Zavrieť

Porady

Registratúrny poriadok a registratúrny plán pre s. r. o.

Spoločnosti s ručením obmedzeným sú povinné v zmysle zákona č. 395/2002 Z. z. o archívoch a registratúrach ... predložiť do júna 2005 vecne príslušnému archívu (pre BA - Ministerstvo vnútra SR, Archív hl. mesta SR Bratislavy, Primaciálne námestie č. 3, 815 20 Bratislava 1, ústredňa 54 43 32 48) na schválenie "Registratúrny poriadok a registratúrny plán". Návrh registratúrneho poriadku, ktorý som mala zapožičaný z archívu a ktorý som prepísala, Vám prikladám v prílohe. Samozrejme treba ho upraviť podľa typu spoločnosti a rozsahu jej činnosti. Čo sa týka registratúrneho plánu (ktorý je neoddeliteľnou súčasťou registratúrneho poriadku) mal by byť v mesiaci január 2005 MV SR vydaný metodický pokyn, na základe ktorého by mali spoločnosti tento plán vypracovať. Odporúčaná nám (na "školení" o predarchívnej starostlivosti, ktoré organizovali pracovníčky archívu hl. mesta BA) bola (ako dobrá pomôcka k tejto problematike aj s príkladmi) odporúčaná kniha vydaná v roku 2003, vydavateľom KZT, a. s., Kukuričná 1, Bratislava, autora PhDr. Peter Karbous, CSc., a to "Správa registratúry záznamov a archívnych dokumentov u ich pôvodcov". Pracovníčky archívu sú veľmi ochotné pomôcť, odporúčam obrátiť sa na JUDr. Marcinovú.
Čo sa týka registratúry a akciových spoločností treba sa infomovať v Štátnom archíve, Križková ul. 7, Bratislava 52 49 60 51 až 53, živnostníci by sa mali informovať na živnostenskom úrade. Ak budem mať čas a zistím informácie pre a. s. a živnostníkov určite Vám ich oznámim.
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

janettes
Registratúrny poriadok mám vypracovyný podľa toho vzoru a ako mám vypracovať registratúrny plán?
Registraturny plan v prilohe.
0 0
Patrícia39 Patrícia39

Patrícia39 je offline (nepripojený) Patrícia39

rada si písmenkujem.
Ďakujem za pomoc.
0 0
Maya Maya

Maya je offline (nepripojený) Maya

Neviete niekto poradit dobre školenie o registratúrnom poriadku v Bratislave?
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
anka1
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník, v záujme zlepšovania podnikateľského prostredia a odstraňovania nadbytočných administratívnych zásahov zo strany štátu, požiadal ministra vnútra – Vladimíra Palka, aby bola zrušená povinnosť podnikateľských subjektov do 30. júna 2005 predložiť Ministerstvu vnútra (MV) SR registratúrny plán a registratúrny poriadok. Ministrov návrh sa bude riešiť na Koaličnej rade.
Podnikateľská verejnosť očakáva, že bude posunutá účinnosť zákona o archívoch a registratúrach a jeho vykonávacej vyhlášky v časti termínu predkladania registratúrnych poriadkov a plánov z 30. júna na 1. januára 2006.
Tak ako vlastne? Nie je odklad o 2 roky ale iba do 1.1.2006?
Práve som si prečítala tento príspevok...tak ako to vlasne je? ved sa to nenilo niekedy začiatkon júna 2005 a povinmnosť registrovať je do 30.juna 2007...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

kacena26
Práve som si prečítala tento príspevok...tak ako to vlasne je? ved sa to nenilo niekedy začiatkon júna 2005 a povinmnosť registrovať je do 30.juna 2007...
Nejakou vyhláškou vyšlo dať schváliť reg. poriadok archívu do 30.6.07 a zaviesť reg. poriadok najneskôr do 1.1.08. Abo tak nejak, ale dátumy sú určite správne.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

presne tak, na schvalenie treba podat smernice do 30.06.07 , chcela by som len poradit, aby ste ich nerobili podla vzorov, nie je mozne, ked raz mate "papiere" zauzivane "zakladat" podla svojho systemu, aby ste si urobili registrat.plan podla vzoru? nechcete predsa nieco co mate vzite zacat robit inac, len preto, ze ste si skopirovali smernicu a archiv vam ju schvalil.
ked bude kontrola a vy mate reg.plan schvaleny a skutocnost je uplne ina, je to predsa zle
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

pozrite mozno nam svitnu lepsie casy : Podnikatelia by už nemali byť povinní vypracúvať registratúrne poriadky, ktoré popisujú jednotlivé kroky pri manipulácii s dokumentmi. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do pripomienkového konania. viac : http://www.tvojepeniaze.sk/firmam-zr..._sk_pludia_p01
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

