Zavrieť

Porady

Susedske vztahy

Prosim o radu. Suseda pusta na moj pozemok macky, ktore sa tulaju aj po inych pozemkoch. Avsak jedna z nich zlozila kosti na mojom pozemku a suseda podala zalobu na policiu, ze sme macku otravili co vsak nie je pravda. Upozornila som ju, ze na pozeku mam ich vykaly, vraj si mam opravit plot -ja! Formou sms ma uraza a osocuje, vyvolava na mobil mojmu synovi. Podla Obcianskeho zakonnika §127 nesmie pustat chovane zvierata na moj pozemok. Chcem podat zalobu v zmysle Zakona o priestupkoch §49 za urazku na cti a za nepravdive obvinenie z priestupku. Mam aj ine moznosti? Prosim o radu. Su to velmi zli ludia a musim sa branit. Dakujem vopred. Marta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Obchodné právo pre potreby podnikateľov a nie mačiek

    Môj otec hovorieval: MUS je veľký pán a NEMUS ešte väčší.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Marta999
    Prosim o radu. Suseda pusta na moj pozemok macky,
    Vitaj Marta999 medzi poraďákmi.Škoda ,že máš také patálie so susedou. Nepoznám to,pretože som obklopená dobrými susedmi - naše mačky chodia k nim,ich pes k nám,ale vzťahy nám to chvalabohu nenarušilo,hoci častokrát aj mohlo.Lenže my sme vyhrešili našich miláčikov a naše vzťahy ostali nezmenené. Odborne Ti poradiť neviem,ale viem,že keby sa to stalo mne- pozvala by som susedu na kávičku a vysvetlila by som jej,že som jej mačke naozaj neublížila.Vieš susedia budete ešte dlho,ak sa práve nechystáš sťahovať a preto pre ďalšie spolunažívanie je najlepšie vychádzať priateľsky.

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Marta,pre kočku nie je problém ani plot,ani výšková budova.Kočka sa dostane všade.Myslím že tvoja suseda tie kočky na tvoj pozemok neposiela,ony samé idú kam chcú.Ani ja nemám rada kočky,náš sused ich má 5.Tiež chodia kade-tade,no zvykli sme si nato.Podla mňa,kvôli kočkám sa neoplatí ničiť si zdravie.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Marta, ruku na srdce. Ty a suseda sa veľmi nemáte v láske. A chcete, aby mali mačky viac rozumu ako Vy. Ja mačky priam neznášam. A lozia po mojich pozemkoch od všetkých susedov. Vo sne by ma nenapadlo, že by som mala podávať žaloby. Vieš si predstaviť tie chudery na vodítku? Ale niečo Ti poradím. Niekedy sa dá lepšie dohodnúť so susedom. Lebo niet nad našu ješitnosť. A tá Vaša možno Vaším chlapom pekne polezie na nervy. Takže dvakrát meraj a raz strihaj!
    Elena Navrátilová
    Každý mám svoje, čo mu vadí viac ako inému. Ale sme ľudia. Tak sa hádam dokážeme vždy dohodnúť. Samozrejme keď sa chce a je ochota na každej strane. Aspoň ja sa snažím vždy všetko riešiť bez impulzívneho správania. Bývam na prízemí,rodiny čo nadomnou bývajú / jedna aj druhá rodina majú psíkov/ zo 48 rodín majú v našom dome 3 rodiny psíkov. Teda úprimne ten jeden priamo nadomnou, keď je sámdoma zavíja celý čas, majú dlažbu a plávajúcu podlahu. Presne viem, kde punťo pobehuje. A tiež sa ma nikto nepýtal aj keď to je povinnosť podľa zákona, či súhlasím. Verte niekedy mi je toho psíka úprimne ľúto.
    Naposledy upravil Elena Navrátilová : 02.09.06 at 16:30

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ak sa vzťahy nedajú usporiadať tak ako po dobrom navrhujú vo svojich príspevkoch zapájajúci sa poraďáci dá sa to urobiť samozrejme cestou práva. Najviac bude záležať na dokazovaní pred súdom.
    Marta999
    Prosim o radu. Suseda pusta na moj pozemok macky, ktore sa tulaju aj po inych pozemkoch. Avsak jedna z nich zlozila kosti na mojom pozemku a suseda podala zalobu na policiu, ze sme macku otravili co vsak nie je pravda. Upozornila som ju, ze na pozeku mam ich vykaly, vraj si mam opravit plot -ja! Formou sms ma uraza a osocuje, vyvolava na mobil mojmu synovi. Podla Obcianskeho zakonnika §127 nesmie pustat chovane zvierata na moj pozemok. Citované ust. Občianskeho zákonníka však podľa môjho názoru nie je použiteľné nakoľko za chované zvieratá má zákon na mysli najmä dobytok, hydinu, tiež holuby, včely a iné, teda také, ktoré spôsobujú škody na kultúrach. Podstata tohoto ust. je, že vlastník veci (zaraďujú sa tam aj chované zvieraté) sa musí zdržať všetkého čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Dobytku, hydine, psom sa dokáže zabrániť, aby vnikali na cudzí pozemok, dokonca aj so včelami si vlastník dokáže poradiť, ale ako zakázať mačke, aby nechodila na cudzí pozemok ? V prípade keď zásah neprekračuje mieru primeranú pomerom, nejde o neoprávnený zásah proti ktorému by bolo možné dovolať sa úspešne súdnej ochrany.Chcem podat zalobu v zmysle Zakona o priestupkoch §49 za urazku na cti a za nepravdive obvinenie z priestupku. Tu by podľa môjho názoru v prípade rozhodnutia žalovať suseda bolo na mieste použiť ust.§ 11 Občianskeho zákonníka - ochrana osobnosti proti slovným aj písomným výrokom - zase dôkazné bremeno je na žalobcovi. Mam aj ine moznosti? Iné možnosti ? Buď sa dohodnúť so susedom po dobrotky alebo skúsiť si to jednoducho nevšímať.Prosim o radu. Su to velmi zli ludia a musim sa branit. Dakujem vopred. Marta

