Zavrieť

Porady

príkazná zmluva vs. zmluva o dielo

Prosím, vedeli by ste mi tak všeobecne vysvetliť, aké sú rozdiely medzi príkaznou zmluvou a zmluvou o dielo? Resp. čo je výhodnejšie uzatvoriť, aké povinnosti z nich vyplývajú. Napr. keď si firma najme súkromnú osobu, aby pre ňu urobila prieskum a po odovzdaní výsledkov mu vyplatí dohodnutú odmenu = má radšej uzatvoriť príkaznú zmluvu alebo zmluvu o dielo? Príslušné paragrafy v Občianskom zákonníku som prečítala, ale stále mi nie sú jasné rozdiely v týchto zmluvách. Ďakujem moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Od zmluvy o dielo sa príkazná zmluva odlišuje výsledkom - príkazná nemusí mať výsledok; ak ho má (napr. obstaraná vec), nie je tá vec priamym výsledkom príkazníka.
    Príkazník sa zaväzuje pre príkazcu obstarať nejakú vec alebo vykonať nejakú činnosť. Záväzok povinnej osoby je v zmluve - vykonať činnosť, nie dosiahnuť nejaký výsledok. Riziko dosiahnutia výsledku znáša príkazca. Ak vykoná riadne všetko na čo sa zaviazal, nezodpovedá za to, že sa očakávaný výsledok dostaví, Tým sa odlišuje od zmluvy o dielo.
    Príkazná zmluva môže nahradiť pracovnú zmluvu. Vo vašom prípade je vhodná.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mayab Dobrý deň, našla som tento príspevok tak sa chcem opýtať: Animátor v dennom letnom tábore - čo je lvhodnejšie PZ alebo zmluva o dielo? vekovo 16- 25 rokov. viete mi prosím pekne poradiť? dakujem
    Mária27 Neviem, čo tam animátor presne robí, ale asi si neobjednávate konkrétne dielo ale nejakú činnosť.
    mayab tak áno činnosť, tvorí s deťmi, majú rôzne aktivity, súťaže,výlet... takže asi skôr PZ, že?? a ak ma animator 16r je to ok? môže mať PZ? zarobí 100€ na týžden.
    ivka70 Dohoda o briganickej praci studenta je najlepsie riesenie ..... zmluvu by musel za neho uzavriet rodic ....
    mayab ďakujem pekne, takže študent PZ nemôže mať? a potrebuje aj potvrdenie zo školy?
    Tweety Ak ide o strednú školu, tak k Dohode o BPŠ potrebuje potvrdenie o návšteve školy.
    mayab ok.dakujem pekne.
      zbaliť

    príkazná zmluva vs. zmluva o dielo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.