SVITÁ NA LEPŠIE ČASY

MV SR navrhuje, aby podnikatelia nemuseli vypracúvať registratúrne poriadky
Podnikatelia by už nemali byť povinní vypracúvať registratúrne poriadky, ktoré popisujú jednotlivé kroky pri manipulácii s dokumentmi. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú Ministerstvo vnútra (MV) SR predložilo do pripomienkového konania. Rezort tak pristúpil na požiadavky podnikateľov, ktorí argumentovali nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku.

Podľa návrhu, ak registratúru tvorí len účtovná dokumentácia, ktorá nie je potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, podnikateľ nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán. Od tvorby registratúrnych plánov a poriadkov budú oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva.

Platný zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým a fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať registratúrny plán a poriadok, a predložiť ho na schválenie príslušnému štátnemu archívu do 30. júna 2007. Povinnosť viesť registratúru majú všetky fyzické a právnické osoby - organizácie štátnej správy, samospráva, podnikatelia, nadácie a podobne.

Novela tiež upravuje kvalifikáciu pre odborné archívne činnosti. Vykonávať ju budú môcť osoby s vysokoškolským vzdelaním humanitného zamerania, dosiaľ sú to len absolventi odboru archívnictva a pomocných historických vied.

Pri správe registratúry sa zároveň už nebude striktne vyžadovať úplné stredoškolské vzdelanie. Budú ju môcť vykonávať aj osoby s nižším stupňom vzdelania, avšak s podmienkou absolvovania špecializovaného kurzu registratúry v akreditovanom vzdelávacom zariadení.

TASR o tom informovala Alena Koišová z komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

(©TASR)




apo
0 0
chodec1603 chodec1603

chodec1603 je offline (nepripojený) chodec1603

"... presne tak, na schvalenie treba podat smernice do 30.06.07 , ..."


Prosim vas, viete mi poslat cislo alebo nazov predpisu, na ktory sa odvolavate?
Dakujem, chodec 1603
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

chodec1603
"... presne tak, na schvalenie treba podat smernice do 30.06.07 , ..."


Prosim vas, viete mi poslat cislo alebo nazov predpisu, na ktory sa odvolavate?
Dakujem, chodec 1603
Ahoj chodec, musíš počkať, nič nie je tak rýchle. Správu z TASR som len prevzal ako informáciu, ešte to nik neschválil. Treba vydržať a veriť že to tak bude.

apo
0 0
chodec1603 chodec1603

chodec1603 je offline (nepripojený) chodec1603

vdaka, apo!
sprave z TASR rozumiem, ja som ale reagovala na prispevky Gabi03 z jula a kordula z augusta. ti tvrdili, ze to vyslo nejakou vyhlaskou. zaciatkom roku 2006 som to kdesi zazrela aj ja, tak som registraturny poriadok a plan pustila z hlavy, ze mame cas. ale teraz to neviem naisto... a cakat do maja (odvtedy ma tusim ten navrh, o ktorom pises ty, planovanu ucinnost), ci to aj prejde, sa mi zda blbe.
dakujem, chodec1603
0 0
Lekáreň LÚČ Lekáreň LÚČ

Lekáreň LÚČ je offline (nepripojený) Lekáreň LÚČ

Srdečne Vás zdravím a dávam k tejto téme do pozernosti nasledovné:
http://www.archivovanie.sk/upozornenie.html
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No, tak fčul ako?
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

Je to takto nejako,podľa správ, z jedného nemenovaného denníka zo dňa 23.11.2006:

