Zavrieť

Porady

NČZD na manželku, evidovanú na UP, dobrovoľne poistenú

Dobrý deň, môžem sa opýtať na NČZD na manželku, evidovaná od marca 2020 na UP a bola DOBROVOĽNE poistená a 6 mesiacov si platila toto poistenie. Od marca poberala pol roka návky v nezamestnanosti a od októbra poberá nemcenské (viem že obidve dávky sa počítajú do vlastého príjmu manželky). Len v usmernení som našla informáciu: "Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bola povinná platiť." Zaujíma ma informácia: "znížený o zaplatené poistenie, ktorá bola povinná platiť. Máte niekto skúsenosť či môžem odpočítať 6 mesiacov platenia sciálneho poistného aj keď bola dobrovoľne poistená?. Ďakujem vopred za odpoveď.
Naposledy upravil ivka70 : 12.01.21 at 18:09 Dôvod: Vrátenie vymazanej otazky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Keď sa dobrovolne poistí, tak platenie poistného je povinné.
    Môžeš z vlastného príjmu manželky odpočítať zaplatené soc.poistenie, ktoré zaplatila počas evidencie na UP.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Si si istá? Ja viem, že to v DP vlastnom nešlo....
    veronikasad čo nešlo ? Nejde započítať zdravotné poistenie samoplatitela (v čase keď nie je zamestnancom) ani dobr.poistenie v SP v súbehu so zamestnaním platiť nedá..
    ivka70 Ani dobrovolne poistenie v SP neslo zapocitat, robili sme DP pred par rokmi, kde si po skonceni zamestnania 2 mesiace clovek platil SP aj ZP, potom sa evidoval na UP.
    Ani jedno dobrovolne platenie neslo zapocitat.
    Preco v takomto pripade to ide, ked absentuje prijem, na ktory by sa povinne viazalo?
    veronikasad Ivka, to poistenie nesúviselo so zamestnaním, v tomto prípade súvisí s evidenciou na ÚP.
    veronikasad neabsentuje príjem, poberala dávku v nezamestnanosti a teraz nemocenské, ktoré sa zahrňaju do vlastného príjmu manželky. Zaplatené poistné znižuje vlastný príjem manželky.
    ivka70 Verim ti, aj ked mi to rozum neberie, dobrovolne poistenie nema predsa s evidenciou na UP nic spolocne cize absentuje prijem, z ktoreho by to poistne bola povinna platit
    ivka70 A dokonca aj p. Mihal tvrdi to iste, co ja
    https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=278
    Poznámka: Od vlastného príjmu manželky sa neodpočítava poistné dobrovoľne poistenej osoby v SP, preddavky a nedoplatok z RZZP samoplatiteľa na zdravotné poistenie.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    už aj ty aj veronikka ste písali - čo hovorí zákon: zz/2003-595/11
    Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do ...
    pre Ivka - ja by som, že tu sa nerieši základ dane ani výdavky daňovníka. Tu ide o príjem manžela/ky.
    doplnenie : samozrejme, praktickú skúsenosť nemám (v minulosti sa to už aj tu rozoberalo, nechce sa mi hľadať) .. ale zrejme tam ozaj bude dôležité (ako píšeš) to doplnenie - "z tohto príjmu" ? - pred takými tuším 3 rokmi to tam ešte nebolo
    Naposledy upravil Katy a R : 12.01.21 at 20:07

    NČZD na manželku, evidovanú na UP, dobrovoľne poistenú

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.