    Marta999 je offline (nepripojený) Marta999

    Marta999
    Dakujem pekne za "RADU", naozaj si vazim, ze existuju ludia, ktori ma vedia pochopit. Vsetkym - uz desat rokov trpim tychto "susedov" a ich urazky, ako aj mile macicky. To oni na nas poslali policiu, pretoze jedna z ich tulavych maciek sa rozhodla zlozit kosti prave na mojom pozemku, za co nemozem. Prisli s policiou a podali trestne oznamenia a pod. Tak mam sa hrat na milu usmievavu susedu, ktora si vsetko necha ? Este raz DAKUJEM za radu a ospravedlnujem sa, ze moj problem sa netyka prave obchodneho prava.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ja si myslím, že Marta999 sa nemá za čo ospravedlňovať . Zaradila svoj dotaz síce do obchodného práva aj keď sa jej problém týka občianskeho práva. Všimla som si, že veľa zadávajúcich nevie kam má svoj právny problém (občianskoprávny, rodinnoprávny ako aj týkajúci sa iného práva) zaradiť tak ho zaradí práve do tejto rubriky. Možno by stálo za úvahu premenovať ju jednoducho na právo ako také a nevyčleňovať iba obchodné právo.

    nobody007 je offline (nepripojený) nobody007

    nobody007
    Prípadne vytvoriť jednu sekciu pre "PRÁVO" a zaviesť v nej viacero rubrík. Aj keď niekedy sa nedá povedať, do ktorej patrí, príp. to môže súvisieť aj s účtovníctvom, bolo by to iste prehľadnejšie. Som ochotný helfnúť s roztriedením tém v rubrike "obchodné právo".

    monymon je offline (nepripojený) monymon

    monymon
    Ak je stom zasadení na tvojom pozemku, môžeš si ho umiestniť teoreticky hocikam. Dôležité z pohľadu susedného pozemku je, aby prerastaním konárov a koreňou na susedný pozemok nezasahoval "nad mieru primeranú pomerom". Sused totiž má právo v takomto prípade odstraňovať presahujúce konáre, korene a iné časti, ktoré by mu nad mieru tienili, bránili vo výhľade, vysávali živiny z pôdy a podomne. Pravdepodobne, ak by sa v tejto veci prípadne obrátil na súd, uspel by.... Problém často býva aj s tým, že koreňový systém ctromov a rastlín na susediacich pozemkoch spôsobia vlhnutie múrov susedovho domu....a s tým býva veľmi veľa problémov. Neviem, či sa vypláca súdiť sa kôli jednému - dvom stromom. Najlepšie bude dohodnúť sa so susedom, resp. zistiť, či by mu vysadené stromy mohli prekážať. Predíde sa tak konfliktom.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Najka
    Ahojte, neviete náhodou ako ďaleko od pozemku suseda sa môžu sadiť stromčeky?
    Ja si myslím, že uvedené nie je upravené právnym predpisom, vzdialenosť je v zákone upravená pre vzdialenosť stavby od suseda. Avšak vzdialenosť vysadenia stromov od susedovho pozemku treba asi rozlišovať podľa toho o aké stromy sa jedná. Ak sa jedná napr. o tuje, ktoré rastú napr. iba do výšky tam nehrozí, že by spôsobovali problémy susedovi a preto si myslím, že tá vzdialenosť môže byť tesne pri pozemku suseda. Ak sa však jedná o napr. ovocné stromy, ktoré časom rozvinú svoju korunu do veľkých rozmerov tak voči tomu môže sused namietať.
    Pretože prerastaním konárov a koreňov (nad mieru primeranú pomerom) na pozemok suseda dochádza k rušeniu, najmä tienením, vysávaním živín z pôdy, bránením výhľadu a pod. Sused, do práva ktorého sa takýmito prevismi zasahuje, je oprávnený odstrániť zo svojej pôdy korene stromov a prerastajúce konáre; nesmie to však urobiť v nevhodnej ročnej dobe a nešetrným spôsobom. Nevhodnosť doby je daná vegetačným obdobím. Za šetrný treba považovať taký zásah, ktorý je primeraný na odstránenie rušenia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.