Ministerstvo vnútra plánuje zrušiť povinnosť vypracovať registratúrny plán a poriadok zmenou zákona o archívoch a registratúrach. Vypracovanie plánu a poriadku stojí okolo 13tisíc korún. Podrobne opisuje, ako podnikateľ uschováva doklady súvisiace s podnikaním. „Ak však registratúru podnikateľa netvoria len doklady súvisiace s účtovníctvom, musí vypracovať registratúrny plán," spresnila Alena Koišová z ministerstva vnútra. Registratúrny plán triedi dokumenty spojené s podnikaním do skupín - napríklad všeobecné záznamy, obchodná, ekonomická či personálna agenda. Podnikatelia, ktorí plán nezavedú načas, môžu dostať pokutu od 100-tisíc až do milióna korún.
Rezort vnútra odhaduje, že povinnosť vypracovať registratúrny plán už bude mať len pätina podnikateľov na Slovensku. Podľa Vladimíra Sirotku, šéfa Asociácie malých podnikov a Cechu účtovníkov, sa úloha dotkne, naopak, väčšiny podnikateľov. „Doklady, ktoré nesúvisia s účtovníctvom, má predsa každý podnikateľ. Môže to byť totiž korešpondencia, recepty pekárov či cenové ponuky rôznych dodávateľov. Myslím si, že aj keď sa zruší jedna povinnosť, záber nariadenia sa nezmenší," dodal Sirotka. Podľa neho bude pre malých podnikateľov a živnostníkov najväčším problémom vôbec rozpoznať, či majú povinnosť vypracovať registratúrny plán.
Registratúrny plán musia podnikatelia vypracovať do konca júna budúceho roka a predložiť ho na schválenie štátnemu archívu. Platí to však len pre právnické osoby. Fyzickým osobám schvaľuje archív len návrh na vyradenie dokumentov z evidencie, keď už živnostník uschované doklady nepotrebuje.
Na správu listín stačí fyzickým osobám návod vydaný ministerstvom vnútra, ktorý nemusí schvaľovať archív. Archívy schvaľujú registratúrny plán bez poplatku. Všetci podnikatelia sa však musia riadiť registratúrnym plánom od 1. januára 2008.
Novela zákona o archívoch a registratúrach by mala platiť od mája budúceho roka. Ministerstvo vnútra tak pristúpilo na požiadavky podnikateľov, ktorí argumentovali príliš veľkou byrokraciou a finančnou záťažou súvisiacou s vypracúvaním registratúrneho plánu a poriadku.
Podľa súčasného zákona mali podnikatelia na vypracovanie plánov čas do júna 2005. Väčšina z nich však termín nedodržala. Ministerstvo vnútra preto termín na podanie registratúrnych plánov a poriadkov posunulo o dva roky - na 30. jún 2007. Povinnosť vypracovať registratúrny poriadok teraz podnikateľom odpadne.
Návrh zákona zmierňuje aj požiadavky na kvalifikáciu zamestnancov, ktorí spravujú registratúru. Doteraz požadované úplné stredné vzdelanie môže nahradiť aj špecializovaný kurz správy registratúry v akreditovanom vzdelávacom zariadení.

Povinnosti podnikateľov pri archivovaní dokumentov

* podnikatelia nebudú musieť v budúcom roku vypracovať registratúrne poriadky
- registratúrny poriadok je opis krokov, podľa ktorých podnikateľ triedi, eviduje, spracúva či ukladá dokumenty súvisiace s podnikaním, nielen s účtovníctvom

* podnikatelia, ktorí majú z podnikania okrem účtovných aj iné dokumenty, musia vypracovať registratúrny plán
- plán musia mať schválený od štátneho archívu do 30. júna 2007
- registratúrny plán nemusia vypracovať podnikatelia, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva

registratúra je súbor všetkých dokumentov, ktoré súvisia s činnosťou právnickej alebo fyzickej osoby - napríklad listy medzi obchodnými partnermi, zmluvy, účtovné a daňové doklady, školenia či záznamy z pracovných stretnutí

jún 2007
termín na vypracovanie registratúrnych plánov a schválenie štátnym archívom

1 000 000
korún je najvyššia možná pokuta za chýbajúci registratúrny plán či poriadok

