Zavrieť

Porady

Vyuctovanie najomneho

Ahojte. Prosim potrebovala by som poradit. Som FO. Pred asi 10 rokmi som dala garaz do prenajmu. Prijem z tohto prenajmu nepresahoval urcenu vysku, tak som bola oslobodena od dane. No pred dvoma rokmi som zvysila najomne, lenze zabudla som na to, ze mi to presiahne hranicu. V tom by problem nebol. No prisla som na to az teraz. Prosim ako sa to dá riesit. Nemam problem zaplatit aj sankcie z toho vyplyvajuce, len neviem ako postupovat spravne, aby som nieco nedomotala. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    halali je offline (nepripojený) halali

    halali
    Asi som sa zle vyjadrila. Prijem z prenajmu prekrocil sumu pre oslobodenie. Dovtedy som vzdy mala prijem z prenajmu, ktory splnal hranicu pre oslobodenie. Len som zabudla, ze som zvysila vysku prenajmu a nezahrnula som do DP tuto sumu. Preto sa chcem opytat, ci sa to da nejako spatne vyriesit, aj ked to bolo pred 2 rokmi. Ci sa podava nejake dodatocne DP alebo neviem ako to riesit.
    kn-alka ak si vtedy podávala DP, tak teraz podáš dodatočné DP, ak si zamestnaná a mala si u zamestnávateľa vykonané ročné zúčtovanie, takisto podáš dodatočné DP, ak si nemala žiadny iný príjem, len tento prenájom a nemala si podané DP, tak podáš teraz riadne, doplatíš daň a dostaneš pokutu za nepodanie riadneho DP včas.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No dosť pochybujem že ten príjem z prenájmu bol oslobodený aj pred 10 rokmi.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    halali Pre upresnenie. Ja neriesim co bolo pred desiatimi rokmi. Ja riesim rok 2019.
    marjankaj Tak sa už vymáčkni. Koľko je to nájomné?
    Katy a R janko - veď ti už viackrát zopakovala, že do výšky oslobodeného príjmu (teda do 500) - či? hranica 500 eur už je veru platná a rovnaká viac ako 10 rokov (od 1.1.2011) - je to len garáž...
    marjankaj Katy neviem akú konkrétnu sumu myslela zadávateľka, preto sa pýtam.
    https://www.nehnutelnosti.sk/bratisl...raze/prenajom/
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tento príjem nad 500€ ročne niepatrí medzi oslobodené príjmy podľa §9 Zákona o DzP. Pozri v akom prípade bolo potrebné podať DP v roku 2019 https://www.podnikajte.sk/dan-z-prij...ie-za-rok-2019. Podmienky sú rovnaké aj v inýh rokoch, mení sa len výška príjmu na podanie DP. Ak si z celkových príjmov podliehajúcich zdaneniu nepodávala DP, podáš DP. Ak si podávala(mala si aj iné zdaniteľné príjmy) alebo bolo urobené RZD, podáš DDP.
    Naposledy upravil Tweety : 13.10.21 at 08:54
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Majka do 500€ je to oslobodené, či? §9/1g
    A ona DP podala, aspoň tak píše.
    Tweety no to áno, to som doplnila, ale to kde je taký nízky ročný nájom?
    marjankaj Veď aj ja som sa pýtal.
    buchač Tweety (Dnes 11:45) no to áno, to som doplnila, ale to kde je taký nízky ročný nájom?
    ========================
    Napríklad aj v Košiciach...
      zbaliť

    Vyuctovanie najomneho

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.