Zavrieť

Porady

Svojvolny postup spravcu bytov

V nasej bytovke bol pred 2 rokmi poziar elektroinstalcie zapricineny odflaknutou elektroreviziou. Spravca bez odsuhlasenia vlastnikmi bytov svojvolne zacal opravy elektroinstalcie a malovanie chodieb. Faktury sa vysplhali na vyse 200 000 €. Spravca mylne predpokladal ze to uhradi stat, alebo mesto. Teraz dodatocne ziada vlastnikov bytov o schvalenie a uhradenie z FO. Ma na to pravo ? Ako mame postupovat, pretoze tlaci roznymi nekalymi sposobmi
6 komentárov     zbaliť
ivka70 a poistka to nekryla? samotna elektrorevizia nemoze byt pricinou poziaru. Preco by to mal uhradit stat alebo mesto ...kumu patri bytovy dom?
Daeve Bytovy dom patri vlastnikom bytov. Napisal som "ODFLAKNUTA" elektrorevizia
faro1 Nebolo to v televízii? Mám dojem, že po požiari mesto objednalo opravy elektroinštalácie po požiari a potom mesto nechcelo zaplatiť faktúry. Ale problémom bolo, že tie opravy boli nad rámec opráv, kde sa vyrobili nové rozvádzače umiestnené na prízemí pre všetky byty. Takže opravy neboli charakteru uviesť elektroinštaláciu do pôvodného a bezpečného stavu, ale nové projekty......
Daeve Mesto nic neobjednalo, nie je to v jeho kompetencii, byty su v sukromnom vlastnictve Mesto zabezpecilo a zaplatilo ubytovanie a stravu evakuovanym obyvatelom viac ako na mesiac. Samozrejme, ze islo o nadhodnoteny, spekulativny projekt za viac ako 200 000 €
ivka70 ja sa obavam ,ze to bola povinnost spravcu .... riesit havarijmy stav ...to mu uklada zakon ... ale ak viete preukzat suvis medzi odflaknutou elektroreviziou a poziarom, mali ste to ziadat ako nahradu skody od toho ,kto reviziu robil ....
sito Daeve (Dnes 14:35) " Mesto nic neobjednalo, nie je to v jeho kompetencii,

!!! byty su v sukromnom vlastnictve !!! "

Byty, áno. A čo dom, ten nie je v súkromnom vlastníctve?

"Mesto zabezpecilo a zaplatilo ubytovanie a stravu evakuovanym obyvatelom viac ako na mesiac."

Ubytovanie a strava nie sú káble, jedine cez tie káble je možné v dome dostať do bytov elektrinu, bez nej nie je byt bytom. Takže káble a všetko okolo nich musí uhradiť vlastník domu: Nie správca!

Pochopíš?

" Právne úkony týkajúce sa domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku zaväzujú všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca a spoločenstvo zodpovedajú za záväzky vzniknuté pri výkone správy domu až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Ak tieto záväzky nie sú kryté zaplatenými úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, vlastník bytu a nebytového priestoru v dome zodpovedá za záväzky nad rámec zaplatených úhrad za plnenia alebo preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu podľa § 5 ods. 1 písm. b)."
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  http://www.zbhs.sk/?p=4033

  Havarijné stavy
  V dome sa už môžu zabezpečiť opravy aj bez súhlasu vlastníkov. O aké prípady pôjde?

  Ide o novú povinnosť správcu a predsedu spoločenstva vlastníkov. Aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome majú zabezpečiť odstránenie chyby, poruchy alebo poškodenia spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ak bezprostredne ohrozujú život, zdravie alebo majetok. Môže ísť o havarijný stav, ktorým je ohrozený život, zdravie alebo majetok, a to nielen majetok samotných vlastníkov, ale aj tretích osôb, napríklad okoloidúcich. Príkladom môže byť poškodený obvodový plášť alebo strecha, prasknuté potrubie vody či kanalizácie, prípadne nefunkčný vykurovací systém v zime. V týchto situáciách, ak oprava neznesie odklad, nemusí sa zvolávať schôdza (zhromaždenie) alebo vyhlasovať písomné hlasovanie. Správca alebo predseda má povinnosť zabezpečiť opravu tohto stavu, pričom je, samozrejme, limitovaný finančnými prostriedkami na účtoch vlastníkov v banke.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  A vlastníci čo robili celý ten čas? To sa vôbec nestarali, koľko bude stáť oprava? Nikto sa nezaujímal o cenové ponuky? Len ste čakali, kým sa to opraví?

