Zavrieť

Porady

Susedské vzťahy

Dobrý deň!

Chcela by som pomôct v oblasti susedského práva:
Podľa občianskeho zákonníka §127 nesmiem nechať chované zviera vnikať na susediaci pozemok. Znamená to, že ak sused nie je ochotný opraviť si svoje oplotenie, pretože je staré a rozpadá sa, musím svojho psa uväzovať. Problém je aj v tom, že cez plot vnikajú na môj pozemok aj cudzí psy z dediny, pretože sused nemá ani z jednej strany poriadne oplotenie a jeho vstupná brána je asi 20-30 cm nad zemou, takže akýkoľvek pes sa k nám cez ten starý plot dostane.
Musím to oplotenie opraviť sama, aj keď to nie je náše oplotenie (my máme oplotenie z pravej strany domu).
Ďakujem Tatiana
Usporiadat
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
a od nás chceš, aby sme sa:
- susedovi poskladali na opravu plotu
- opravili plot sami
- resp. hrali sa s tvojim psom či ho venčili?
(:
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Tatiana19 Tatiana19

Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

Tibor,
čakala som intelingentnú odpoveď, ale zrejme ani tento portál, nie je ten pravý a sú tu ľudia, ktorý musia odpoveď na veci, na ktoré nepoznajú odpoveď.
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
počuj, pravda je, že neviem odpovedať - lebo si nepoložila otázku
0 0
Tatiana19 Tatiana19

Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

Tak fajn,

moja otázka znie: Má môj sused povinnosť opraviť oplotenie?
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
keďže je to jeho časť plota - on zodpovedá za jeho údržbu. keďže touto stranou plota by vnikal Tvoj pes na jeho pozemok - nemá právo sa sťažovať. lenže problém je v tom, že cez jeho neopravený, resp. neudržiavaný plot vnikajú psy na Tvoj pozemok - v tom prípade by si sa mohla sťažovať TY. lenže je to všetko ako si popísala už "o susedských vzťahoch". Moja zásada je: Vždy sa snažiť dohodnúť - samozrejme neísť pri tom za hranice únostnosti.

Zrejme tento problém je v nejakej obci. Ako občan obce by som sa ale staral aj o to, že sa potulujú voľne po obci psy - upozorniť na to miestny úrad - resp. nečakať až sa niečo stane
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

u nás platí taký zákon že musíme mať ploty?

ja osobne som za odstránenie všetkých plotov najmä tých, cez ktoríé nie je vidieť okolitú krajinu.
Osobne máme plot, múrik asi 30-40 cm vysoký aj ten by som najradšej dala preč.
viem že to nie je odpoveď na otázku ale žijú medzi Vami ľudia aj s takýmto názorom
0 0
Tatiana19 Tatiana19

Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

Tibor,

veľmi pekne Ti ďakujem. Ospravedlňujem sa za tú prudkú reakciu.
0 0
Tatiana19 Tatiana19

Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

Enter,

problém je v tom, že my sme neni celý deň doma a neudržiavame žiadne susedské vzťahy. Len včera večer sa sused prišiel šťažovať, že náš pes behá po jeho pozemku. Vôbec nepočúval, že na vine je jeho rozpadnutý plot. Jeho psa sme tiež už viackrát niesli domov, lebo chudáčik sa im odtrhol z reťaze a s tou 5-metrovou reťazou behal po dvore. Inak jedná sa o známeho podnikateľa, vlastníka nitrianskeho rádia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Je to D.... ?
0 0
apova apova

apova je offline (nepripojený) apova

Dobry vecer,
ma cudzia osoba(sused) pravo zadebnit okna na nasom dome bez nasho vedomia a suhlasu? Akym pravnym opatrenim sa proti tomu mozeme odvolavat? Dakujem .
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

