Zavrieť

Porady

Kto je poplatnikom za komunálny odpad, komu obec má predkladať Rozhodnutie za KO

Kto je poplatnikom za komunálny odpad, komu obec má predkladať Rozhodnutie za KO? Občanovi, ktorý má v obci trvalé bydlisko, užíva rodinný dom, je tvorcom KO, alebo majiteľovi domu, ktorý v obci nikdy nežil, nezdržiava sa v nej, ani neuzavrel s užívateľom domu dohodu, že bude tento poplatok uhrádzať. Ďakujem.
12 komentárov     zbaliť
buchač ...a ty si čo myslíš ?
Škvrnka Zákonu o poplatkoch rozumiem tak, že poplatníkom je občan s trvalým pobytom a majiteľ ručí za zaplatenie poplatku ak tvorca odpadu poplatok neuhradí
buchač Škvrnka (Dnes 09:47) Ale zákon hovorí
poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt.
=====================
NO NEHOVOR....to vážne ?????
ZLE ROZUMIEŠ....
Zatiaľ PLATÍ nasledovné....
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-...nalny-odpad#k5
Škvrnka Teraz neviem či žartujete. Na odkaze je :Poplatok pre obec v ustanovenej výške vyberá a za vybraný poplatok od poplatníka ručí:
vlastník nehnuteľnosti;
Takto tomu rozumiem aj ja ako občan s trvalým pobytom v obci a tvorca KO.
Teda ešte raz, prosím vyjadrite sa aj vzhľadom na záujem mints , ktorá však navyše hovorí o duplicite, teda že platí poplatok ako majiteľ domu a súčasne platia aj rodičia žijúci v jej nehnuteľnosti. V mojom prípade ide len o to, že Rozhodnutie o poplatku a jeho zaplatenie bolo vyžadované od vlastníka domu, ktorý o dianí v obci nevie nič.
??? Teda je alebo nie je správne: platiteľom poplatku - poplatníkom za KO, ktorému sa má zaslať Rozhodnutie o poplatku za KO je fyzická osoba, tvorca odpadu, ktorá má v obci trvalý pobyt a vlastník nehnuteľnosti len ručí za jeho zaplatenie z prípade, že poplatok nebol zaplatený???
buchač Čo mám vysvetľovať ?
Komu mám vysvetľovať ?
...akože mints, ktorá je účtovníčka ? No ta díky Broňa...

Základy je potrebné vysvetľovať ?
Holt, ak niekto nevie, tak nech paltí...
Škvrnka buchač, ja som položila jasnú otázku. Doplnila som ju. Naozaj mám problém s právnym výkladom, ktorý som od nikoho nedostala. Sama som prečítala všetko čo sa dalo. Doteraz akože kompetentní súhlasia s tým, že je správne keď rozhodnutie o poplatku za KO dostane vlastník domu, ktorý v obci nebýva, nezdržiava sa tam. Jednoducho tvorca odpadu, ktorý 20 rokov platil tieto poplatky je opomenutou osobou a napr. nemá ani možnosť požiadať o zníženie poplatku.
Takže, prosím, patríš medzi najlepších, môžeš sa vyjadriť a nie sa pýtať či je potrebné vysvetľovať základy. Ďakujem
buchač Škvrnka (Dnes 14:08) Teda je alebo nie je správne: platiteľom poplatku - poplatníkom za KO, ktorému sa má zaslať Rozhodnutie o poplatku za KO je fyzická osoba, tvorca odpadu, ktorá má v obci trvalý pobyt a vlastník nehnuteľnosti len ručí za jeho zaplatenie z prípade, že poplatok nebol zaplatený???
==================
Áno..tak jest.

Obec by v tomto prípade mala poslať výmer jednoznačne tvorcovi odpadu.
Lenže nie je spomenuté, že ako to všetko dotiahli majiteľ nehnuteľnosti s obývajúcimi.
Toto sa malo urobiť už dávno...po nasťahovaní dotyčných do domu.
---------------------------
K vyššie uvedenému ohľadom trvalého pobytu by som snáď len podotkol (okrem toho NO NEHOVOR) to, že som vlastníkom viacerých nehnuteľností...a len v jednej platím plnú taxu za odpad.
Škvrnka Ďakujem. Som rada, že mám jedného človeka s rovnakým výkladom zákona. Zdvihol sa mi pocit istoty
mints Prikladam clanok este
https://www.trend.sk/financie/musime...-dvakrat-odpad
Škvrnka Ďakujem za snahu, zákon vyzerá byť jasný. Problém zostáva v jeho aplikácii, pretože sú dané viaceré možnosti.
mints Áno s tým úplne súhlasím...
buchač Škvrnka (Dnes 20:38) Ďakujem za snahu, zákon vyzerá byť jasný. Problém zostáva v jeho aplikácii, pretože sú dané viaceré možnosti.
==============
Problém v jedincoch, nakoľko nevedia dané možnosti aplikovať v praxi.
Holt, nie je aplikácia (mobilná) ako aplikácia (reálna prax) ...