  Samotná elektrorevízia nemôže byť príčinou požiaru. Mohla to byť odfláknutá oprava elektrorozvodov, alebo odfláknutá rekonštrukcia a revízia len neodhalila nedostatky.

  Na základe čoho správca predpokadal, že to uhradí štát alebo mesto, keď je to súkromná bytovka?
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  sito "A vlastníci čo robili celý ten čas? To sa vôbec nestarali, koľko bude stáť oprava? Nikto sa nezaujímal o cenové ponuky? Len ste čakali, kým sa to opraví?"

  "súkromná bytovka?"

  Tibor, že si nemyslíš, že len v tejto jednej bytovke na Slovensku sa tak správajú súkromníci k svojmu spoločnému majetku? Veď každý vlastní v tej bytovke len svoj bytový priestor, BYT a svoj osobný majetok. O ten sa starajú oni. O ostatné v dome sa predsa musí postarať správca ich domu. Žiaľ.
  Chobot No a potom sa čudujú a nadávajú na správcu. Ale keď majú o niečom rozhodnúť, tak ich to nezaujíma a ani nejdú na schôdzu.
  Daeve Mesto zvolalo krizovy stab, na ktory sa prismotlili spravca so svojimi firmickami. Mesto zabezpecilo ubytovanie a stravu v hotely. Na opravu nabehli hned na druhy den, bez komunikacie s vlastnikmi bytov. .Len tak na okraj vsetky elektrorevizie a porevizne opravy robi ta ista firma, co znova nebehla na rozsiahlu rekonstrukciu elektriky - nie na uvedenie do bezpecneho stavu, ale novy projekt. Dalsia firmicka vymalovala spolocne priestory. Vsetko za vyse 200 000 €, ktore nie su kryte limitom na ucte FO. Nikto s nami nekomunikoval a uz vobec nie o cenovej ponuke. Odpalene bolo jedno podlazie, nebolo nutne riesit cele elektro vedenie. A zit sa dalo aj v nemymalovanych spolocnych priestoroch. Nebol ohrozeny zivot, majetok, ani zdravie
  sito Čítaj, pochop.

  " Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa, ak nejde o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu."

  Takže nešlo o zabezpečenie odborných prehliadok a skúšok technického zariadenia,5a) ktoré je správca povinný vykonávať pri správe domu. Mal sa vás informovať, až potom konať, nie konať bez vášho súhlasu.

  "Správca alebo predseda je povinný zabezpečiť aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome odstránenie chyby, poruchy alebo poškodenia spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ak bezprostredne ohrozujú život, zdravie alebo majetok."

  Keďže ste v dome nebývali, ale na hoteli, vaše zdravie ani majetok už nebol v ohrození.

  "Správca a spoločenstvo zodpovedajú za záväzky vzniknuté pri výkone správy domu až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome."

  Keď správca vedel, že na FPÚaO nie je 200 000 €, mal zvolať schôdzu a až potom konať. Ole on vás ojebabral. A teraz to všetko na vaše triko chce hodiť. Tu nie, tu vám nikto neporadí, ba môže, poradiť sa s právnikom, ako by rozhodol súd? Možno by to mohol brať ako neoprávnené nakladanie s cudzím spravovaním majetkom.
  Daeve Ja chapem, len ty si neprecital a nepochopil otazku
  sito No keď chápeš? Načo potom toto?

