Zavrieť

Porady

majetok do 1700 euro

Podľa internej smernice zaraďujeme do majetku majetok od 300 eur. Dávam daňový spôsob časový napr. na 48 mesiacov a účtovný plán je UO=DO.
napr. 01/2021 počítač za 1010 eur bude zaradený na 48 mesiacov odpis 21,04 eur a posledný odpis v roku 12/2024 bude 21,12eur. A keď ho napr. vyradím skôr napr. po 36 mesiacoch tak zostatková cena bude rovnaká pre účtovné aj daňové a zaúčtujem ju napr. na 551/pri likvidácii/ a čo ďalej? na konci roka nič neporovnávam .... čo ešte treba... mám nejaké ďalšie povinnosti?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

  Ester plus
  Ak sa firma rozhodne takto postupovať, potom platí že daňovým výdavkom sú účtovné odpisy. Takže rozdiely medzi DO a UO sa v DP neuvádzajú.
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  maluja a keď predám takýto majetok a ešte má zostatkovú cenu?
  tigy Ak predáte taký majetok v priebehu roka, tak účtovné odpisy v tom roku budú vyššie ako daňové, lebo daňové (ročné) odpisy sa neuplatnia (lebo k 31.12. už tento majetok neevidujete, ale sú tam aj výnimky napr. pri osobných automobiloch), takže tento rozdiel UO-DO bude pripočítateľnou položkou.
  Na druhú stranu, daňová zostatková cena tohto majetku bude vyššia ako účtovná zostatková cena a tento rozdiel DZC-UZC bude zase odpočítateľnou položkou (s výnimkami pri majetku, kde ide DZC do nákladov do výšky príjmov z predaja atď.)...
  Takže v konečnom dôsledku bude výsledný vplyv na DP nulový...
  maluja ale keď sa jedná o mejatok do 1700 eur a daňovými výdavkami sú účtovné odpisy nemalo by byť pri predaji alebo aj vyradení daňová zostatková cena vo výške účtovnej - čiže neberiem ohlad na to či som o majetku účtovala k 31.12.?
  Ester plus Majetok do 1700 € nespĺňa podmienky pre zaradenie do odpisového dlhodobého majetku podľa zákona o dani z príjmov ani ho tento zákon nerieši, preto je záväzný postup zvolený v účtovníctve. Takže daňová zostatková cena by bola cena zistená z účtovníctva.
  maluja takže ked niečo predám 25.3.22 tak zostatková cena účtovná aj daňová bude z 28.2.22. a porovnávam potom zostatkovú cenu s predajnou cenou či nie?
  Ester plus Tak
  maluja Tak - porovnávam potom zostatkovú cenu s predajnou cenou a rozdiel bude pripočítatelnou alebo odpočítelnou položkou - ano?
  Ester plus Môj názor je, že keďže nejde o klasický dlhodobý majetok, (ZoDP nerieši ako postupovať v prípade vyradenia takéhoto majetku t.j. do 1700 €) tak sa nepostupuje podľa ZoDP a o ten rozdiel sa neupravuje základ dane ale ten rozdiel sa prejaví len vo VH ako zisk alebo strata.
    zbaliť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.