Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť IV.

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Po treťom článku venovanom problematike materského
http://www.porada.sk/t31417-materske...-cast-iii.html
pokračujeme ďalšími príkladmi na výpočet materského.

V príklade 3. pani Cilka dosiahla vyššie materské vďaka tomu, že popri povinnom nemocenskom poistení SZČO sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba si pritom určila vymeriavací základ 16000 Sk. Otázka znie, prečo „len“ 16000 Sk, prečo si neurčila vymeriavací základ napríklad vo výške 20000 Sk – veď predsa pri vyššom základe by mala aj vyššie materské.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Áno, mala by vyššie materské ale pozor. Pri platení poistného v prípade SZČO, ktorá si platí aj dobrovoľné nemocenské poistenie, sa uplatňuje § 138 ods.12 a 16. Vymeriavací základ v období júl 2005 až jún 2006 v úhrne nemôže prevýšiť sumu 23738 Sk a v období od júla 2006 až do júna 2007 v úhrne nemôže prevýšiť sumu 25911 Sk. Prednostne sa pritom platí poistné z činnosti SZČO. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ak si pani Cilka v čase od januára do septembra 2006 platí poistné ako SZČO z vymeriavacieho základu vo výške 6900 Sk a pri predpoklade, že od októbra 2006 (po zvýšení minimálnej mzdy) bude platiť poistné zo základu 7600 Sk, tak to znamená, že ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba môže platiť poistné:<o:p></o:p>
- v čase od januára do júna 2006 najviac zo základu 16838 Sk (výpočet: 23738 – 6900)<o:p></o:p>
- v čase od júla do septembra 2006 najviac zo základu 19011 Sk (výpočet: 25911 – 6900)<o:p></o:p>
- v čase od októbra do novembra 2006 (do nástupu na materské) najviac zo základu 18311 Sk (výpočet: 25911 – 7600)<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ak by tak pani Cilka skutočne urobila, tak jej denný vymeriavací základ z dobrovoľného nemocenského poistenia bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
(16838 Sk krát 6 mesiacov plus 19011 Sk krát 3 mesiace plus 18311 Sk krát 2 mesiace) deleno 334 dní = 194683/334 = 582,8833 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka by potom mala materské z dobrovoľného nemocenského poistenia vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 320,59 Sk na deň (o cca 30 Sk na deň viac, ako príklade 3.). Spolu s materským z povinného nemocenského poistenia SZČO by mala materské 439,93 na deň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Príklad 4.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Študentka VŠ Daniela nie je nemocensky poistená. Otehotnie, lekár určí dátum pôrodu na 15.6.2007. Ak sa aj Daniela prihlási v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia bude mať len vtedy, ak dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo v posledných dvoch rokoch pred pôrodom najmenej 270 dní. Ak predtým Daniela dobrovoľne nemocensky poistená nebola, nárok na materské bude mať len ak uzatvorí dobrovoľné nemocenské poistenie najneskôr 18.9.2006.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Príklad 5.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Študentka VŠ Eva nie je nemocensky poistená. Aby mala v prípade otehotnenia nárok na materské, prihlási sa v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba od 1.9.2006 s tým, že si určí vymeriavací základ v najvyššej možnej sume, tj. 25911 Sk a bude platiť poistné pri sadzbe 4,4% vo výške 1141 Sk mesačne.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Eva na začiatku roka 2007 otehotnie, lekár určí termín pôrodu na 18.11.2007. Eva bude mať nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia, pretože dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo v posledných dvoch rokoch pred pôrodom s rezervou viac ako 270 dní.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia je podľa § 54 ods.2 písm.a) obdobie odo dňa vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia, tj. od1.9.2006, do konca roka 2006.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55 ako: <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
(25911 Sk krát 4 mesiace) deleno 122 dní = 103644/122 = 849,5410 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Eva bude mať materské z dobrovoľného nemocenského poistenia vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 467,25 Sk na deň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Na príklade 5. vidíme, že pri očakávaní tehotenstva sa ženám, ktoré inak nie sú nemocensky poistené, oplatí prihlásiť v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Študentka Eva ak platila až do nástupu na materské (tj. približne do konca septembra 2007) poistné vo výške 1141 Sk mesačne, za obdobie od 1.9.2006 do 30.9.2007 zaplatila spolu 14833 Sk na poistnom. Za to má nárok na materské vo výške 467 Sk na deň, čo bude spolu približne 91532 Sk. Ak by nárok na materské nemala, dostala by len rodičovský príspevok, čo je v porovnaní za obdobie 4 mesiacov po pôrode cca 17000 Sk. Materskou si teda prilepší o približne 74500 Sk, čo za „vklad“ v podobe poistného necelých 15000 Sk určite stojí.

Pokračovanie nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31541-materske...06-cast-v.html<!-- / message -->
Naposledy upravil Jozef Mihál : 25.08.06 at 11:51
Usporiadat
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

ma nárok na materské nezamestnaná tehotná žena, pokial v posledných dvoch rokoch pred očakavaným pôrodom bola zamestnaná spolu 200 dní ,termín pôrodu je 4.3.2007. Stačí ak sa dobrovolne nemocenský poistí a platí poistku z najvyžšieho vymeriavacieho základu po dobu 90 dní? Bude sa jej v takom prípade vyratávať výška materského z dobrovolného pistenia?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
JankaII
ma nárok na materské nezamestnaná tehotná žena, pokial v posledných dvoch rokoch pred očakavaným pôrodom bola zamestnaná spolu 200 dní ,termín pôrodu je 4.3.2007. Stačí ak sa dobrovolne nemocenský poistí a platí poistku z najvyžšieho vymeriavacieho základu po dobu 90 dní? Bude sa jej v takom prípade vyratávať výška materského z dobrovolného pistenia?
Nie, nemá nárok, lebo musí byť nemocensky poistená v posledných 2 rokoch 270 dní, ale z nemocenského poistenia zamestnanca. Ale ako zamestnanec ešte môže získať 71 dní nemocenského poistenia. Má ešte dosť času.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas s ajobs. Treba si uvedomiť, že po 1.8.2006 sa pri posudzovaní nároku na materské posudzuje osobitne nemocenské poistenie zamestnanca, osobitne nemocenské poistenie SZČO a osobitne dobrovoľné nemocenské poistenie. Viď § 48 ods.1 a najmä ods.2.
0 0
minika minika

minika je offline (nepripojený) minika

dobry den, plánujem matersku,zatial neplatím nemoc. poistenie žiadne, v r.2005 som bola evidovaná na ÚP, 2006 SZČO , chcem sa spýtať ked sa dám dobr.nem. poistit možem dať aj vyšši základ ako v skutočnosti mám alebo treba to dokladovať? (Príjem 12.000.-) Oplatí sa platiť aj keby som už bola tehotná teraz a platila by som len 230 dní? S nástupom na materskú chcem prerušiť živnosť, aby som neplatila odvody , dá sa to? Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Prihlás sa na dobrovoľné nemocenské poistenie čo najskôr (1.9.2006 napr.) a plať z minima 6900 Sk. Celkovo zaplatíš 304 Sk mesačne, od 1.10.2006 bude zmena minimálnej mzdy na cca 7600 Sk, čiže budeš platiť 335 Sk. Ak by si už bola teraz tehotná, neoplatí sa platiť (nestihneš 270 dní).
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Dobrý deň p.Mihál, poprosím o Váš názor na otázku:
Zamestnankyňa v prac.pomere od roku 2003, celý rok 2005 bola na rodičovskej dovolenke, od 01.01.2006 sa vrátila do práce, 23.09.2006 nastúpi na materskú. Jej RO pre výpočet materskej bude rok 2005 a nakoľko mala celý rok prerušenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky bude mať pravdepodbný DVZ, keďže v roku 2005 nemala žiadny VZ na NP?
Za odpoveď vopred ďakujem.

Jana
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

V prípade, že sa poistí ako zamestnanec na dobu 71 dní , môže sa ešte dobrovolne poistiť a zaplatiť poistku z vyžšieho vymerivacieho základu. Bude sa jej v takom prípade rátať materské z obidvoch poistiek? Stačí jej dobrovolné poistenie zaplatiť jeden raz ,alebo viac razy?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
JankaII
V prípade, že sa poistí ako zamestnanec na dobu 71 dní , môže sa ešte dobrovolne poistiť a zaplatiť poistku z vyžšieho vymerivacieho základu. Bude sa jej v takom prípade rátať materské z obidvoch poistiek? Stačí jej dobrovolné poistenie zaplatiť jeden raz ,alebo viac razy?
Ak si pozrieš príspevky 2 a 3 pozorne vidíš, že dobrovoľné poistenie nemá zmysel, pretože nebude trvať do dňa pôrodu aspoň 270 dní.
A to "poistenie ako zamestnanec" môže byť iba v prípade, že sa zamestná - nemôže si to platiť akosi z vlastnej vôle.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
janber
Dobrý deň p.Mihál, poprosím o Váš názor na otázku:
Zamestnankyňa v prac.pomere od roku 2003, celý rok 2005 bola na rodičovskej dovolenke, od 01.01.2006 sa vrátila do práce, 23.09.2006 nastúpi na materskú. Jej RO pre výpočet materskej bude rok 2005 a nakoľko mala celý rok prerušenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky bude mať pravdepodbný DVZ, keďže v roku 2005 nemala žiadny VZ na NP?
Za odpoveď vopred ďakujem.

Jana
Na materskú nastupuje 23.9.2006 - po 1.8.2006 - preto sa obdobie čerpania rodičovskej dovolenky ako prerušenie nemocenského poistenia, neberie pri posudzovaní rozhodujúceho obdobia do úvahy (§ 54 ods.5), čiže správne ste určili rozhodujúce obdobie ako rok 2005.

Keďže v roku 2005 nebola nemocensky poistená (RD = prerušenie, tj. zánik a po RD vznik nem.poistenia) podľa § 57 ods.1 sa použije pravdepodobný denný vymeriavací základ.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Ďakujem za odpoveď, len ešte mi vŕta hlavou nasledovné: Ja som si myslela, že pravdepodobný DVZ bude aj z dôvodu,že zamestnankyňa nemala v r.2005 žiadny VZ na NP. Prerušenie poistenia z dôvodu RD bolo až od 01.07.2005, takže som ho do úvahy brala až od 07/2005. Uvažujem správne?

Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tu vidíme, aké je dôležité nemýliť si pojmy "rodičovská dovolenka", "materská dovolenka" atď. V príspevku 6 ste napísali, že celý rok 2005 bola "na rodičovskej dovolenke".

Ak v skutočnosti do 30.6.2005 poberala materské, od 1.7.2005 poberala rodičovský príspevok, tak záver je rovnaký - použije sa pravdepodobný DVZ v zmysle § 57 ods.1. Čiže uvažujete správne.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Uvádzam na správnu mieru, zamestnankyňa bola celý rok na rodičovskej dovolenke, ale zo zákona sa jej prerušilo poistenie až od 01.07.2005. Do 30.06.2005 bola rodičovská dovolenka braná ako čas za ktorý sa NP neplatí a poistenie neblo prerušené (nezaniklo).Mýlim sa?

Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Takže už to máme celkom jasné, je to presne tak. Ak bola celý rok 2005 na rodičovskom príspevku, tak do 30.6.2005 sa poistné neplatilo ale nešlo o prerušenie, od 1.7.2005 v zmysle vtedy platného zákona sa nahlásilo prerušenie.

Podstata veci sa nemení - tejto zamestnankyni sa určí rozhodujúce obdobie ako rok 2005. Keďže v prvej polovici roka 2005 nemala VZ, v druhej polovici roka 2005 (prerušenie) nebola poistená, použije sa pravdepodobný DVZ.
0 0
beakap beakap

beakap je offline (nepripojený) beakap

Dobrý den, neviem, či môžem ešte zadať novú otázku, prečítala som si všetky príklady, zdá sa mi ale, že ani jeden nie je úplne ten môj: Teda do 30.6.2005 som bola ako zamestnanec na rodičovskej dovolenke, od 1.7. 2005 som ukončila zamestnanec.pomer a som živnostníčka. Za rok 2005 som mala nízky príjem, nie som povinne poistená. Za tento rok budem mať príjem cca 100 000, takže od júla 2007 budem povinne plaťiť. V apríli mi končia 3 roky rodičovského píspevku. Chceli by sme mať ešte druhé bábo, ale ešte nie som tehotná.
Mám chaos v tom, či sa mi do doby 270 dní za posledné 2 roky započítava aj doba do júla 2005 (zamestnanec na RD). A áno, musím sa dať poisťiť k 1.9.2006, ako dobrovoľne poistená z minim. mzdy a potom to na mesiac prerušiť a znova sa poisťiť z maxima. Od júla budem popri tom už povinne platiť podľa tohtoročného daň. priznania. Dá sa poistiť spätne?
Ďakujem za odpoveď.
Beata
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
beakap
Dobrý den, neviem, či môžem ešte zadať novú otázku, prečítala som si všetky príklady, zdá sa mi ale, že ani jeden nie je úplne ten môj: Teda do 30.6.2005 som bola ako zamestnanec na rodičovskej dovolenke, od 1.7. 2005 som ukončila zamestnanec.pomer a som živnostníčka. Za rok 2005 som mala nízky príjem, nie som povinne poistená. Za tento rok budem mať príjem cca 100 000, takže od júla 2007 budem povinne plaťiť. V apríli mi končia 3 roky rodičovského píspevku. Chceli by sme mať ešte druhé bábo, ale ešte nie som tehotná.
Mám chaos v tom, či sa mi do doby 270 dní za posledné 2 roky započítava aj doba do júla 2005 (zamestnanec na RD). A áno, musím sa dať poisťiť k 1.9.2006, ako dobrovoľne poistená z minim. mzdy a potom to na mesiac prerušiť a znova sa poisťiť z maxima. Od júla budem popri tom už povinne platiť podľa tohtoročného daň. priznania. Dá sa poistiť spätne?
Ďakujem za odpoveď.
Beata
Spätne sa poistiť nedá, ale najlepšie pre teba bude - pokiaľ ešte nie si tehotná - dobrovoľne nemocensky sa poistiť čo najskôr, samozrejme zatiaľ z minima.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
beakap:

Do doby 270 dní pre nemocenské poistenie zamestnanca sa započítava doba kedy ste boli ako zamestnanec na RD, teda do júla 2005. Toto je však zaujímavé vtedy, keby ste o materské pri 2. dieťati v budúcnosti žiadali aj ako zamestnanec - tj. keby ste sa v budúcnosti zamestnali.
0 0
beakap beakap

beakap je offline (nepripojený) beakap

ajobs
Spätne sa poistiť nedá, ale najlepšie pre teba bude - pokiaľ ešte nie si tehotná - dobrovoľne nemocensky sa poistiť čo najskôr, samozrejme zatiaľ z minima.
Keď som si to vypocitala, za posledne dva roky nemam tych potrebnych 270 dní poistenia (ak by som sa prihlasila na dobrovolne poistenie k 25.10.2006, tak od oktobra 2004 do jula 2005, pokial som bola ma rodic.dovolenke ako zamestnanec je to 8 aj nieco mesiacov). Takze aj ked sa prihlasim a tak o mesiac-dva otehotniem, nepomoze mi to, lebo sucet stale nebude 270 dní. Nemam sa teda radsej teraz na dva mesiace prihlasit ako dobrovolne poistena a platit z najvyssieho zakladu a od januara to znizit? Neviem, ci budem mat potrebnú dobu na to odhlasovat sa a prihlasovat a ci dovtedy zase nieco neznovelizuju. Mala som sa spamatat skor. Inak, je sranda, co vsetko clovek planuje, ked chce mat dieta, nie?
D.
Beata
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Tak nic, vec je uz vyriesena.
Naposledy upravil Shaman : 25.10.06 at 11:55
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
beakap
Keď som si to vypocitala, za posledne dva roky nemam tych potrebnych 270 dní poistenia (ak by som sa prihlasila na dobrovolne poistenie k 25.10.2006, tak od oktobra 2004 do jula 2005, pokial som bola ma rodic.dovolenke ako zamestnanec je to 8 aj nieco mesiacov). Takze aj ked sa prihlasim a tak o mesiac-dva otehotniem, nepomoze mi to, lebo sucet stale nebude 270 dní. Nemam sa teda radsej teraz na dva mesiace prihlasit ako dobrovolne poistena a platit z najvyssieho zakladu a od januara to znizit? Neviem, ci budem mat potrebnú dobu na to odhlasovat sa a prihlasovat a ci dovtedy zase nieco neznovelizuju. Mala som sa spamatat skor. Inak, je sranda, co vsetko clovek planuje, ked chce mat dieta, nie?
D.
Beata
Dá sa to urobiť 2 spôsobmi:
1. platiť z maxima odteraz až do konca roka - RO potom bude napr. 25.10.2006-31.12.2006 z max. VZ 25911 Sk, a od 1.1.2007 iba zmeniť max. VZ na minimálny, alebo
2. ak otehotnieš za 1-2 mesiace, stihneš 270 dní DNP (pretože bežné tehotenstvo trvá cca 9 mesiacov, čiže okolo 270 dní), a to aj s tým krátkym prerušením v budúcom roku. Totiž od 1.7.2007 bude nový maximálny VZ cca 27.900 Sk, takže materské by si mohla mať ešte vyššie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas s ajobs.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať