Zavrieť

Porady

nepouživanie MV a dan z MV

jersseyke

jersseyke je offline (nepripojený) jersseyke

jersseyke
dobrý deň,
firma sro vlastný MV, ktoré kupila v r.2017 za 700eur- takže MV išlo rovno do spotreby, neučtuje sa o nom ako o dlhdobom majetku. V roku 2017 bola zaplatena cestna dan. Avšak v roku 2018 vozidlo celý rok zaparkované v garaži- netankovalo sa-nepoužilo. Tak mna teraz zaujíma či došlo tým pádom k zániku daňovej povinnosti k 31.12.2017?


opýtala som sa to aj DU-dobrý deň, chcem sa opýťat či vozidlo, ktoré má sročka, a nepoužila ho v roku 2018 ani raz, je predmetom dane za rok 2018-musí sa zanho zaplatiť daň?
MV bolo kupene v roku 2017- učtované priamo do spotreby (hodnota 1000,00eur), v roku 2017 bola zaplatená daň, ale v roku 2018 sa s vozidlom ani raz nejazdilo, ani netankovalo, nie je o nom ani účtované- nakolko išlo priamo do spotreby. Jedine čos a platí je povinné zmluvné poistenie.
podlieha takého vozidlo dani z MV za rok 2018?
odpovedobrý deň,
pPodľa § 8 ods. 6 zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel daňová povinnosť zaniká 31. decembra predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia, ak v zdaňovacom období neboli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 a v tomto zdaňovacom období o vozidle nebolo účtované, vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane túto skutočnosť v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia.

Z uvedeného vyplýva, že ak vozidlo v celom zdaňovacom období roka 2018 nebolo predmetom dane (nepoúživalo sa na podnikanie v roku 2018), súčasne o vozidle v celom roku 2018 nebolo vôbec účtované, vozidlo nebolo evidované v daňovej evidencii alebo neboli uplatňované výdavky spojené s používaním vozidla, daňová povinnosť zaniká "spätne" k 31.12.2017, prčom túto skutočnosť je daňovník povinný oznámiť správcovi dane v lehote do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia, t. j. (31.1.2019).

Vyššie uvedené platí za predpokladu, že u vozidla v priebehu zdaňovacieho obdobia 2018 nedošlo k zániku daňovej povinnosti podľa § 8 ods. 2 zákona č. 361/2014 Z. z.
k danej problematike je vypracovaný informačný materiál (IM): https://www.financnasprava.sk/_img/p..._par8_ods6.pdf

Z IM vyplýva "Ak účtovná jednotka o vozidle neúčtuje ako o dlhodobom majetku, účtuje o ňom ako o zásobách v súlade s § 10 ods. 26 postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve a § 13 ods. 7 postupov účtovania v podvojnom účtovníctve. V tomto prípade je dňom kedy účtovná jednotka o vozidle vo svojom účtovníctve neúčtuje, deň nasledujúci po jeho vydaní do spotreby".

To znamená, že ak sa vozidla dalo do spotreby 31.12.2017, o vozidle sa k 1.1.2018 neúčtovalo.

takže z toho celého plynie že za vozidlo neplatím DzMV, aj keď sa pzp platí?
Naposledy upravil jersseyke : 15.01.19 at 13:53 Dôvod: doplnenie odpovede z FS
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    nepouživanie MV a dan z MV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.