Zavrieť

Porady

Zvýšenie nadspotreby o 20%

Ahojte, viete mi poradiť, ako po novom riešite na firemnom vozidle nadspotrebu PHM o 20% v OMEGE? Stačí len niekde v programe zadefinovať, že auto má oproti spotrebe uvedenej v technickom preukaze (6,5 l) vyšiu spotrebu (t.j. 7,8 l)? Alebo je potrebné viesť aj nejakú evidenciu o skutočnej nadspotrebe? Podľa spôsobu jazdy (diaľnica, mesto) náš automobil vykazuje rôznu skutočnú nadspotrebu. Väčšinou cca 9,5 l, ale niekedy aj viac. Doteraz som to riešila tak, že všetky bločky za naftu, ktoré boli nad "normovanú" spotrebu, som z účtovníctva vyhodila...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  nadspotrebu riesim k 31.12., podla knihy jazd zistim kilometre, podla blockov spotrebu PHL, excel tabulka mi vypocita nadsporebu a tu zauctujem ako nedanovy vydavok

  predpokladam, ze Omega v nejakej dalsej aktualizacii, doplni 20% nadspotrebu do knihy jazd

  doplnenie:
  na dnesnom skoleni sa danovy poradca M. Tuzinsky vyjadril, ze po konzultaciach s financnou spravou, do 20.7.2020 vypocet spotreby podla stareho a od 21.7.2020 podla noveho, teda + 20% ... takze softvery na knihy jazd by to mali v najblizsich dnoch aktualizovat ...
  a ked nie, tak excel a prepocet aby sa k 31.12.2020 zistila nadspotreba
  Naposledy upravil avalik : 18.09.20 at 15:24
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  janavrbovska Kedže v číselníku aut sa v Omege zadáva spotreba podľa TP, tak sa pýtam, či to tam treba od 21.7.2020 zmeniť (zvýšiť o 20 %)
  avalik doplnila som odpoved
  avalik ved si zavolaj do Krosu
  janavrbovska Ďakujem.
    zbaliť

  besttracker je offline (nepripojený) besttracker

  besttracker
  ak je to nove auto a nema spotrebu ako v TP,treba sa sudit s predajcom/vyrobcom :-) ,ak mam dobre info plati toto:

  Podľa § 19 ods. 2 písm. l) bodu 1 zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami sú výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu (§ 23 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z.) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok.
  Z uvedeného vyplýva, že zákon o dani z príjmov umožňuje do daňových výdavkov uplatniť výdavky (náklady) na spotrebované PHL prepočítané na základe dokladu, ktorý vydá osoba, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 431/2004 Z. z.

  Na účely uplatnenia výdavkov (nákladov) na spotrebované PHL do daňových výdavkov postačuje, že daňovník má certifikát vydaný. Ak daňovníkovi v priebehu zdaňovacieho obdobia skončí platnosť osvedčenia o úradnom meraní (napr. 30. 6. 2014), potom aj keď v priebehu tohto zdaňovacieho obdobia nebude mať vydané nové osvedčenie, môže na uvedené motorové vozidlo uplatňovať spotrebu PHL podľa uvedeného osvedčenia až do konca príslušného zdaňovacieho obdobia, čo je v danom prípade do 31. 12. 2014, resp. aj v nasledujúcom období. Vychádza sa pritom z nasledovných skutočností:

  • zákon o dani z príjmov neupravuje časové obmedzenie certifikátu alebo možnosť uplatňovať PHL podľa certifikátu len počas doby jeho platnosti, resp. opakovanú povinnosť vydania nového certifikátu po skončení doby platnosti,
  • technické parametre motora sa používaním nemenia k lepšiemu, ale práve naopak,
  • nie všetky firmy vykonávajúce autorizáciu poskytujú osvedčenie o úradnom meraní s časovým obmedzením platnosti,
  • opakovanými meraniami vznikajú daňovníkovi dodatočné neopodstatnené náklady.

  Ak sa daňovník domnieva, že jeho skutočná spotreba je vyššia, ako uvádza certifikát, má možnosť požiadať na základe vlastného rozhodnutia o opätovné meranie za účelom vydania nového certifikátu a potom vyššiu spotrebu podľa nového certifikátu môže uplatňovať počas celého zdaňovacieho obdobia, v ktorom bol tento nový certifikát vydaný.
  v skratke povedane bud si dat premerat realnu spotrebu (prelitrovat )na aute u organizacie co robi ÚRADNÉ MERANIE SPOTREBY PALIVA MOTOROVÝCH VOZIDIEL ,alebo dalsia varianta je namontovat monitorovanie skutocnej spotreby tzv GPS,tam uznavaju spotrebu ako vykazuje gps.Lebo to kazdy si moze zohnat blocky,a tvrdit ze jeho auto zerie 50l /100 km..
  Naposledy upravil besttracker : 15.09.20 at 18:31
  janavrbovska Auto má v TP uvedenú iba kombinovanú spotrebu 6,5 l. Od 21.7.2020 však platí, od 21.7.2020 že je možné automaticky zvýšiť preukázateľne vynaložené výdavky na spotrebu pohonných látok prepočítaných podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze o 20 %, a to bez povinnosti dokladovania a zisťovania vyššej spotreby.

  Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/dan-z-prij...avky-21-7-2020 © Podnikajte.sk
  besttracker dikyy za info,tuto novinku som nezaznamenal,nakolko davame bud spotrebu z gps,alebo % kvoli nutnosti absencie knih jazd..alebo mame prelitrovane auta kde spotrebu co namerali je aj o 50% oproti TP :-)

  Zvýšenie nadspotreby o 20%

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.