500 000
je na Slovensku podnikateľov - právnických a fyzických osôb

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Naposledy upravil ola : 23.11.06 at 11:12
0 0
jkr52 jkr52

jkr52 je offline (nepripojený) jkr52

Táto posledná informácia z tlače znovu zavádza chaos do registratúry. Kto si pozrie návrh novely cit. zákona na stránke http://www.minv.sk/pk/2006/ARCHIV/KM-219/vlastnymat.htm a má preštudovanú problematiku registratúry tak sa len čudujéééééééééééééééééééééé éé! Napr.:
§ 16 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
“(3) Povinnosť vypracovať registratúrny poriadok nemá pôvodca registratúry, ktorý je podnikateľom;30a) to sa nevzťahuje na registratúrny plán. Povinnosť vypracovať registratúrny plán nemá pôvodca registratúry, ktorý je podnikateľom a jeho registratúru tvorí len účtovná dokumentácia30b). Povinnosť vypracovať registratúrny poriadok a registratúry plán nemá pôvodca registratúry, ktorého výsledky činnosti sú predmetom autorského práva30c).”.
Poznámky pod čiarou k odkazom 30a až 30c znejú:
“30a) § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka.
30b) § 40 zákona 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 561/2004 Z. z.
30c) Zákon č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon).”.
1. Ak musím mať registratúrny plán, potom vypracovanie registratúrneho poriadku (čiže smernice ako budem pracovať so svojimi dokumentmi, ktoré mi vo firme vznikajú) je nutnosťou pre každú serioznu firmu.
2. Ktorý podnikateľ (živnostník, práv. osoba) má len účtovníctvo? Žiadny! Už len tým, že si založím živnosť alebo začnem podnikať ako právnická osoba mi vznikne množstvo neúčtovných dokumentov ( živnostenský list, zakladacia listina a pod.) dokonca archívnej povahy a tým mi vyplýva povinnosť mať vypracovaný registratúrny plán.
Čiže tento návrh novely zákona mi pripadá účelový, aby niekto splnil predvolebný sľub, že "niečo s tým urobíme". Ale vnesie sa tým do systému opäť chaos.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

....áno, dá sa na to pozerať aj z tohoto uhla pohľadu...každopádne, ale či už to bude tak, či onak - správu registratúry a registratúrny poriadok je dobré mať ošetrené aspoň formou "Metodického pokynu" ktoré vydalo Ministerstvo vnútra spolu so vzorovým zoznamom dokumentácie a úschovnými lehotami. Prikladám v prílohe
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

ola pises v prispevku ze
* podnikatelia, ktorí majú z podnikania okrem účtovných aj iné dokumenty, musia vypracovať registratúrny plán
- plán musia mať schválený od štátneho archívu do 30. júna 2007
- registratúrny plán nemusia vypracovať podnikatelia, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva

to s tym terminom je zavadzajuce, ak poslem smernice 10. januara nie je moj problem, ze to archiv nestihne do konca juna, to ze archivu trva aj niekolko mesiacov viem z vlasnej skusenosti, ked som tam zasielala smernice este pred posunutim terminu, takze to bude tak, ze do 30. juna sa maju smernice zaslat na schvalenie.
no a povedzme si uprimne, ktory podnikatel ma len uctovnictvo?? predsa kazdy ma objednavky a zmluvy a pod. takze myslim, ze tato planovana zmena je uplne zbytocna, na druhej strane co sa tyka kapacity archivu nie je podla mna v ich silach, aby odkontrolovali tolko spolocnosti.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

S odpustením, nemám absolútny záujem tuná niekoho zavádzať. Termín a spôsob je určený Ministerstvom vnútra SR a nie mnou.

ola
.....podľa správ, z jedného nemenovaného denníka zo dňa 23.11.2006...atď (viď príspevok 75)....

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Ahojte. Ak sa niekto este nestretol s registratúrnym poraidkom a archváciou odporucam pozriet si tuto stranku www.minv.sk

MINISTERSTVO VNÚTRA VYHOVELO POŽIADAVKÁM PODNIKATEĽOV A ZRUŠILO IM POVINNOSŤ VYPRACÚVAŤ REGISTRATÚRNE PORIADKY

Ministerstvo vnútra po vyhodnotení dopadu na budovanie archívneho dedičstva pristúpilo na požiadavky podnikateľov, ktorí argumentovali nadmerným byrokratickým i finačným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku. Uvádza sa to v novele zákona o archívoch a registratúrach, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do pripomienkového konania.