  "Teraz dodatocne ziada vlastnikov bytov o schvalenie a uhradenie z FO. Ma na to pravo ? Ako mame postupovat, pretoze tlaci roznymi nekalymi sposobmi"

  Hlavne, aby ste nemali zakalené oči a zahmlenú myseľ, keď budete dodatočné schvaľovať jeho právo na 200 000 €.
  Chobot Keďže správca nepostupoval v súlade so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, tak mu to neschváľte a nič neuhrádzajte. Nech doloží, že vyberal z viacerých ponúk a vybral tú najvýhodnejšiu.

  Ale aj tak sa čudujem, že za ten celý čas sa nikto neopýtal správcu, čo bude stáť oprava.
  Daeve Cenu sme sa dozvedeli po ukonceni prac. Vysoko prekracuje stav financii na FO. Spravca dal zalobu na Mesto, nech mu zaplati faktury. Ked vidi, ze tam nema ziadnu sancu vyhrat,, ,zacal sa vyhrazat vlastnikom
  sito Samozrejme, že mesto mu nič nezaplatí, nie je to mestský nájomný bytový dom. Keby bol, muselo by mu zaplatiť alebo sa súdiť. Mesto obránilo mestský majetok, eura.

  Teraz je to na vlastníkovi súkromného domu, aby si obránil svoj majetok voči správcovi súkromného domu.

  A čím sa vyhráža, že vás podreže? Však vám už riadne zarezal pod kožu. A či, že vám prestane vykonávať správu súkromného domu. No môže, a mali by ste súhlasiť. A či sa vám taký správca páči? No tak nech sa ráči!
  Daeve Spravca je uz nepricetny. Nema ako vyplatit svoje satelitne firmicky, ktore pretlacal za proviziu na vsetky prace. 200 000 € je zaujimava sumicka
  sito Jeho vec! Hádam nechceš, aby sa mu na to tu na porade poraďáci poskladali, či?
  Daeve .
    zbaliť

  romana147 je offline (nepripojený) romana147

  romana147
  Po požiari bol správca povinný opraviť elektroinštaláciu do bezpečného stavu aj bez súhlasu vlastníkov.Na všetko ostatné potrebuje vopred súhlas vlastníkov!
  32 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Daeve Do bezpecneho stavu stacilo vymenit kable na vyhorenom podlazi, nie kompletna rekonstrukcia celeho elektrorozvodu v bloku. A uz vobec nie bez suhlasu vlastnikov vymelovat vsetky vnutorne priestory. Vsetko za viac ako 200 000 €, nekryte FO
  sito 147mička, no neviem?

  "Správca je povinný zabezpečiť aj bez súhlasu vlastníkov bytov v dome odstránenie chyby, poruchy alebo poškodenia spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, ak bezprostredne ohrozujú život, zdravie alebo majetok."

  Správca ma povinnosť aj bez súhlasu spoluvlastníkov domu zabezpečiť revíziu elektrorozvodov v dome po hlavné ističe bytov.

  Pred požiarom bolo ohrozené zdravie a majetok vlastníkov bytov v dome. Vlastne je to možné v každom bytovom dome. Preto je povinná revízia v domoch každé tri roky, aby sa takým prípadom predišlo. Po požiari nebolo ohrozené zdravie, ani majetok vlastníkov bytov. Každý správca predsa vie koľko má bytový dom k dispozícii na FPÚaO. A mal si zistiť aká je výška škody, koľko uhradí poisťovňa ( dom by mal byť poistený ), koľko domu chýba na zabezpečenia obývateľnosti bytového domu. Oznámiť to spoluvlastníkom domu a navrhnúť im riešenie problému, sekery ( úver, atď. ) Keďže tak nespravil, neoprávnene nakladal so zvereným majetkom spoluvlastníkov domu, konal v rozpore so 182kou.
  Daeve Presne tak. Moze nam v tom pomoct podnet na SOI ? Ako ho formulovat v sulade so zakonom ?
  buchač Daeve (Dnes 11:01) Presne tak. Moze nam v tom pomoct podnet na SOI ? Ako ho formulovat v sulade so zakonom ?
  ===================
  Nedá mi nereagovať...točí sa tu okolo toho plno rečí...a trúfam si povedať, že úplne zbytočných.

  Ide tu o to, že AK MÁTE DOKAZY na to alebo ono, na nekonanie, na konanie, na to alebo ono...tak je potrebné obrátiť sa na právnika, ktorému tieto náležitosti predložíte.
  Tu, na Porade sa nedozvieš nič...lebo tu nič nedávaš, len svoj názor.
  Na základe pohľadu právnika, prípadne jeho doporučenia sa realizujte na súde....a ten rozhodne, a nie nejaké nicky.
  sito "Tu, na Porade sa nedozvieš nič...lebo tu nič nedávaš, len svoj názor."

  Juraj, to AMERIKA.

  Ale dozvedel sa. Názor na svoj názor a názor na 200 000 €.

  Vraj, "neskoro nariekať nad rozliatym mliekom" No, ale aspoň jeden z nich plače, narieka. Ale na nesprávnom hrobe.
  Daeve Ja neplacem, cierny Peter je v rukach spravcu. My ziadne dodatocne schvalenie nepodpiseme. A bez toho spravca nevyberie z FO ani cent
  sito Hmm? Že

  1. "Ako mame postupovat"

  2. "Samozrejme, ze islo o nadhodnoteny, spekulativny projekt za viac ako 200 000 €"

  3. "Nikto s nami nekomunikoval a uz vobec nie o cenovej ponuke".

  4. " Moze nam v tom pomoct podnet na SOI ? Ako ho formulovat v sulade so zakonom ?"

  5. "My ziadne dodatocne schvalenie nepodpiseme."

  Keď píšeš my, nie mi, to znamená, že v tom vašom dome nie je len jeden chrapúň ako je váš správca, ale je vás viac, ktorí nechcú správcovi za to, že vám umožnil po mesiaci sa vrátiť do vášho domu uhradiť ani cent.

  "... spravca nevyberie z FO ani cent"

  To akože tie vykonané práce podľa vás nestáli ani korunu, či šesták? Na je to.
  Chobot Myslím, že to nebude len čierne alebo biele. Niečo za tým ešte je, čo nám Daeve neprezradil. Zaujímavé by bolo prečítať si aj verziu správcu.
  Daeve Verzia spravcu je sud s mestom o 200000 €. Je zrejme, ze nema ziadnu sancu ho vyhrat, tak uz sa vyhraza nam. Tie vykonane prace podla odbornikov ani zdaleka nedosahuju vyfakturovanu sumu. No zatajil som to podstatne, ze cely mesiac som spal u susedy vo vedlajsom bloku
  Chobot ... a tá suseda je manželka konateľa správcovskej firmy. A máme to.

  Aj tak nerozumiem, ako mohol správca zadávať zákazky bez súhlasu vlastníkov. V minulosti (pred tým požiarom) ste mali aký postup dohodnutý? Schvaľovali ste správcovi objednávky prác? Napr. opravy. Mal správca nejaký limit, ktorý mohol použiť bez schvaľovania vlastníkov?

  Mám pocit, že v minulosti ste (možno z pohodlnosti, možno z neznalosti zákona) hodili všetko na správcu, všetko zabezpečoval on, vy ste sa o dom nestarali, neporovnávali ste cenové ponuky. A teraz to využil.

  Keď som bol zástupca vlastníkov (u nás fungoval výbor o 6 členoch), tak správca mal nejaký limit, tuším do 100 €, do ktorého mohol objednávať drobné práce a materiál (napr. žiarovky), potom do 5000 € mohol výbor odsúhlasiť a nad 5000 to muselo byť odsúhlasené na schôdzi vlastníkov. A vždy sme vyberali z viacerých cenových ponúk. Napr. keď sme vyberali dodávateľa na nové výťahy, tak sme mali 4 cenové ponuky od 70 do 120 tisíc €.

  Ak u vás takýto postup nebol, tak je to chyba aj vlastníkov, že sa nezaujímali o financie domu.
  sito "tak je to chyba aj vlastníkov"

  Tibor, je to chyba vlastníkov. Vlastníci sú povinní sa starať o svoj majetok. Tým dupľom, ak sa jedná o strechu nad hlavou. " príležitosť robí zlodeja" A oni dali správcovi príležitosť.

  "Aj tak nerozumiem, ako mohol správca zadávať zákazky bez súhlasu vlastníkov."

  Skôr by bolo zaujímavé kto im robí správcu domu, či nejaká organizácia ( OSBD, SBD, atď. ) alebo nejaký Jano, chytrý, ktorý využil príležitosť, hlúposť spoluvlastníkov domu. A možno je ten Jano ozaj hlúpy, ak chcel aby za pohodlnosť, hlúposť spoluvlastníkov domu zaplatilo mesto.
  Chobot Mne v tom celom stále chýba to, že prečo si správca myslel, že to uhradí mesto? Však keď robí správu domov, tak hádam nie je tak neznalý, že nevie, z čoho sa hradia opravy domov.

  Či to náhodou nebolo tak, že mesto, alebo primátor sa po požiari vyjadrili, že mesto finančne pomôže, toho sa chytil správca, nadhodnotil zákazku a potom mesto z toho sľubu vycúvalo. Tak teraz hľadajú baránka, ktorý by im to zaplatil.

  Veď na základe čoho sa správca súdi s mestom?? Čo s tým má mesto? Pokiaľ nedali verejný prísľub, že opravu uhradia, tak tá žaloba je postavená na vode.
  faro1 Už len pomyslenie že faktúry malo zaplatiť mesto ukazuje že je správca nekompetentný a mali by ho čo najskôr vymeniť.
  faro1 Tak nejako to myslím bolo, pred časom taký príspevok bol v televízii či sa jednalo o tomto neviem, ale má to podobné skutočnosti.
  Daeve Presne o tento pripad sa jedna. Na mestkom krizovom stabe sa objavil spravca so svojimi blizskymi firmami - teda ktore sam si ich vybral bez vyberoveho konania za proviziu. K tomu len dodam alibizmus SOI, ktora sa vyjadrila, ze spravca nemusi robit vyberove konanie, to vraj plati len pre statne institucie. Na krizovom stabe sa rozhodlo,ze mesto zabezpeci a preplati vsetko, ako mu to uklada zakon. Mesto zabezpecilo a zaplatilo pre 107 ludi ubytovanie v otely a stravu / nechapem preco aj stravu / na cely esiac Ti primitivi si to vysvetlili, ze mesto preplati aj opravu bytovky a pustili sa do prace. Bez suhlasu vlasnikov a bez akejkolvej zmluvy s mestom. Teraz sa s mestom sudia o 200 000 €. Uplni amateri a debili. Prve, co sa sudca opyta na zmluvu s mestom. Amen. Doteraz spravca bez suhlasu robil len planovane revizie. Ta suma 200 000 je neskutocne premrstena. Jasne, evakuacia sa musela urobit pre zadymenie objektu, ale havarijnu opravu si vyzadovalo jedno podlazie. Este sa vratim k poistke za dom. Presne tak to vyhodnotila poistovna a zaplatila opravnene naklady, ktore sa ani z lietadla nepriblizuju k 200 000 €. A teraz spravca nievie ako zaplatit svojim kamosom, ktori mu davaju provizie
  P.s. Jedna sa o rovnakeho podvodneho spravcu, ktory sa v inej bytovke sudil 12 rokov o vykon spravy, ked dostal kopacky. Sud prehral po 12 rokoch
  Chobot Pokiaľ vám to nebude súdne prikázané, neplaťte opravy.
  Daeve nesudi sa s nami, ale s mestom
  Chobot Ak prehrá s mestom, možno prídete na rad.
  romana147 Správca sa s mestom bude súdiť ťažko - nevidím právny titul !
  Poisťovńa by mala hradiť za "uvedenie do pôvodnéo stavu" EE ide , steny nezadymené - - nie za uvedenie do minimálneho bezpečného stavu.
  Niekto by mal objednať znalca : čo bolo opravené , čo bolo TREBA opraviť , čo by to stálo - - platí ho ten čo prehral.
  Rozdiel = 200000 mínus znalec nech si rieši správca sám // rozdiel znalec mínus poisťovńa by mali ( do ) platiť vlastníci.
  Daeve Znalec bol z poistovne a vyplatili podla posudenia havarijneho stavu.
  Chobot: ved prave preto tu pisem. Sud bude velmi rychly proces a na rad prideme my
  Chobot Tak potom musíte čakať na rozhodnutie súdu, ak k tomu príde. Dopredu ti nikto nepovie výsledok.
  Daeve Tak to nechapem aky sud. My sme spravcovi ziadne prace neschvalili. A havarijne zaplatila poistovna podla svojho znalca
  Chobot Keby to náhodou chcel od vás súdne vymáhať.
  ivka70 Poistovna zaplatila vzniknutu skodu, nie znovuobnovenie stavu elektroinstalacie po havarijnom stave.
  Daeve ako si na to prisla ?
  sito Akože si to písal? "Uplni amateri a debili"

  Vyhoreli ste, teda spoločné zariadenie domu, rozvod elektriny. Dom má poistku, príde likvidátor z poisťovne, vyrieši škodovú udalosť. Priznal vám náhradu škody vo výške 50 000 €. Ale sprevádzkovanie rozvodu elektriny vyjde na 200 000 €

  Človek to pochopí. Debil, debil nie.
  ivka70 A co by podla teba mala poistovna hradit?
  Daeve sito: netrep hluposti. Premrstena suma 200 000 € je za uplnu obnovu elektriky a vymalovanie celeho bloku. Stacilo obnovit jedno podlazie a vyvetrat cely blok od splodin. Presne ako to vyhodnotil znalec z poistovne
  buchač Daeve (Dnes 21:30) Presne ako to vyhodnotil znalec z poistovne
  ==============
  Hm...tak to by ma potom zaujímalo, že prečo poisťovne dosť často pošlú auto po búračke do šrotu, akože totálka...a tým pádom aj krátia poistné plnenie.

  Ale inak vcelku solídne trolluješ...
  Neskutočná balada, ktorú tu nik nevyrieši.
  sito Záhorak sa opýta "ty de byl" Kde si bol, keď sa riešila situácia po požiari? Vedľa v bloku u susedy a je... si na to. A teraz si múdri ako Rasputin, či Putin.

  "Uplni amateri a debili"

  Množné číslo. Týmto si koho myslel, správcu, či spoluvlastníkov domu?

  "Stacilo obnovit jedno podlazie"

  No tak ste si mali dať opraviť len jedno podlažie, keď ste na viac nemali a podľa teba nebolo viac treba. Koľko vám priznala peňazí za škodu poisťovna? A koľko vás tam vlastne býva v koľkých bytov, ....lov.

  Záhorák sa nepýta. Debil. D:
  ivka70 uz len najst toho debila elektrikara, co sa podpise pod reviziu domu, kde po horeni elektroinstalacie vymenia prve podlazie a vsetko, co cez to podlazie prechadza vyssie, nechaju v povodnom stave .... a potom argumentuj odflaknutou elektroreviziou, ktora to cele sposobila
  sito ivka, veď aj v tom dome žijú ľudia, ako všade inde. A ľudia sú už takí, nie rovnakí. A aby mali rovnaký názor, vedomie? To teda nie! Každý po svojom myslí, vymyslí svoje výmysly, a niektorí vymyslia aj nezmysly. Čo už, že?
    zbaliť

  Svojvolny postup spravcu bytov

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.