Zavrieť

Porady

Kúpa auta - 80% do nákladov či 100%

Dobrý deň, prosím o radu. Kupujeme nové auto, časť na priamu platbu, čas bude na splátky. Keďže som doteraz uplatňovala z PHM 80% aby som nemusela viesť knihu jázd a rada by som v tom pokračovala, ako je to so vstupnou cenou auta? Môžem ho dať do nákladov vo výške 100% a jednorazovo odpísať dph? alebo ked budem potom z phm uplatňovať 80% tak môže ísť len 80% zo vstupnej ceny na odpočet dph? Písala som na finančnú správu, takáto je odpoved:
"Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ vie hodnoverne preukázať, že tovar bol kúpený za účelom vykonávania zdaniteľných obchodov s daňou na výstupe, potom z tohto tovaru môže uplatniť odpočítanie dane a to v takom rozsahu, v akom ho využije na účely svojho podnikania ako platiteľ.
Všetky prijaté vstupy - opravy, poistenie, iné náklady spojené s prevádzkou auta si môžete odpočítať v takom rozsahu, v akom viete preukázať, že budú použité na podnikanie s nárokom na odpočítanie dane. S výnimkou PHL, ktoré preukazovať nemusíte (ak uplatňujete paušálne výdavky) a môžete si odpočítať vo výške paušálnych výdavkov (bez preukazovania). "

Mne z toho vyplýva, že by som mohla odpísať dph v 100% výske a krátiť len phm na 80% ak nechcem viesť knihu jázd.( na súkromné účely máme druhé auto v súkromnom vlastníctve ) Dokonca podľa odpísaného mi plynie, že Daň z MV, opravy atd tiež môžem odpísať v 100% výške, čo som doteraz tiež krátila na 80% a výnimka je len pri phm. Aký máte na to prosím názor. Srdečná vďaka
6 komentárov     zbaliť
veronikasad Nove auto bude pouzivane len na firemné ucely?
andrea_mar Ak mám jedno auto, zaradené vo firme, ale používam ho aj na firemné aj na súkromné účely, môžem aj nákup a technické zhodnotenie dať teda len do výšky 80%? Ďakujem pekne
veronikasad Aka je obst.cena auta, ked ho chces dat do nakladov?
Katrina13 Áno len na firemné a kúpna cena je 32.000
Tweety OC nie je nákladom. MV zaradíš a odpisuješ. Obstaranie v JÚ VNZD, v PÚ 042.
veronikasad Aby nevznikli pochybnosti pri daňovej kontrole, nebolo by jednoduchsie pri tak drahom aute viest knihu jazd?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Ak ho budete používať len v podnikaní, potom všetky náklady na jeho používanie uplatníte v 100 % výške, iba nákup PHM bude 80% pre nevedenie knihy jázd.

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (6)
  Mila123, Katrina13, mondes, jakubzemko, Katy a R, KvetkaK
  6
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Katrina13 Ďakujem za pomoc.
  KvetkaK Je teda možné si dať PHM 80% a ostatné výdavky v 100% výške, aj keď nebude vedená kniha jázd?
  Má niekto skúsenosť s tým, či daňový úrad nevyžadoval predsa knihu jázd? Ďakujem.
  veronikasad Máš iné auto, ktoré používaš na súkromné účely ? Dokážeš pri daňovej kontrole obhájiť, že nové auto budeš využívať len na podnikanie ?
  Tweety Ak sa používa len na podnikanie,podľa zákona sa nemusí viesť kniha jázd ale v tomto prípade zákon stanovuje výdavky na PHM iba v 80% výške ale to som už uviedla. Ostatné náklady sú v 100% výške.
  KvetkaK Ďakujem za každý komentár. Chcela som sa len uistiť.
  andrea_mar Ja mám jeden článok z etrendu, kde sa uvádza:
  Ak podnikateľ uplatňuje na pohonné látky paušál 80 percent, potom si môže uplatniť odpočítanie DPH len vo výške 80 percent. Neuplatnená DPH je nedaňovým výdavkom, podnikateľ si nemôže znížiť základ dane o hodnotu neuplatnenej DPH.
    zbaliť
  marjankaj Katy presne tak. Vzťahuje sa to aj na napr. kancelárske potreby. Keď firemným perom napíšeš rodine vianočnú pohľadnicu. Keď každé, tak naozaj každé.

  andrea_mar je offline (nepripojený) andrea_mar

  andrea_mar
  Ja mám z etrendu jeden článok, kde sa uvádza:
  Ak podnikateľ uplatňuje na pohonné látky paušál 80 percent, potom si môže uplatniť odpočítanie DPH len vo výške 80 percent. Neuplatnená DPH je nedaňovým výdavkom, podnikateľ si nemôže znížiť základ dane o hodnotu neuplatnenej DPH.

  Kúpa auta - 80% do nákladov či 100%

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.