Zákon je zákon...no VZN je niečo iné. Niektoré mestá a či obce premietnu do reality aj zákon, iné na to kladú bobek....a keď natrafí jeden na iniciatívneho úradníka, tak má po chlebe.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    Výmer je vystavený na majiteľa nehnuteľnosti.
    Obci je jedno,kto tam býva,zodpovedný za platbu je majiteľ a na majiteľa je poslaná aj exekúcia,ak neplatí.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Škvrnka Ale zákon hovorí
    poplatok platí poplatník, ktorým je
    a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt.
    S ostatným súhlasím. Zodpovednosť nesie majiteľ. Ide mi o právny výklad zákona na uvedenú otázku
    mints Tiež by ma zaujímal právny výklad, nakoľko tiež som majiteľka rodinného domu, v ktorom bývajú rodičia, majúci trvalý pobyt v tomto dome a platiaci za KO. No za KO platím aj ja, ako majiteľ tohto domu, aj napriek tomu, že nemám v dome trvalý pobyt ani sa tam nezdržiavam. Je to duplicitná platba. Pochopila by som tú platbu ak by v tom dome nikto nebýval,resp. že nie je na tej adrese prihlásená osoba na trvalý pobyt, a vtedy majiteľ platí za KO.
    kopretinka Choď na mestský úrad a nahlás 2osoby.Ty predsa patíš tam,kde bývaš.
    V mojom byte má trvalý pobyt 1osoba,platím 2,lebo tam býva muž,a on si nezmenil trvalý pobyt,má ho stále u rodičov,ale aj keď tam maju 3osoby trv.pobyt,smeti platia len za 2.
    Ja reálne bývam teraz u otca,nemám tam tr.pobyt,som spoluvlastník,ale smeti plati len otec za seba.
    Dobrá motanica
    ivka70 Nie je to tak uplne duplicitna platba, treba si precitat vseobecne zavazne nariadenie o dani z komunalneho odpadu.
    Keby sa neplatilo aj za nehnutelnost, tak by vsetci "chalupari" odpad sice produkovali, ale neplatili by zan, lebo bydlisko by mali v meste. A dedina by mala najlady na povinny odvoz smeti.
    Urcite su vo VZN aj podmienky ulavy alebo oslobodenia od platenia.
    U nas sa da, kazdy rok do 31.1., poziadat o ulavu - a patricne vydokladovat.

    Aj pri bytoch moze byt situacia rozdielna, my sme napr. platili v jednom meste, lebo TP a v druhom, kde sa platilo nie podla TP , ale podla poctu nahlasenych osob.
    Tiez sme museli ziadat o ulavy tam ,kde sme nebyvali.
    mints No v podstate je to duplicitná platba; pretoze platím tam, kde mám miesto trvalého pobytu a platím aj za nehnutelnoť, ktorú síce vlastním; ale je obývaná inými osobami, ktoré v nej majú trvalý pobyt. Keby tá nehnuteľnosť nebola obývaná; tak je ok; že majiteľ platí poplatok za KO. Nuž, ale v tomto štáte; žiaľ treba platiť ... zákon je písaný tak, ako je ... a na túto možnosť sa akosi nedomyslelo ... A; že obec odpustí polovicu poplatku, ale aj tak platím. Ide o princíp ...
    buchač mints (Dnes 15:39) No v podstate je to duplicitná platba; pretoze platím tam, kde mám miesto trvalého pobytu a platím aj za nehnutelnoť, ktorú síce vlastním; ale je obývaná inými osobami, ktoré v nej majú trvalý pobyt.
    ===================
    Blbosť.
    To je aký problém previesť povinnosť platenia na osoby, ktoré majú trvalý pobyt v nehnuteľnosti ?