Novelizovaný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. mája 2007

*

Podnikatelia teda nebudú povinní vypracúvať registratúrne poriadky. Ostatné povinnosti im zostávajú zachované. Ak registratúru podnikateľa tvorí len účtovná dokumentácia, ktorá nie je potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán.
*

Od tvorby registratúrnych plánov a registratúrnych poriadkov budú oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, výsledky činnosti ktorých sú predmetom autorského práva. Z hľadiska tvorby archívneho dedičstva je zaujímavá ich pozostalosť.

Zákon č. 395/2002 o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým a fyzickým osobám ukladá okrem iných povinností aj povinnosť vypracovať registratúrny plán a registratúrny poriadok a predložiť ho na schválenie príslušnému štátnemu archívu do 30. júna 2007. Povinnosť viesť registratúru majú všetky fyzické a právnické osoby – organizácie štátnej správy, samospráva, podnikatelia, nadácie a podobne.

Registratúra je súbor všetkých dokumentov súvisiacich s činnosťou právnických i fyzických osôb. Teda účtovné doklady, zmluvy, záznamy z porád, korešpondencia – v písomnej i elektronickej podobe.

Registratúrny poriadok popisuje jednotlivé kroky pri manipulácii s dokumentmi – od ich prijatia, cez triedenie, ukladanie, zasielanie...

Registratúrny plán člení registratúrne záznamy do vecných skupín (napríklad všeobecné záznamy, obchodná agenda, ekonomická agenda, personálna agenda a podobne). Je nevyhnutný pre vyselektovanie archívnych dokumentov, ktoré majú trvalú dokumentárnu hodnotu od dokumentov, ktorú túto hodnotu nemajú a možno ich zničiť. Registratúra slúži na dokumentáciu dejín Slovenska a po stáročia je neodmysliteľným zdrojom archívnych dokumentov.

Ďalšie novinky v návrhu novely zákona o archívoch a registratúrach:

*

Odborné archívne činnosti budú môcť vykonávať osoby s vysokoškolským vzdelaním humanitného zamerania. Zákon v súčasnosti vyžaduje vysokoškolské vzdelanie v odbore archívnictva a pomocných historických vied. Osôb s týmto vzdelaním je však na Slovensku málo a archívy majú preto problém s nedostatkom odborných zamestnancov.
*

Pri správe registratúry sa už nebude striktne vyžadovať úplné stredoškolské vzdelanie. Budú ju môcť vykonávať aj osoby s nižším stupňom vzdelania, avšak s podmienkou absolvovania špecializovaného kurzu registratúry v akreditovanom vzdelávacom zariadení.
*

Pôvodcovia registratúry pri vyraďovacom konaní už nebudú musieť dlho čakať na rozhodnutie štátneho archívu o vyradení dokumentov. Ak štátny archív nevydá do 60 dní rozhodnutie o vyradením resp. archivácii dokumentov, pôvodca môže dokumenty bez trvalej dokumentárnej hodnoty zničiť. Táto novinka vychádza v ústrety potrebám praxe a tiež znižuje administratívne nároky archívov.
*

Novela zákona reaguje aj na snahy o vývoz registratúry. Trvalý vývoz registratúry je zakázaný, pretože ide o zdroj archívneho dedičstva Slovenskej republiky. Dočasný vývoz /napríklad na účely výstavné, reštaurátorské a i./ bude aj naďalej povoľovať ministerstvo vnútra. Za trvalé vyvezenie registratúrnych záznamov bude možné udeliť pokutu až do výšky pol milióna korún, za dočasné vyvezenie bez povolenia pokutu do výšky 50-tisíc korún.

Problematika archívnictva a registratúr

alebo http://www.civil.gov.sk/arch/registratura.htm
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

nuz podla vyhlasky 628/2002 bol povodca registratury povinny predlozit reg. poriadok na schvalenie do 30,6,2005 co sa neskor posunulo o 2 roky, ale nikde som nenasla, ze musi byt schvaleny do 30,6,2007, nie je to mozne hlavne zo strany archivov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať