Mila123 aký druh nepravidelného príjmu to bude? zamestnanie? prenájom? podnikanie? alebo?
Kováczová Je to občasná výpomoc (zastupovanie) v butiku.
veronikasad Co rozumies pod nepravidelnym prijmom?
veronikasad Ma firma aj inych zamestnancov alebo dohodarov? Aky druh dohody ma uzatvoreny?
Kováczová Tak to neviem, v každom prípade má určite jedného zamestnanca - predavačku, dohodárov - asi nie. Zatiaľ nemá dotyčná uzatvorenú žiadnu dohodu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak bude mať z príjmu strhnutú daň, podá si daňové priznanie, vrátia mu ju.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak sa jedná o nejaký typ dohody podľa ZP - tak dôchodca nemá žiadne povinnosti ... povinnosti má zamestnávateľ - podľa ZP. DU .. a tiež tuto pozri https://www.socpoist.sk/zamestnanec-dohodar/55424s#03
    .. a ak jeho VŠETKY zdaniteľné príjmy nepresiahnu 1/2 NČZD, potom si môže sám podať DP - platí čo mária napísala
    .....
    k tvojmu doplneniu - neviem, čo zamestnávateľ špekuluje s tou zmluvou o dielo (iba zbytočné problémy môže mať). V z dohody ZP neplatí ( netreba uplatňovať ani odpočítateľnú položku), a v SP sa môže uplatniť odvodová výnimka do 200 eur. - kukni tabuľku- to 1,05% odvodov ho hádam nezruinujú.
    Naposledy upravil Katy a R : 19.11.18 at 08:13
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kováczová Ako uvádzam, má len starobný dôchodok vo výške 430 eur/mes. (počíta sa ako zdaniteľný príjem?) a bude mať príjem z dohody cca 60 eur/mes, nijaký iný príjem nebude.
    Katy a R veď už máš 2x odpoveď - môže si spraviť DP a všetku zaplatenú daň mu vrátia (ak bude viac ako 5 eur). Ale s tým zdaniteľným príjmom .... nikdy nevieš - čo ak niečo hodnotné vyhrá ?
    Tweety Dôchodok nie je zdaniteľným príjmom.
    Kováczová No veď toho sa bojím , ďakujem za odpoveď.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial nie je rodinný príslušník, ktory bude vypomahat bez nároku na odmenu, musi s nim zamestnávateľ uzatvorit dohodu v zmysle Zakonnika prace a prihlasit ho do sociálnej poistovne. Ak dohoda bude trvat viac ako mesiac a bude pravidelne vyplacana odmena, pojde o pravidelný príjem.
    Pokial bol starobnym dôchodcom k 1.1.2018, nema nárok na uplatnenie mesacnej nczd, bude mu strhavana dan. Ked rocny prijem nepresiahne 1/2 ročnej nczd a sam si poda danove priznanie typu A, DU mu celu zrazenu dan vrati.

    Povinnosti zamestnavatela voci SP a DU sú rovnaké ako pri zamestnancovi, prijem sa uvadza v mesacnom vykaze a mesacnom prehlade.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kováczová Takže sa ešte vraciam k téme: účtovníčka chce, aby bola uzatvorená Zmluva o dielo - neviem však, či je toto v poriadku, keďže sa jedná len o "občasný" záskok v uvedeno butiku.
    ivka70 nie, nie je to OK, ake dielo by v butiku vytvaral? bol by problem aj pri kontrole z IP
    ved uzavriet dohodu s odpocitatelnou polozkou je jednoduchsie .... a asi viac ako 200 eur mesacne pri tom obcasnom zastupovani nezarobi
    Katy a R ivka - možno umelecky zrekonštruuje interier butiku, alebo vytvorí nové modely šiat ?
    ivka70 katy, to mi napadlo, ale kto bude potom pri kontrole v tom otvorenom butiku predavat ?
    Katy a R veď srandujem (som aj doplnila príspevok) - inak by ma zaujímalo - stáva sa, že aj čierny zamestnanec "vyfasuje" nejakú pokutičku pri kontrole IP? (či len zvyknú pohroziť prstom - že "no,no,no...!" ?)
      zbaliť

    Starobný dôchodca a jeho príjem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.