    To aj elektrinu, plyn, vodu, atď...aj to platíš ?
    Asi hej....šak princíp.
    mints Len tie osoby s trvalym pobytom k danej nehnutelnosti platia tiež ... len pre upresnenie
    buchač No néééé....už len to by chýbalo, aby platili celá dedina za danú nehnuteľnosť...
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Treba pozrieť lepšie zákon - že z akého titulu sa platí KO .... aj z titulu vlastníctva, aj z titulu pobytu. ( všetko je presne § 77 z 582/2004)
    A samozrejme - treba si splniť oznamovacie povinnosti . Ty môžeš nehnuteľnosť využíať ako vlastník - obec ťa tak eviduje - tak aj poplatok podľa toho vyrúbi. ak tam máš aj nájomníka s TP- tomu vyrúbi tiež - pretože tam býva.
    Samozrejme - sú aj úľavy - treba pozrieť konkrétne VZN - a tam nájdeš, že v akom prípade ti môžeu dať zľavu, resp oslobodenie od poplatku (aj čo k tomu treba doložiť). Takže si to len treba vybaviť - nič viac. (prípadne ťa usmernia)
    no a ešte ak je množstvový zber - je to inak. to je asik najspravodlivejšie
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Musím ťa upozorniť na jeden fakt. Obec vyrúbi poplatok za TKO majiteľovi nehnuteľnosti. Pokiaľ je vlastníkom viacerých nehnuteľností, môže obec u ostatných znížiť, prípadne odpustiť poplatok.
    Pokiaľ majiteľ nehnuteľnosť prenajme (teda je tam bývajúca a odpad tvoriaca osoba) a toto je oznámené správcovi miestnych daní a poplatkov, tento môže poplatok vyrúbiť majiteľovi, alebo po dohode inej osobe (bývajúcemu tam). ale NIKDY NEMÔŽE VYRÚBIŤ rovnaký poplatok na jednu adresu DVOM osobám, teda majiteľovi a zároveň bývajúcemu!!!! Dopustil by sa nezákonného obohatenia tým, že vyrúbil dvojitý poplatok za jedno miesto.
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...4/582/20180101
    §77 ods.1 písm.f a ods.6
    Katy a R neviem - ako myslíš dvojitý poplatok na jedno odberové miesto? ... to sa rieši pri množstvovom zbere. Ak ale sa bavíme o poplatku za osobu - tam obec vyrubuje poplatok za osobu. A aj keď je napr 5 spolumajiteľov - tak platia všetci. Už iná vec je - či vo VZN je nejaká zľava z poplatku, alebo oslobodenie. (napr môj jeden prípad - platilo nás 8 - 8x poplatok, býval len jeden, dalo sa vybaviť odpustenie, resp zľava.
    Zadávateľ si tiež môže vybaviť - ak tam nebýva (vycházdam z toho, že nespomínal v zadaní množstvový zber).
    V každom prípade je dôležité - aké má obec údaje - že či sú splnené oznamovacie povinnosti (vznik, zánik, prípadné zmeny ..??) - a konkrétne VZN.
    mints Takto som vlastnickou nehnutelnosti s trvalym pobytom inde; je to nehnutelnost po rodicoch napisana na mna; rodicia byvaju v dome; maju tam trvaly pobyt. Polatok za KO ja ako vlastnik a oni na trvaly pobyt platime posledne 3 roky; preto ma to prekvapilo ... aj keď platim len polovicu ...
    Katy a R tiež mi to nedalo - sme podobné riešili (v dávnejšej minulosti to bolo trošku inakšie, ako v poslednej dobe) .. pozri ešte VZN - či by tam nebolo úplné oslobodenie? Mne keď kočka vysvetlila, že za akých podmienok sa dá úplne "oslobodiť" - tak som sa na to vybodla, toľko papierov okolo toho ... ale ak u vás bude dlhodobejší tento stav - tak môžeš skúsiť - ak sa dá☺
    buchač mints (Dnes 19:37) Takto som vlastnickou nehnutelnosti s trvalym pobytom inde; je to nehnutelnost po rodicoch napisana na mna; rodicia byvaju v dome; maju tam trvaly pobyt. Polatok za KO ja ako vlastnik a oni na trvaly pobyt platime
    ===============
    Šak to je predsa v poriadku....či ?
    Lebo tu ide o počet osôb ako takých.
    Capisci ???
      zbaliť

    Kto je poplatnikom za komunálny odpad, komu obec má predkladať Rozhodnutie za KO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.