Zavrieť

Porady

Kurzarbeit od 1.1.2022

Mám otázku. Uvažujem správne ak v zmysle platných zákonov (595/2003 Z.z. o dani z príjmu a 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení) bude pre zamestnanca náhrada mzdy poskytovaná zo systému skrátenej práce príjmom oslobodeným od dane z príjmov a v nadväznosti na to aj od sociálneho a zdravotného poistenia. Pre zamestnanca teda tento príjem bude celým čistým príjmom. Potom sa mu tento vyplatený príjem nebude započítať do daňového priznania (resp. RZD) a ani do vymeriavacieho základu na dôchodok, PN, podporu v nezamestnanosti ? Uvažujem správne? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Nie, náhrada mzdy je stále zdaniteľným príjmom a podlieha aj odvodom. Teda u zamestnávateľa sa tieto príspevky neuvádzajú v DP, avšak u zamestnanca je to jeho hrubý príjem.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Banská Štiavnica No nezdá sa mi to správne, nakoľko podľa článku na www.podnikajte.sk sa píše, že ide o jeho čistý príjem a odvody a daň sa z tohto príjmu neodvádzajú. A keďže sa s tohto príjmu neodvádza štátu nič (ani daň, ani odvody) nemal by sa tento príjem započítať napr.: na dôchodok, PN, podporu v NZ.
    mondes Túto otázku som zadala na školení s p. Mihálom a ja som Vám ju len pretlmočila.
    Jana Motyčková článok na podnikajte.sk je v tomto chybný. Náhrada, ktorá sa platí zamestnancovi nie je podporou v čase skrátenej práce. Náhrada sa zdaní a zodvodní. Vláda môže určiť nariadením nejaké oslobodenie od poistného, ale to ešte určené nie je, a je to len možnosť.
    Banská Štiavnica Ďakujem za info
      zbaliť

    Kurzarbeit od 1.1.2022

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.