Zavrieť

Porady

ZMLUVA o distribúcii produktov - jej ukončenie a zákaz predaja od dodávateľa

Dobrý deň, prosím potrebujem poradiť vo veci Distribútorkej zmluvy a jej zrušenia:

Po 5 rokoch dobrej spolupráce mi náhle dodávateľ a výrobca produktov zrušil distribútorskú zmluvu, bez varovania. Urobil tak 2 týždne pred jej vypršaním a tvrdí, že po jej zániku už nemám ďalej právo nijakým spôsobom predávať ich produkty. Mám kamennú predajňu, e-shop a na sklade veľa produktov tejto značky, ktoré potrebujem aspoň dopredať. PROSÍM MÁ SKUTOČNE VÝROBCA A DODÁVATEĽ PRÁVO - zakázať mi predávať jeho výrobky - ktoré som riadne zaplatila - po skončení zmluvy? Veď tieto isté produkty, ktoré si odo mňa nakupovali ďaľší predajcovia - majú oni vo svojej ponuke a nikto im to nezakazuje predávať. POZNÁMKA: Dodávateľ nemá žiadny vážny dôvod. Jediný je asi ten, že veľkú klientelu, ktorú som prácne vybudovala a veľa investovala do reklamy.. si teraz chce nechať len pre seba - aby nemusel dávať zľavu. Proste zmenil politiku, zistil že väčšie zisky budú mať ak budú z Českej republiky posielať tovar priamo. Prosím viete mi poradiť, či ma môže nejakým spôsobom právne napadnúť, ak ešte po skončení zmluvy budem tieto produty dopredávať? Okrem toho - aj on porušil viac krát zmluvu o výhradnej distribúcii, lebo začal dodávať produkty aj iným predajcom na Slovensku a tým nás poškodil. Ale neriešila som to. Teraz mi ide len o to, že musím predať čo mám na sklade. Trvalo by asi ešte 1-2 mesiace, kým by som všetok sklad vypredala. Ďakujem Vám pekne za rýchlu radu. O 2 týždne už vraj nesmiem nijakým spôsobom výrobky predávať... je to absurdné. Oni vedia, že mám toho na sklade veľa. A riadne som za to zaplatila. Vnímam to ako veľmi neférovú hru.. Keby mi to povedali pred 3 mesiacmi, zariadila by som sa podľa toho a neinvestovala.. ale oni ma do poslednej chvíle nechali, aby som im platila propagácia. A zrazu koniec spolupráce.

