Zavrieť

Porady

Odmena zástupcu vlastníkov - zdanenie

Mám riadny pracovný pomer a doteraz mi ročné zúčtovanie dane robil zamestnávateľ. Od minulého roku som aj zástupcom vlastníkov bytov v dome. Na túto funkciu som bol zvolený riadnou schôdzou vlastníkov bytov. Odsúhlasili mi aj odmenu na byt. Za prvý polrok minulého roka som dostal v lete odmenu 400€. Dom je v správe OSBD, ktoré mi aj odmenu vypláca. Výška odmeny sa odvíja zo sumy za byt a je vyplácaná polročne. Za druhý polrok som dostal odmenu teraz v januári. S nikým nemám uzatvorený pracovný pomer, a správca mi vypláca celú čiastku a neodvádza ani dane ani odvody. K ročnému zúčtovaniu mi poslali potvrdenie o vyplatenej odmene na základe Zmluvy o výkone správy, ktorú uzavreli všetci vlastníci s OSBD. Po predložení potvrdenia mi zamestnávateľ oznámil, že si mám ročné zúčtovanie urobiť sám keďže nejde o príjem zo závislej činnosti. Moja otázka je podľa akého paragrafu to mám zdaniť? Zrejme pôjde o daňové priznanie fyzickej osoby typu B.
Naposledy upravil marekm : 30.01.22 at 07:42
17 komentárov     zbaliť
misoft Podľa mňa - nie je to pravidelný príjem - je to odmena za prácu navyše. A poznamenal dobre - nie je to príjem zo závislej činnosti - teda sa nezdaňuje. Tú odmenu dostávaš síce od OSBD, ale z účtu vašeho bytového domu, kde si platíte FÚO. To, čo sa do fondu dáva - to už sú peniaze majiteľov po zdanení. Nemôže sa teda niečo 2x zdaňovať.
Dáša_ "Podľa mňa - nie je to pravidelný príjem - je to odmena za prácu navyše. A poznamenal dobre - nie je to príjem zo závislej činnosti - teda sa nezdaňuje. Tú odmenu dostávaš síce od OSBD, ale z účtu vašeho bytového domu, kde si platíte FÚO. To, čo sa do fondu dáva - to už sú peniaze majiteľov po zdanení. Nemôže sa teda niečo 2x zdaňovať"

no tak to si povedal riadnu hlúposť. Z toho vyplýva, že keď niekomu zaplatím povedzme za službu ako súkromná osoba, z mojich zdanených peňazí, tak on to už nazdaňuje??????????
veronikasad Dusan, prestan uz písať sprostosti a rad prosím v temach, ktorym aspon trochu rozumieš
ivka70 Aku zmluvu mas uzatvorenu? V tom potvrdeni by si mal mat aj paragraf, na zaklade ktoreho bol tvoj prijem vyplateny.
marekm Nemám žiadnu zmluvu, preto sa pýtam. Bol som určený za zástupcu len hlasovaním a správca mi to vypláca z fondu opráv a údržby.
ivka70 Tak čo máš na tom potvrdení o príjme, že o aký príjem ide? Z niecoho musel zamestnávateľ usúdiť, že to nemôže ísť do RZD.
marekm Je to potvrdenie, že mi na základe zmluvy o správe bolo vyplatených 400€ a z tejto sumy nebola zaplatená ani daň ani odvody. A zamestnávateľ netvrdil, že mi to nemôže ísť do ročného zúčtovania, ale že mi ho nemôže urobiť zamestnávateľ keďže nejde o príjem zo závislej činnosti. RZ si mám teda urobiť sám.
veronikasad RZD robí len zamestnávatel, sám si ho určite nemôžeš urobiť. Ak ide o zdanitelný príjem - neviem posudiť aký ??? - sám musíš podať DP typ B, do ktorého zahrnieš aj príjmy zo zamestnania na základe Potvrdenia o zdanitelných príjmoch za rok 2021
marekm Zle som sa vyjadril - mám si spraviť daňové priznanie nie RZ. Aby som to mohol urobiť potrebujem vedieť o aký typ príjmu ide teda podľa akého paragrafu ho zdaniť - to sa pýtam od začiatku. Príjem od zamestnávateľa je jasný.
veronikasad asi par.8 - ostatné príjmy. Z toho ale zaplatíš z celej sumy zdravotné poistenie
veronikasad a samozrejme daň.
Anik no veď práve a ja mám také potvrdenie a mám podozrenie , aby to nebol ten §8, lebo pri 900 € príjme keď teraz zaplatí z toho 33% to bude neskutočné potešenie. Zajtra som sa rozhodla, že zavolám na OSBD a opýtam sa ich na základe akého § ten príjem vyplácali.
marekm Zrejme to bude ten par. 8, ale ktorý z príjmov uvedený v odstavci 1? Môže to byť príjem z príležitostných činností - písmeno a? To by bolo do 500€ oslobodené od dane.
veronikasad ak to tam patrí, tak r.17 - iné by som dala
veronikasad Počkaj ešte s DP, Anik preverí na OSBD
marekm Podarilo sa niečo zistiť?
Anik volala som tam a vlastne k ničomu som sa nedopracovala, ekonom ktorý navrhol to potvrdenie už tam nepracuje a oni s tým majú problém všade, ale pani je výrečná a skončilo to tým, že stále opakovala, že nie je ekonóm a že to mám vedieť ja a nakoniec opakovala, že nepočuje. Len som jej povedala, že tých pozdravných telefonátov bude mať isto dostatok. Takže musíme zisťovať ďalej. Ja si tiež myslím že je to §8 a 17 - iné,
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  na všetkých OSBD asi majú s tým problém. (v dávnejších časoch to dávali ako dohodu, ale to boli inak odvody)
  Teraz to možno riešia nejakou zmluva podľa OZ (príkazná, mandátna)
  Ak máš na potvrdení - že vyplatené na základe zmluvy o výkone správy - tak veru treba DP B - a dáš do § 8 - ostatné príjmy. Odst s príležitostným príjmom a oslobodenie do 500 eur nemôžeš dať, lebo je to zmluvne podložené . Ber ako môj názor - je na tebe, ako to spravíš a pod čo sa podpíšeš
  marekm Hm dobrý postreh s tou zmluvou. Táto zmluva ale nezakladá pracovný pomer medzi mnou a OSBD ani medzi vlastníkmi bytov a mnou ako ich zástupcom.
  Katy a R o akom pracovnom pomere píšeš? ... hore som písala! Keby šlo o PP - tak neriešiš DP, ale dáš si spraviť RZD zamestnávateľovi! Dostávaš odmenu podľa zmluvy o výkone správy (a výšku ste si odsúhlasili).
  Ale pozri ten link od Janky - aj keď nie ste spoločenstvo vlastníkov - a ani "platiteľ" nezdanil, ani odvody ... ??
  Treba pohľadať, že či si nemal výdavky, ktoré by si mohol k tomuto príjmu priradiť
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  marekm To som videl, píše sa tam o zmluve medzi spoločenstvom a fyzickou osobou. Taká tu ale nie je. Ak by šlo o závislú činnosť mali mi to vyplatiť zdanené. Čiže možno pochybili a čo ja teraz s tým?
  ivka70 Nepochybili, lebo zjavne ste ziadnu pracovnu zmluvu ci dohodu neuzavreli, aby islo o prijem zo zavislej cinnosti.
  Mate len tu zmluvu o vykone spravy ...to nie je zavisla cinnost.
  marekm Pochybili v tom, že neuzavreli zmluvu, nie v tom, že to vyplatili v tomto stave takto.
  ivka70 na uzavretie zmluvy treba aspon dve strany .... a zjavne ste uzavreli inu zmluvu ....im na vyplatenie penazi stacila .. DP uz zo svojich prijmov podavas ty ....
  Jana Motyčková Aj keď nie je uzatvorená písomná zmluva, výkon činnosti zástupcu vlastníkov môže spĺňať podmienky závislej činnosti. Je to problematika, kde sa sporia právnici, my to tu nevyriešime. Ak to BD nezdaní ako závislú činnosť, tak to potom treba dať do § 8 a platíte z toho daň a potom treba počítať s tým, že v rzzp bude vyčíslené zdravotné poistenie.
  Anik ďakujem pani Janka za Váš názor, naozaj nie je podpísané žiadna zmluva z čoho by sa dalo vychádzať - myslím že zamestnanci z tohto budú happy a že sa táto činnosť môže oplatiť, len starobnému šikovnému dôchodcovi, ktorý nemá žiaden iný zdaniteľný príjem a teda nemusi podať DP a napr. pri 1.800 € za ročnú činnosť - 150 € mesačne - nebude nútený zaplatiť 33% - 19%+14% po podaní DP.
  buchač Anik (Dnes 19:47) a že sa táto činnosť môže oplatiť, len starobnému šikovnému dôchodcovi, ktorý nemá žiaden iný zdaniteľný príjem a teda nemusi podať DP a napr. pri 1.800 € za ročnú činnosť
  =========================
  Čítni môj komentár = buchač (29.01.22 22:02)
  https://www.porada.sk/t329888-ma-pra...ml#post3219187

  veronikasad Juraj, ak si tuto činnosť vykonával ako starobný alebo výsluhový dôchodca a iný príjem si nemal - príjem nepresiahol polovicu ročnej NČZD, nemusel si podať DP a teda ani žiadne zdr.poistenie si neplatil.
  Ja som písala, že náš "domovník" nie je starobný dôchodca a ak má uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, platí daň aj odvody do ZP a SP.
  Typ odmeny ktorý sa rozoberá v tejto téme, patrí pod príjem z § 8 a je - tak ako píše Anik - výhodný len pre dôchodcov, ktorí nemajú žiadny iný zdanitelný príjem.
    zbaliť

  Odmena zástupcu vlastníkov - zdanenie

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.