K plotu-neexistuje moja a susedova časť plotu.Každý si môže oplotiť celý svoj pozemok.Ak sa so susedom nedohodneš,musíš si na svoje náklady oplotiť pozemok zo všetkých 4 strán.
Apova-nemá.A aký právny prostriedok-debnenie zhoď dolu a daj mu 2 facky,je to rýchlejšie a účinejšie príp mu rozmláť okná.
1 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

s tymto mam vecny problem aj ja - sused chova rozne bojove plemena, plot ma sice novy, ale nic moc - psiska podlezu aj preskocia kedy len chcu. a dosledok? nemozem v klude uzivat vlastny pozemok, behanie deti po travniku sa meni na beh o zivot a ja si do vinohradu asi okrem noznic zacnem nosit aj brokovnicu...
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Občan, ktorý chová zvieratá, musí zabezpečiť, aby tieto zvieratá nerobili škodu iným. To znamená, že majiteľ psa, sliepky, a všetkých domácich zvierat zodpovedá z toto zviera, ak uniká toto zviera na iný pozemok, a majiteľ tohto pozemku požaduje ukončenie takéhoto správania sa z akéhokoľvek dôvodu, majiteľ zvieraťa musí urobiť také opratrenia, aby k tomu nedochádzalo.

Čiže majiteľ zvieraťa zodpovedá za škody, ktoré mu zviera robí na susedných pozemkov. Dokonca to ide tak ďaleko, že ak sused toto zviera usmrtí, neurobíte nič, pretože ste nechali zviera bez dozoru a ono robilo škodu a sused využil všetky prostriedky na ochranu svojho majetku. To že sused má poškodený plot nie je ospravedlnenie, že pes pobehuje cez dieru v plote. Podobne je to aj zo zvieratmi, ktoré pobehujú po vašom pozemku, majiteľ zodpovedá za škodu.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

kedze moj problem je z tohto sudka, pripajam aj svoj dotaz..

Byvam vo vyškovom panelaku /ja by som ho tak nenazvala, nakolko som byvala aj vo vacsom a s vacsim poctom ludi ale k veci/ na 10.tom poschodi. nado mnou je uz len jedno poschodie. Problem je, ze sused podo mnou si pusta radio moc nahlas - ci je piatok, sviatok, nedelny obed proste kedykolvek. Ako som od domovnika zistila, tak je to sopliak, co byva s mamou a mama neni casto doma. Co s tym mozem urobit?
0 0
aidalen aidalen

aidalen je offline (nepripojený) aidalen

impulzívny optimista
Ahojte,
tiez by som mala otazku ohladne susedských vztahov.
Mame pozemok na ktorom je postaveny dom a vedlajsi pozemok, ktorý je záhradou. Na vedljsi pozemok je pristup len cez susedny pozemok, ale suseda, ktora ho okupuje / nie je majitelkou / nechce povolit pristup a s majitelom sa neda spisat zmluva o vecnom bremene.
Co teraz, na aky urad sa obratit a co od nich ziadat?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

andrea-choď za ním príp jeho mamou a požiadaj ich nech si tak hlasno nepúšťajú rádio.
aidalen-dá sa to riešiť súdnou žalobou kde súd prikáže znášať vecné bremeno.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

bepo: to uz sme skusali, jeho mamu som este ani nevidela.. a ked pusta radio nahlas, tak tam je spolu s kamaratmi a mam pocit ze su vzdy podtuzeny, takze sama tam liezt nebudem a ked tam pojde priatel, tak sa obavam bitky... no a k tomu ma este aj bojoveho psa... takze tot situacia..

my sme to naposledy vyriesili vypnutim poistiek, ale zamkol tu skrinku na zamok.. takze neviem, ci mam pravo volat na policiu, viem ze je tzv. nocny klud ale to neznamena ze od 8.00-22.00 si fagan bude robit co len chce. ved predsa byva v panelaku kde svojim pocinanim obtazuje okolitych susedov..
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Určite sa dá zavolať na políciu a oni prídu upozorniť ale nie je to dlhodobé riešenie.
0 0
coneek coneek

coneek je offline (nepripojený) coneek

policia najprv upozorni, ked to nepomoze, daju pokutu... to uz skor moze zabrat...
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Choďte na obecný alebo mestský úrad a treba sa sťažovať, sú na to určení ľudia, ktorí to musia šetriť a vyzvú uvedených spoluobčanov tiež v súčinnosti s políciou k náprave a dokonca môžu udeliť aj pokutu.
Mi keď sme ešte bývali pred 1/2r v činžáku sme to urobili takto a vyriešilo sa to.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať