Zavrieť

Porady

Môže zamestnávateľ nariadiť nadčas počas víkendu - oba dni - sobota aj nedeľa?

Dobrý deň.
Zamestnávateľ nariadiť zamestnancom , z dôvodu nepredvídateľnej udalosti prácu nadčas cez víkend 1.8. 2020 - 2.8.2020. Jednalo sa o prekážku v práci zo strany zamestnávateľa - výpadok elektrickej energie zapríčinenou búrkou, následkom čoho bolo zlyhanie kompresora a generátora el. en.nevyhnutný na výkon práce. Podaktorí zamestnanci majú za sebou 5 nočných zmien. Keďže k udalosti prišlo v noci /29.7.2020/, tak všetci v noci pracujúci zamestnanci boli v práci aj keď odpracovali riadne len 4 hodiny, kedy bola obnovená dodávka elektrickej energie. Idú do práce ešte ako na nadčas - šiestu nočnú. Chcem len vedieť, či má zamestnavatel právo nariadiť im, aby prišli do práce aj v nedeľu. ráno.
Naposledy upravil ivka70 : 31.07.20 at 09:47 Dôvod: vratenie otazky
5 komentárov     zbaliť
romana147 Odhadujem , že ak dodrží ZP a BOZP , tak môže.
Andy766111 Aj keď podľa ZP môže zamestnanec odpracovať len 8 hodín nadčasu za týždeň?
ivka70 v ktorom paragrafe sa to tak pise?
ivka70 To nie je paragraf ZP, to citujes nejaky clanok.
Preco si zmazal otazku?
Andy766111 Koľko hodín maximálne môže zamestnanec pracovať nadčas?
Zamestnanec nemôže pracovať nadčasy v neobmedzenom rozsahu, kedykoľvek mu to jeho zamestnávateľ prikáže alebo kedykoľvek s tým súhlasí. Zákonník práce stanovuje pre prácu nadčas maximálny limit. Zamestnanec môže v rámci jedného pracovného týždňa pracovať maximálne 8 hodín nadčas. Aj to len v období 4 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. Zamestnávateľ sa môže dohodnúť s odbormi na dlhšom období, najviac však 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Za celý rok môže zamestnanec pracovať maximálne 150 hodín práce nadčas. Nad 150 hodín môže zamestnanec pracovať nadčas iba ak s tým súhlasí, maximálne však 400 hodín za rok.
Téma je uzavretá.

Môže zamestnávateľ nariadiť nadčas počas víkendu - oba dni - sobota aj nedeľa?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.