Zavrieť

Porady

Životné poistenie zamestnanca platené zamestnávateľom.

Dobrý deň. Prosím skúsenejších o radu. Firma zo svojích prostriedkov (nie zo sociálneho fondu ) platí za zamestnancov mesačne ich životné poistenie. Moja otázka znie : či a v akej výške vstupuje tento príjem do vymeriav. základu zamestnenca ohľadne soc. a zdravotného poistenia.
V § 138 ods.1 Z.o soc.poisteni sa hovorí,že do vymer.základu vstupuje príjem za prácu,ktorý podlieha dani z príjmu.Podľa mňa toto nie je príjem za prácu,ale podlieha dani z príjmu.V ods.2 sú vymenované príjmy,ktoré nevstupujú do vymer.základu - sú tam aj príjmy,ktoré nie sú príjmami za prácu . Stretli ste sa stým niekto? Ďakujem za rady. Pekný deň všetkým.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    tak s týmto som sa ešte nestretla ... nerozumiem prečo platí zamestnávateľ ŽIVOTNÉ POISTENIE svojich zamestnancov ... a nakoniec, podľa mňa to ani nie je daňovo uznateľný výdavok :-(

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Annamac...nejde to do VZ. Ani na ZP , ani na SP.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Mňa by zaujímalo či životné poistenie je daňovým výdavkom firmy, či už platené za zamestnancov, alebo SZČO v JU, alebo spoločníkom sro.

    Presviedčal ma klient, že vraj od januára 05 ano, ale neviem to nájsť. Má niekto info?

    Annamac je offline (nepripojený) Annamac

    Annamac
    Myslím si , že ak firma platí za niekoho životné poistenie , tak to nir je pre ňu daúovým výdavkom.A zmena od 012005 je v novele schválenej 26.10.04 v §11 v doplnených ods.5 ,6 . neviem či už vyšiel v Zb.zákonov , ja som to pozerala v Národnej rade.

    Kandrea je offline (nepripojený) Kandrea

    Kandrea
    Dobrý deň, poprosila by som o radu ako je to v dnešnej dobe s odvodmi z takéhoto príjmu - ak zamestnávateľ platí životné poistenie zamestnanca. Ďakujem za rady.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Kandrea Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosila by som o radu ako je to v dnešnej dobe s odvodmi z takéhoto príjmu - ak zamestnávateľ platí životné poistenie zamestnanca. Ďakujem za rady.
    Nie je to už nijako zvýhodnené. Pre firmu je to nedaňový náklad (teda platí to z čistého zisku) a pre zamestnanca je to rovnaké, ako akýkoľvek nepeňažný príjem. Teda zvyšuje mu to daňový základ a pripočítava sa to do základu pre zdravotné poistenie. Neviem teraz, ako je to s odvodmi do SP, nech povie niekto znalejší.

    Životné poistenie zamestnanca platené zamestnávateľom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.