Zavrieť

Porady

samostatná fa -refakturácia el. energie od dodávateľa nájomného

Poprosím o poradenie. Ak tá istá firma-dodávateľ nájomného samostatne refakturuje el. energiu na zvlášť fa ide o službu? Spotrebu el. energie účtujem teda na účet 518?
Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno 518. 0dpoveď z FS je správna. Nezáleží, či je fakturované spolu alebo zvlášť. Stále je to nájomné.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maped Ďakujem Majka, teda ak to dali na samostatnú fa môžem to s kľudom dať aj tak na 518? Fa prišla až 4.1.2019 ale ja ju ešte dám asi s príchodom 31.12.2018 lebo je to za rok 2018 a dám ju tiež ako pripoč. pol. k základu dane. Bude to takto v poriadku? Jedná sa o neplatiteľa dph.
    Ďakujem srdečne!
    Tweety Ak je dodanie r. 2018, patrí do min.roka.
    maped áno ja teraz robím r. 2018 pre neplatieľa dph.
    Onko Na základe čoho si myslíte, že odpoveď je správna? Postupy účtovania nič nehovoria o tom, že spotrebovaná energia nie je vždy energia, ale niekedy sú to služby.
    Tweety Oni si objednali službu nájomného, nie nákup energií. Pozri aj odpoveď z FS.
      zbaliť
    maped Ďakujem, pýtala som sa aj FS a prišla mi takáto odpoveď, preto teraz neviem čo je správne.

    Dobrý deň,
    účtovanie nájomného tak u nájomcu ako aj u prenajímateľa sa odvíja od uzatvorenej nájomnej zmluvy. Ak prenajímateľ elektrickú energiu preúčtováva nájomcovi, o tejto časti energie bude účtovať ako o refakturácii nákladov podľa § 63 postupov účtovania pre podnikateľov v podvojnom účtovníctve vydané Opatrením MF SR č. 23054/2002-92 v znení n.p. (ak sa zistia ešte pred zaúčtovaním do nákladov, nároky sa účtujú na príslušné účty účtovej triedy 3 – Zúčtovacie vzťahy).

    Čo sa týka účtovania nájomného a energie u nájomcu, z pohľadu nájomcu ide o nájomné, ktoré sa účtuje na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby.
    ---


    Finančné riaditeľstvo SR

    samostatná fa -refakturácia el. energie od dodávateľa nájomného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.