Zavrieť

Porady

Je možné stavať aj napriek nesúhlasu suseda resp. bez jeho súhlasu?

Dobrý deň,
potrebujem poradiť do akej miery vyžaduje stavebný úrad súhlas susedov so stavbou a či môže stavebný úrad pri schvalovaní stavby aj nevziať do úvahy nesúhlas susedov.

Rozviniem, ide o to, že sme kúpili starší rodinný dom, ktorý plánujeme rekonštruovať. Dom je postavený na hranici pozemku a cca 2 m za ním (tiež na hranici pozemku) stojí šopka, ktorá je riadne zakreslená na katastrálnej mape. Medzi nimi je plne murovaná stena vysoká 2 m.
My chceme šopku zbúrať a na mieste medzi domom a šopkou a na časti šopky pristavať k domu jedáleň, ktorá bude v konečnom dôsledku končiť bližšie k domu ako je dnes stojaca šopka. Jeden zo susedov nám však nechce dovoliť stavať na hranici pozemku a žiada, aby sme dostavovali 2 m od hranice pozemku, čo je pre náš neprijateľné keďže dostavujeme už k aktuálne stojacej stavbe na hranici pozemku.
Podotýkam, že plánovaná jedáleň bude od ich domu vzdialená cca 30 m. Sused argumentuje prípadným stavaním na konci záhrady v budúcnosti, to ale vzhľadom už na súčasnú nízku zastavanosť danú územným plánom nebude možné.

Moja otázka je či stavebný úrad pri schvaľovaní našej plánovanej dostavby jedálne bude kontaktovať daného suseda a v prípade, že by ich úrad kontaktoval či môže napriek ich nesúhlasnému stanovisku rozhodnúť v náš prospech?

Spomínaný sused je na obrázku Osadenie označený číslom 3451.

Vopred vďaka za radu.
IMG_20220616_180240.jpg  
IMG_20220616_180253_1 (1).jpg  
IMG_20220616_180303.jpg  
1/1
7 komentárov     zbaliť
misoft Je divné, že mu vadí rekonštrukcia, ale ten múr mu nevadí. Z môjho pohľadu - sused robí obštrukcie. Pokiaľ sa to stav. úradu uvedie ako rekonštrukcia - námietky suseda asi zamietne (a asi zohľadní aj existenciu ďalšej stavby - múru, voči ktorej zatiaľ nenamieta.
pavol54 lenže on píše o zámysle asanovať starú a postaviť novostavbu
misoft I tak... sused robí obštrukcie - veď tem deliaci múr (kamenný tam bude asi i potom - a to susedovi nevadí?
korela Múr - predsa výškový rozdiel. Múr je predsa plotom.
Barbi1234 Áno, robí nezmyselné obštrukcie, nemá pádne argumenty prečo, proste nechce súhlasiť.
V našom prípade teda potrebujeme povolenie na rekonštrukciu nie na búranie a stavanie? Lebo tak nám bolo povedané, že budeme potrebovať povolenia na búranie aj stavbu, kedže ideme meniť aj tvar strechy. Dnes všetci v našom okolí stvajú nové domy, takže ohľadom rekonštrukcie sa bohužiaľ nemáme s kým poradiť.
korela Susedia sú vždy účastníkmi stavebného konania.
Barbi1234 Aj keď sa ich to bytostne nedotýka? Lebo máme ďalších asi 3 susedov, s ktorými susedia len záhrady a bolo nám povedané, že tých úrad vyzývať nebude.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  Daj si rekonštrukciu stavby, ideálne by bolo keby si zadnú stenu ponechal vcelku. z vnútornej strany si to upravíš podľa svojich potrieb a máš vyriešené. to by malo stačiť na súhlasné stanoviská všetkých. U nás jeden pred rokmi išiel rekonštruovať starý dom z nepálených tehál, len zadnú stenu mal schválenú nechať a tá do troch dní spadla sama, či jej pomohol nevieme, šušká že áno
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Barbi1234 Bolo nám povedané, že pri rekonštrukcii nám treba jednak búracie povolenie a aj stavebné povolenie, nakoľko ide o veľkú rekonštrukciu a ideme meniť aj tvar strechy.
  A ďalšia vec, čo sa chcem spýtať je, že či sa za rekonštrukciu múru považuje aj to, keď sa zvýši. Súčasný plot je vysoký asi 2 m a pre potreby jedálne bude vysoký cca 3,5 m odhadujem.
  misoft Odkáž susedovi: nesúhlasíte a namietate? Tak ak VY budete žiadať - ja tiež budem namietať a TVRDO. A nepostavíte ani kôlničku na drevo!
  korela misoft???
    zbaliť

  Je možné stavať aj napriek nesúhlasu suseda resp. bez jeho súhlasu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.