Zavrieť

Porady

Źivnosť na maliarske a natieračské práce

Ahojte,
v priebehu dvoch mesiacov mám v pláne otvárať živnosť na maliarské a natieračské práce a chcel by som vás poprosiť o rady.
- Zaujímalo by ma či odporúčate byt platieľom alebo neplatitelom DPH - je mi jasne že to závisi od klientely či sa bude jednať viac o platitetlov alebo neplatitelov DPH ale to dopredu vyslovene určiť neviem).
- Ďalej by ma zaujímalo či je hned od začiatku činnosti potrebný účtovník prípadne či je vhodné uplatnovať paušálne výdavky (ak bude nietko taký zlatý a vysvetli mi v skratke zo skúsenosti ako to funguje budem rád nakoľko som čítal dosť omáčok a nie je mi to úplne jasné)
- Taktiež by som sa Vás chcel spýtať či je pri maliarských a natieračských prácach môžné dávať ako doklad prijmový pokladničný doklad prípadne či je potrebná e-kasa alebo niečo iné

Budem veľmi vďačný aj za tipy a rady na čo si mám dávať pozor a podobné.
Vopred Vám pekne ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ahoj, spočiatku nie je potrebné, aby si bol platcom DPH. Ja by som najprv skúsila, ako to pôjde a následne, ak zistíš, že je pre Teba výhodné byť platcom DPH, tak sa zaregistruješ. Ale to záleží aj na tom, či budeš poskytovať služby súkromným osobám, alebo podnikateľom. Lebo DPH Ti navýši cenu o 20%, čo sa niektorým súkr. osobám nemusí páčiť.
    - spočiatku by som išla na paušál, ale to tiež záleží od obratu, aký budeš mať za r. 2022. Asi by bolo pre Teba výhodnejšie osloviť nejakého účtovníka v Tvojom okolí a poradiť sa s ním. Evidencia paušálnych výdavkov nie je zložitá, ale ak človek nemá s tým skúsenosti, tak radšej nech to prenechá skúsenejším.
    -maliarske a natieračské práce zatial nespadajú pod povinnosť mať ORP, resp. VRP a teda je možné vystaviť aj príjmový poklaničný doklad, poprípade úhrada na BV.

    c.s.i. je offline (nepripojený) c.s.i.

    c.s.i.
    -na začiatok by som išla ako neplatca DPH, zistíš ako to pôjde a vždy sa vieš registrovať
    - na začiatok nepotrebuješ účtovníka, je dôležité si hlavne odkladať všetky bločky za material, náradie, pracovné pomôcky....platiť prvý rok zdravotnú.
    - vystavovať zákazníkom faktúry alebo pokladničné doklady. BU mať radšej podnikateľský a nemotať to zo svojim súkromným.
    - paušál je na začiatok možno lepší, ale všeko závisí od tvojho príjmu. Je to aj jednoduchšie aj na výpočet daňového priznania.

    Keď kľudne sa pýtaj , keď ťa niečo napadne :-)
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Rico Salvatore Dakujem pekne za odpoved, ešte by som sa chcel spýtať ako je to v rámci nákladov s autom a pohonnými hmotami, je potrebné si odkladať bločky aj za tie? Vďaka
    veronikasad Máš súkromné auto alebo ho chces vložiť do podnikania?
    Rico Salvatore Do podnikania vkladať nechcem takže určite súkromné
    veronikasad Pre istotu odkladaj, ak by si nesiel na výdavky paušálom, ale skutočne výdavky. Vtedy pri paušálnych náhradách za súkromné auto potrebuješ dokladovať nákup PHM. A aby si na konci roka nemusel vymýšľať cesty, veď si priebežne knihu jázd.
    Rico Salvatore To ale platí len v prípade, že nebudem riešiť výdavky paušálom ano?
    veronikasad ano
      zbaliť

    Źivnosť na maliarske a natieračské práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.