Zavrieť

Porady

SZČO: Prvý rok ako platiteľ DPH: je možný odpočet DPH a súčasne paušálne výdavky?

V apríli 2022 som sa stal povinne platcom DPH na základe obratu. Ak som správne pochopil Zákon o dani z príjmov, ako SZČO môžem používať pre účely dane z príjmov výdavky percentom z príjmov "paušálne výdavky", aj ak som platcom DPH - za predpokladu, že ním nie som za celé zdaňovacie obdobie.

Môžem teda v daňovom priznaní za rok 2022 stále použíť "paušálne výdavky" (výdavky percentom z príjmov), ak sa mi oplatia viac ako reálne preukázateľné výdavky?

Môžem súčasne v tomto období niektoré výdavky používať pre účely DPH? Príklad: Ak si ako programátor na voľnej nohe kúpim počítač, v príslušnom mesiaci o zaplatenú DPH znížim moju DPH na výstupe, ale tento náklad nepoužíjem pre účely nákladov na daň z príjmu?
Naposledy upravil jakub4 : 08.05.22 at 21:28 Dôvod: rady od verokasad
6 komentárov     zbaliť
veronikasad Si dobrovoľným platiteľom DPH. Alebo si prekročil obrat?
veronikasad Opráv si druhý odstavec, paušálne výdavky je "ľudový" názov výdavkov percentom z príjmov...
jakub4 Ďakujem veľmi pekne, upravil som otázku.
Mila123 kam fakturujete? iba na SK? či aj krajiny EU, 3-ťo zemky?
jakub4 Bavíme sa pochopiteľne o situácii, keď fakturujem iba na SK. Keby som fakturoval prevazne do zahranicia, nestanem sa povinnym platcom DPH, len subjektom registrovanym pre DPH.
Mila123 správne.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    https://www.autora.sk/zz/2003/595/#6...meleckho_vkonu

    §6
    (10)
    Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 20 000 eur. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 60 % z týchto príjmov najviac do výšky 20 000 eur. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu v rozsahu evidencie podľa odseku 11 písm. a) a d).
    ivka70 09.05.22 05:56 odstránil(a) z Porady

    SZČO: Prvý rok ako platiteľ DPH: je možný odpočet DPH a súčasne paušálne výdavky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.