A prosím vás, môže mi zakázať použiť na e-shope popisné texty k produktom? Tie som si sama preložila z českého jazyka a sama vytvorila celý e-shop. Ten im nepatrí. E-shop ešte potrebujem, kým výrobky všetky nepopredám.
Veľká vďaka za radu
Naposledy upravil mondy : 17.04.19 at 23:39
20190417_211834.jpg  
20190417_211855.jpg  
1/1
3 komentárov     zbaliť
veronikasad výrobky dodávatela, ktoré máš na sklade, ti zoberie späť ?
mondy Nie určite mi ich nezoberie. Je to prírodná kozmetika s obmedzenou dobou trvanlivosti.
veronikasad Tak sa ho na to priamo písomne spýtaj, či zásoby zoberie späť, alebo ich môžeš dopredať ,,, Nové objednávky od dodávatela už realizovať nebudeš.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Závisí od toho, čo máte uvedené v tej distribútorskej zmluve. Je možné, že ste v nej podpísali, že po ukončení zmluvy ich tovar predávať nebudete. Ak ste s tým vopred nesúhlasili, jednostranne vám to zakázať nemôžu.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondy Prečítala som si to... ale nič také tam nie je. Len dôvody, kedy sa z obidvoch strán zmluva môže vypovedať... Teraz je výročie podpísania, kedy sa buď automaticky predĺži o rok alebo nepredĺži. Takte využili to - že nepredĺžili zmluvu. To je OK. Ale nikde nie je doslova napísané, že po ukončení zmluvy sa zakúpený tovar - ktorý je vlastníctvom kupujúceho - už nemôže ďalej predávať. ..Ani sme neporušili žiadnu podmienku, ktoré sú v zmluve. Bez udania dôvodu ju môžu vypovedať s výpovednou dobou 3 mesiace... Ale jednoznačne využili koniec platnosti zmluvy. A dali nám to vedieť skutočne v najneskoršom možnom termíne. Je toto OK s nejakou obchodnou etikou?
    Onko Tak ich ignorujte, zásoby dopredajte, a život ide ďalej.
    mondy Vďaka.. len sa obávam, či nemôžu začať nejaký právny proces, ak budem naďalej predávať bez zmluvy. Na mail neodpovedali. Ale v zmluve je, že sa má komunikovať výhradne písomne.. Asi požiadam o tú 3-mesačnú výpovednú dobu - písomne. Skúsim to.
    kopretinka Žiadnu zmluvu nepotrebuješ,je to tvoj tovar,ktorý si už zaplatila.Ak chcú,aby si to nepredávala,tak nech to kúpia naspäť.Už dávno si mala protestovať,keď oni porušili zmluvu a začali dodávať aj iným.Možno by som išla za právnikom,aby im poslal nejaký milý list ohľadne toho zákazu,ktorý nemáš v zmluve a nech ti vyčísli ušlý zisk ....(a môžeš mi poslať do sukromnej správy názov značky...?)
    misoft Zaplatil si za ten tovar? Zaplatil! V tom okamihu je TVOJIM majetkom! A TY ho môžeš predať, či sa im to páči, alebo nie.
    Ak by striktne chceli ukončiť - boli by povinní buď to od teba odkúpiť späť, alebo nahradiť vzniknutú škodu.
    veronikasad Prilož presnú definíciu ukončenia zmluvy. Obávam sa, že ak máš zmluvu na dobu určitú, žiadna výpovedná doba tam plynúť nebude...
    mondy Priložila som FOTO zmluvy - časť o ukončení a dôvody vypovedania zmluvy. Budem rada, ak sa na to pozriete.
    mondy kopretinka, neviem ako sa posiela súkromná správa. ..:.) Ohľadom tých protestov: Snažila som sa zachovať dobré vzťahy, veľa som do toho investovala. Oni sa správajú tak, že keď neskáčeš presne podľa nich, tak ťa okamžite odpisujú a idú proti tebe. Ale teraz už nemám kam cúvnuť.. Pripojila som FOTO znenia zmluvy.
    mondy Rada by som všetkým poďakovala a pochválila ich. Kde sa to robí?
    misoft @mondy: táto zmluva by v právnom štáte vôbec neobstála, pretože je nevyvážená, poškodzujúca distribútora (teba), má neprimerané podmienky, ktoré distribútora znevýhodňujú, naopak, dodávateľ okrem jednej podmienky je absolútne chránený.
    A keďže je písaná po česky, predpoklad - český dodávateľ, ČOI by sa na to rada pozrela. Kontaktuj ČOI.

    Keby si túto zmluvu sem hodila PRED jej podpisom - ihneď by sme ti napísali, aby si s dodávateľom túto zmluvu neuzatvárala.

    "Rada by som všetkým poďakovala a pochválila ich. Kde sa to robí? "
    Stačí aj tu. My si to prečítame.
    mondy Ďakujem. Ste super
    kopretinka Misoft,obch.inspekcia je na ochranu zakaznika.Zmluvy medzi podnikatelmi su vyhradne v ich konpetencii.Ak to mondy podpisala,tak bohuzial.Mala to pred podpisom dat skontrolovat pravnikovi.
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Výrobky smiete slobodne dopredať

    2. Ich texty popisov, hoc preložené z češtiny, nesmiete
    kopretinka Krém na ruky,obsahuje tieto zložky:x,y,z,.používajte podľa potreby.
    Môžeš mi povedať,aké popisy mã dávať k tovaru? Okrem toho zo zakona musi uvadzať zloženie.Takže ako to má napîsať??? Aby to nebolo okopírované?
    Okrem toho už je po funuse,ideš s radami neskoro,treba čıtať.

    ZMLUVA o distribúcii produktov - jej ukončenie a zákaz predaja od dodávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.