Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť III.

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Po druhom článku venovanom problematike materského
http://www.porada.sk/t31338-materske-od-1-8-2006-cast-ii.html pokračujeme tromi pomerne jednoduchými príkladmi na výpočet materského.

Príklad 1.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna je nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 4.10.2001. Na materské nastupuje od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca má nárok – poistenie zamestnanca trvalo s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie je podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna mala v roku 2005 príjem mesačne okolo 10000 Sk. Súčet vymeriavacích základov je suma 108000 Sk.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna v roku 2005 bola 14 kalendárnych dní práceneschopná. Ďalej bola jedenkrát na OČR, OČR trvala spolu 21 kalendárnych dní – 10 dní z toho je „platených“, 11 dní bolo „neplatených“, čo znamenalo prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Spolu v roku 2005 bolo 24 dní, za ktoré sa neplatilo poistné a 11 dní prerušenia.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
108000 Sk deleno (365 znížených o 24 a znížených o 11) dní = 108000/330 = 327,2728 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna bude dostávať materské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 180 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Príklad 2.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Božena bola rovnako ako pani Anna (v viď predošlý príklad) nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 4.10.2001, kde mala v roku 2005 rovnaký plat ako pani Anna, tj. okolo 10000 Sk mesačne. Na materské nastupuje rovnako ako pani Anna od 1.10.2006. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Na rozdiel od pani Anny však pani Božena ukončí v spoločnosti Alfa pracovný pomer k 30.6.2006 a od 1.7.2006 sa zamestná v spoločnosti Beta, kde má mesačný plat okolo 25000 Sk.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie je podľa § 54 ods.2 písm.b) obdobie odo dňa vzniku „nového“ nemocenského poistenia, teda odo dňa vzniku pracovného pomeru v spoločnosti Beta, tj. od1.7.2006, do 30.9.2006.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie v spoločnosti Beta za mesiace 7, 8 a 9 roka 2006 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní za obdobie od 1.7.2006 do 30.9.2006. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Božena mala v spoločnosti Beta príjem mesačne okolo 25000 Sk. Súčet vymeriavacích základov za tri mesiace (júl až september 2006) je suma 75000 Sk. Počet kalendárnych dní za tieto tri mesiace je 92.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
75000 Sk deleno 92 dní = 815,2174 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Božena bude dostávať materské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 448,37 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna i pani Božena zarábali v roku 2005 rovnako a odvádzali do Sociálnej poisťovne približne rovnaké sumy poistného na nemocenské poistenie. Napriek tomu bude mať pani Božena dvaapolnásobne vyššie materské ako pani Anna. Rozdiel vznikol vďaka tomu, že pani Božena zmenila zamestnanie v roku v ktorom nastupuje na materské a v novom zamestnaní mala dvaapolnásobne vyšší príjem, ako v starom zamestnaní. Pri výpočte materského nie je dôležité, aký plat mala v starom zamestnaní ale aký plat poberá aktuálne v novom zamestnaní, aj keď v novom zamestnaní je relatívne krátky čas.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Príklad 3.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka je povinne nemocensky poistená ako SZČO už od r.2000. Na materské nastupuje od 1.12.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.1.2007. Na materské z povinného nemocenského poistenia SZČO má nárok – povinné poistenie SZČO trvalo s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.1.2005 do 14.1.2007.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z povinného nemocenského poistenia SZČO je podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka mala v roku 2005 mesačný vymeriavací základ 6500 Sk za mesiace január až september, od októbra do konca roka mala mesačný vymeriavací základ 6900 Sk. Súčet vymeriavacích základov je suma 79200 Sk.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
79200 Sk deleno 365 dní = 216,9864 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka by dostávala materské z povinného nemocenského poistenia SZČO vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 119,34 Sk na deň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka však svoje materstvo starostlivo naplánovala a aby dostávala vyššie materské, než vyššie uvedených 119 Sk na deň, prihlásila sa k 1.1.2006 v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba (pozn. v SP sa môže prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba aj osoba, ktorá už je povinne nemocensky poistená ako SZČO). Vymeriavací základ si určila vo výške 16000 Sk (tj. platila „naviac“ sumu 704 Sk poistného mesačne).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia má nárok – dobrovoľné poistenie trvalo s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.1.2005 do 14.1.2007 (v danom prípade dobrovoľné nemocenské poistenia trvalo 379 dní).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia je podľa § 54 ods.2 písm.b) obdobie odo dňa vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia, tj. od1.1.2006, do 30.11.2006 (na materské nastupuje 1.12.2006).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme opäť podľa § 55. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
(16000 Sk krát 11 mesiacov) deleno 334 dní = 176000/334 = 526,9462 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka bude mať materské z dobrovoľného nemocenského poistenia vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 289,82 Sk na deň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Spolu bude mať pani Cilka materské 119,34 (z povinného nemocenského poistenia SZČO) plus 289,82 Sk (z dobrovoľného nemocenského poistenia), spolu 409,16 Sk na deň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ak by pani Cilka neuzavrela dobrovoľné nemocenské poistenie, mala by materské okolo 3600 Sk mesačne (k tomu by dostávala vyrovnanie v podobe rodičovského príspevku do úhrnnej výšky 4230 Sk, viď § 4 ods.2 zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Vďaka dobrovoľnému nemocenskému poisteniu však jej materské bude okolo 12300 Sk mesačne. Na tomto príklade vidíme, že osobe, ktorá platí povinné nemocenské poistenie z relatívne nízkeho základu (najmä pokiaľ ide o SZČO, ktorá platí z minimálneho základu) sa oplatí uvažovať o dobrovoľnom nemocenskom poistení ako spôsobe ako si zvýšiť svoje materské.

Štvrtú časť nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31534-materske...6-cast-iv.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 28.08.06 at 06:52
Usporiadat
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Nemá byť v príklade č. 1 - prerušenie poistenia 11 dní? (21 OČR z toho 10 dní platená OČR a 11 dní preruš.poistenia)

Jana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďakujem, opravujem to.
0 0
Smolko-7 Smolko-7

Smolko-7 je offline (nepripojený) Smolko-7

Počula som, že od 1.9.2006 by sa mal zvyšovať rodičovský príspevok. Neviete niekto náhodou o koľko sa má zvýšiť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Táto otázka tu nepatrí - ide o odborný článok - treba to v budúcnosti zadať do zodpovedajúcej témy. Výška RP bude od 1.9.2006 4 440 Sk.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Opýtam sa opačne. Som povinne nemoc. poistená ako SZČO od 01.07.2006, môj vymeriavací základ je 18.600,-Sk. Kedy mám ísť na materskú, aby som ju dostávala z poistenia, ktoré platím teraz?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Terezap
Opýtam sa opačne. Som povinne nemoc. poistená ako SZČO od 01.07.2006, môj vymeriavací základ je 18.600,-Sk. Kedy mám ísť na materskú, aby som ju dostávala z poistenia, ktoré platím teraz?
Na budúci rok, ak splníš podmienku 270 dní poistenia z tohto poistného vzťahu - teda povinného poistenia SZČO.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak pri VZ SZČO 18600 plánujete v pomerne blízkom čase materskú, doporučujem ešte pred otehotnením prihlásiť sa aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, VZ si určite ako 25911 - 18600 = 7311 Sk.
0 0
Hepi Hepi

Hepi je offline (nepripojený) Hepi

obyčajná vydatá žena
Zvyšuje sa o 210,- Sk t.j. na sumu 4 440,- Sk.
0 0
stanisa stanisa

stanisa je offline (nepripojený) stanisa

Mám predpokladaný nastup na matersku 10,12,2006. Mozem teraz k 1,10,2006 zmenit zamestnanie, kde budem mat vyssi príjem aby som dostavala vyssi materský príspevok?

dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
stanisa: Áno.

Ak napr. k 30.9.2006 ukončíte prac.pomer a nový vznikne od 1.10.2006, materské sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia 1.10.2006 - 30.11.2006.
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Som zamestnaná a súčasne som aj SZČO. Poistné ako SZČO neplatím.
Chcem ukončiť TPP k 30.04.2007, s tým že moja výpovedná doba bude 6 mesiacov. Ako zamestnanec som poistená viac ako 270 dní, ako SZČO som nebola poistená vôbec. Keďže plánujeme bábätko, chcem sa spýtať:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
- ak by som otehotnela vo výpovednej dobe, t.z. materská až po skončení TPP, z čoho sa bude počítať materská?
<o:p></o:p>
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nárok na materské je aj v ochrannej lehote, ktorá trvá v takomto prípade 6 mesiacov.

