Zavrieť

Porady

Ako/kde zalozit neteri vkladnu knizku/sporiaci ucet?

Ahojte. Keď som sa narodila, babka mi založila vkladnú knižku a každé narodeniny, vianoce atď. som na ňu dostávala od členov rodiny peniaze. V dospelosti sa mi to veľmi hodilo, urobili sme za to s manželom svadbu. Vlastné deti zatiaľ nemáme, keď raz prídu, založíme im niečo podobné.
Naša neterka bude mat o pár dní 2 roky a jej rodičia sa k tomu akosi nemajú. Hračiek a všetkého možného a nemožného má až až, tak zvažujeme užitočnejší darček k narodeninám - že by sme do toho šli my dvaja s manželom, pretože nám príde zbytočné kupovať jej každú chvíľu niečo, čoho sa dotkne len minimálne, ak vôbec. Peniaze na rozbeh v dospelosti sa jej raz určite viac zídu.
Skúšala som googlit, ale nikdy som sa nejak nevedela zorientovať v týchto bankárskych záležitostiach a mám z toho ešte väčší guláš. Preto ani neviem, ci ešte vôbec vkladná knižka existuje, alebo či jej máme založiť nejaký sporiaci účet, v ktorej banke je také niečo možné a výhodné a či sa tam dá vkladat raz za čas (a nie pravidelne, dajme tomu každý mesiac). Dočítala som sa, že také čosi sa zakladá pri narodení, neterka bude mat 2 roky a zakladať by to mali rodičia, čo tiež nespĺňame. Preto sa pýtam toho, kto mi má a chce poradiť, najlepšie lopatisticky, ako to v dnešnej dobe funguje. Lebo prechádzať mestom banku za bankou, na to naozaj nemám možnosti a schopnosti.
Vopred ďakujem
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Pokial chces sporiaci účet na meno neterky, musia ho založiť rodicia.
Jahmanka Ano, to som sa dočítala. Ale neexistuje nejaká možnosť, že by sa to udialo bez rodičov? Samozrejme potom by o tom vedeli.
veronikasad Neviem o takej moznosti, zakladala som vnukovi pred 7 rokmi - vtedy sa dala este vkladna knizka - musela prísť dcera s rodnym listom.
buchač mám z toho ešte väčší guláš.
====================
Guláš jak oči...

Ono záleží od banky...
Príkladne PB to má tak, že ..." zákonný zástupca alebo iná osoba pre maloleté dieťa do 18 rokov – v prípade, že predloží rodný list dieťaťa. "
https://www.postovabanka.sk/novinky/...ivou-sporenia/
Preštuduj si podmienky ostatných bánk...mne sa nechce.

Takže sa dá povedať, že možné to je.
Otázka ale znie, či je to aj výhodné. Odpoveď znie, že veru nie je.
Tu máš porovnanie úrokov na vkladných knižkách pre deti a aj iné informácie...bieda nad biedu.
https://totalmoney.sk/sporenie/sporiace-ucty-pre-deti

Jedinú výhodu snáď vidím v tom, že dieťa bude mať love nie v prasiatku, ale na účte.
misoft Žiaľ - ak je podmienka, aby účet založili rodičia - tak sa to inak nedá.
Mimochodom - už besttracker napísal - úroky sú také mizerné, že je asi lepšie prachy pchať do ponožiek.
U bežných účtov je to ocd 0,01% - do 0,1% - u niektorých bánk síce dávajú úro 3,9% - ale netreba tomu veľmi veriť - úroky sa mesia častejšie ako špinavé prádlo. A terminované účty? Často úroky sú podobné ako u bežných účtov.
Jediné čo by sa tým dosiahlo - bola by kumulácia peňazí na jednom mieste, ale uvedom si, že aj z tých mikroskopických úrokov ti štát stiahne daň 19%.
buchač tak zvažujeme užitočnejší darček k narodeninám - že by sme do toho šli my dvaja s manželom, pretože nám príde zbytočné kupovať jej každú chvíľu niečo, čoho sa dotkne len minimálne, ak vôbec.
============================
Ešte taká otázka.

Prečo vlastne chcete kupovať/dávať neteri každú chvíľu nejaký darček ?
Zatiaľ máte len jednu neter, ale pravdepodobne sa počet časom rozšíri....a do toho prídu aj vaše deti.
Včul mi povedz....to budete na každú stranu dávať darčeky ? Ani nevravím, že ono to zvyčajne platí aj naopak, čiže rodičia netere budú dávať dary vašim deťom.

....a ozaj, o akej vysokej čiastke sa bavíme, ktorá by mala cinknúť na účet ? O tých 20€, 50€,100€...alebo nebodaj viac ? Vynásob počtom detí ... a doplň, k čomu smerujem.
BXLmiami Radšej niečo ako nič.Tiež to spravila moja babka a dodnes si to pamätám-a spravila som to tiež.V Tatra benke ktorá potom vkladné knižky bez varovania zrušila.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    Pozerala si uroky na vkladnej knizke,minule prisla sprava ze ich znizuju v SLSP na 0,001 %

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Myslím,že IAD má sporiace učty ale to sú podielové fondy.Prípadne to dajte na svoje meno a spravte k tomu niečo u notára,aspon budete mať istotu že na to nesiahnu rodičia.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Keďže má ísť o dlhodobé sporenie, tak by som sa bankovým produktom úplne vyhol. Úroky tam nie sú žiadne a ak nestratíte na poplatkoch, tak na inflácii určite.

    Vhodným riešením je investovanie do podielových akciových indexových fondov. Po zriadení investičného účtu u obchodníka s cennými papiermi to môže fungovať veľmi jednoducho, peniaze posielate na pridelený IBAN a VS, tie sa potom automaticky investujú, a do tej svadby netreba nič riešiť

    Nemám skúsenosti so zriadením investičného účtu na dieťa, tak by som odporučil sa obrátiť na špecializované fórum, kde odborníci na investície poradia, ktorá spoločnosť niečo také robí, a podobne: https://www.facebook.com/groups/zlataminca

    Ako/kde zalozit neteri vkladnu knizku/sporiaci ucet?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.