Zavrieť

Porady

Daňové a odvodové povinnosti SZČO pracujúcej z domu pre klientov v zahraničí?

Zdravím všetkých poradcov,
riešim otázku týkajúcu sa prekladateľov (slovenských živnostníkov) pracujúcich z domu v SR, pre rôzne firmy v ČR. Zadávanie, odovzdávanie práce a komunikácia dnes už prebiehajú e-mailom. Takíto ľudia teda kvôli práci vôbec nemusia fyzicky cestovať a pracovať v ČR. Potreboval by som vedieť, či majú takíto živnostníci daňové a odvodové povinnosti iba na Slovensku (keďže sú rezidentmi SR), alebo majú nejaké daňové a odvodové povinnosti aj v ČR. A mali by nejaké povinnosti vtedy, keby pracovali pre firmy v ČR aj dlhšie ako pol roka? Dočítal som sa totiž, že za určitých okolností môže SZČO vzniknúť stála prevádzkareň v zahraničí. Vôbec však neviem, či sa niečo takéto týka aj ľudí poskytujúcich služby zo SR, alebo len tých, ktorí prácu aj fyzicky vykonávajú v zahraničí.

Pri týchto otázkach mám na mysli hlavne daň z príjmu a odvody, DPH teraz nemusíme riešiť. Za skúsenosti, rady či postrehy vopred ďakujem. Zdá sa totiž, že je to téma, ktorú nie sú schopní dostatočne objasniť ani na úradoch.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    Peter Fox Tú som samozrejme čítal. Problém je v tom, že podľa tejto zmluvy to spočiatku vyzerá tak, že živnostníka zdaňuje ten štát, v ktorom je rezidentom - čo je logické. Ďalej sa však v článku 5, ods. 3b spomína aj poskytovanie služieb a stála prevádzkareň. Lenže ide o služby, ktoré „trvajú na území druhého zmluvného štátu...“.

    A tu práve vzniká otázka, či je tento článok aktuálny aj pre freelancerov pracujúcich z domu. Službu totiž fyzicky neposkytujú na území druhého štátu.

    Pravdupovediac by ma potešila aj skúsenosť nejakého dlhšie podnikajúceho freelancera, ktorý má stabilných klientov v zahraničí. Zaujímalo by ma, či si v takom prípade vytvára aj nejaké prevádzkarne v iných krajinách, alebo nie.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Môj názor:

    Keďže fyzicky hranice neprejdú, odvody aj daň je zo slovenskej živnosti tu na Slovensku. SZČO je pri poskytovaní služieb do zahraničia (fakturuje zahraničnej firme) povinný prihlásiť sa na DPH podľa § 7a
    Peter Fox Tiež si myslím, že by to malo byť takto. Bolo by aj logické, že na odvody a dane má nárok SR, keďže pri takomto spôsobe poskytovania služieb sa živnostník v ČR fyzicky nenachádza a tak ani nemôže zaťažovať žiadny z ich systémov. Lenže keď som sa na to pýtal na úradoch (a chcel som si overiť, že je to naozaj tak), tak živnostenský úrad sa k ničomu nevyjadruje a daňový úrad táto téma zaujíma len potiaľ, aby človek podal daňové priznanie na Slovensku. Či sú aj nejaké povinnosti napr. v spomínanej ČR, to sa už nehovorí.
    Čo sa týka DPH, tak o povinnosti registrácie podľa § 7a viem a preto ani DPH momentálne neriešim.
    kopretinka 09.06.19 20:04 odstránil(a) z Porady

    Daňové a odvodové povinnosti SZČO pracujúcej z domu pre klientov v zahraničí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.