Materské sa bude počítať tak, že rozhodujúce obdobie sa zistí ku dňu zániku nemocenského poistenia zamestnanca, tj. ku dňu zániku prac.pomeru. Teda k 30.4.2007 - preto rozhodujúce obdobie bude rok 2006.
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Ďakujem za odpoveď.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

p. Mihál tá odpoveď , ktorú ste uviedli stanisi , platí aj v tom prípade , ak budúca mamička nie je zamestnaná resp. mala živnosť , ktorú zrušila a zamestná sa napr. od 01.10.2006 a termín pôrodu má cca vo februári 2006?
Predpokladám , že áno.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
IVEB
p. Mihál tá odpoveď , ktorú ste uviedli stanisi , platí aj v tom prípade , ak budúca mamička nie je zamestnaná resp. mala živnosť , ktorú zrušila a zamestná sa napr. od 01.10.2006 a termín pôrodu má cca vo februári 2006?
Predpokladám , že áno.
Termín pôrodu bude asi február 2007 ? Platí to len v prípade, že budúca mamička - poistenkyňa bola v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu povinne nemocensky poistená ako zamestnanec aspoň 270 dní.
Príklad: ak bude TP 10.2.2007, bude sa skúmať obdobie 9.2.2005 až 9.2.2007.
Ak nebola zamestnaná potrebný počet dní, nemá nárok na materské.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
IVEB: Súhlasím s vyššie uvedeným príspevkom od ajobs.
0 0
Anda N. Anda N.

Anda N. je offline (nepripojený) Anda N.

Dobry den, pan Mihal, ste absolutne skvely, vdaka za Vase clanky. Poradite aj mne? T.c. poberam rodicovsky prispevok a od 1.1.06 popri tom pracujem ako zemestnanec na stvrtinovy uvazok s platom dajme tomu 10 000. Chcem otehotniet druhykrat, obavam sa ale, ze vzhladom na terajsi ovela nizsi plat budem mat narok na materske uz nie v maximalnej vyske, ako to bolo po prvom porode. Co mam spravit pre to, aby som mala maximalny matersky prispevok aj po druhom porode? Moze ma manzel-zivnostnik "akoze" zamestnat a platit za mna poistne, alebo si ho mam platit sama? Kolko by mal v tom pripade byt mnou zvoleny vymeriavaci zaklad? Co je lepsie? Dakujem.
0 0
JanaSc JanaSc

JanaSc je offline (nepripojený) JanaSc

Prosím o odpoveď: ked som zo zamestnania tri roky poistená a na budúci rok plánujem materskú - koncom roka, môžem sa teraz dobrovolne poistiť z minima, potom mesiac pred materskou sa odhlásiť, následne opäť prihlásiť z maxima a bude mi počítaná materská z maximalneho základu? Ak som to zle pochopila, dalo by sa to poriešiť tak, že by som uzavrela teraz druhý pracovný pomer s vymeriavacím základom napr.500Sk, po 300 dňoch zrušila a následne obnovila s vysokým základom? Dakujem za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Anda N.
T.c. poberam rodicovsky prispevok a od 1.1.06 popri tom pracujem ako zemestnanec na stvrtinovy uvazok s platom dajme tomu 10 000. Chcem otehotniet druhykrat, obavam sa ale, ze vzhladom na terajsi ovela nizsi plat budem mat narok na materske uz nie v maximalnej vyske, ako to bolo po prvom porode. Co mam spravit pre to, aby som mala maximalny matersky prispevok aj po druhom porode? Moze ma manzel-zivnostnik "akoze" zamestnat a platit za mna poistne, alebo si ho mam platit sama? Kolko by mal v tom pripade byt mnou zvoleny vymeriavaci zaklad? Co je lepsie? Dakujem.
Ak tomu dobre rozumiem, v "hlavnom" zamestnaní ste na rodičovskej dovolenke - tj. tam máte prerušené povinné nem.poistenie zamestnanca a pritom máte druhé zamestnanie s platom 10.000.
Ak je tak, nárok na materské budete mať z oboch zamestnaní, v hlavnom zamestnaní z pravdepodobného zárobku, vo vedľajšom z 10.000 Sk, pričom Sociálka vám zrejme prisúdi materskú len maximálne z 25911 Sk.
Vylepšiť sa to dá dobrovoľným nem.poistením, na ktoré sa sama prihlásite a budete si sama platiť.
Nemám viac potrebných informácií, preto len toľko.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
JanaSc
Prosím o odpoveď: ked som zo zamestnania tri roky poistená a na budúci rok plánujem materskú - koncom roka, môžem sa teraz dobrovolne poistiť z minima, potom mesiac pred materskou sa odhlásiť, následne opäť prihlásiť z maxima a bude mi počítaná materská z maximalneho základu? Ak som to zle pochopila, dalo by sa to poriešiť tak, že by som uzavrela teraz druhý pracovný pomer s vymeriavacím základom napr.500Sk, po 300 dňoch zrušila a následne obnovila s vysokým základom? Dakujem za odpoved.
Ten plán s dobrovoľným poistením je dobrý, a to druhé zamestnanie tíež. Pozor si však dajte na to, že ak v nejakom mesiaci vám beží viac poistení súčasne, maximálny VZ v súčte zo všetkých poistení je 25911 Sk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať