Zavrieť

Porady

Akými spôsobmi sa môžu vyplatiť peniaze po ukončení konkurzu oprávnenému občanovi - poštou. iba na bankové konto, alebo nejakej notárske, alebo inej úschovy????

Po rozvrhu výťažku chce poslať správca konkurzu peniaze oprávnenému iba na bankové konto, inak sa vyhráža, že do odošle do nejakej súdnej úschovy a peniaze prepadnú! Občan žije v meste a na riadnej adrese trvalého bydliska v SR, čo je v spise aj uvedené. Ďakujem, hlavne prosím pekne poraďte rýchlo, veľká vďaka. Správca sa vyhráža nejakými inými - veľkými nákladmi za to odoslanie!! . Slovenská pošta to bez problémov vykoná cestou poštovej poukážky, a to do sumy 15000,- za 8,- EUR,
Mila123 t.č. je stále mimoriadna situácia, kde platí, že sa nesleduje výška vyplatených peňazí v hotovosti......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    prečo má občan problém zriadiť účet v banke, či zaplatiť poštové poplatky?

    ak je suma nad 5000 musí to ísť cez tretie ruky
    nepravnik Ďakujem za reakciu, ale pri všetkej úcte a vďake za odpoveď si dovolím pripomenúť, že neriešim dôvod prečo má, alebo nemá občan účet v banke, jednoducho je to tak, a niet povinnosti aby ho mal. Je mi aj známe, že suma do 5000,- EUR sa v prípade právnickej osoby, podnikateľov a pod musí prevádzať cez tretiu ruku /teda Banku/ a suma do 15000,- EUR môže byť iba v styku občianskom.
    Otázka je: ako, akým spôsobom má povinnosť /možnosť/ v rámci zákona poslať správca konkurzu vymožené peniaze oprávnenému ak je oprávnený občan.
    Napríklad: Súd musí vrátiť omylom zaslaný väčší preplatok ako bolo v predpise od občana /napr. na súdne trovy/ a občan / z akýchkoľvek dôvodov nemá bankový účet/, tak mu to súd musí nejak poslať. Ja si myslím, že by to mal poslať asi bežne poštovou poukážkou. Veď aj občan má právo súdu poslať peniaze / za rôzne poplatky/ alebo šekom /čo aj súd automaticky dokladá do výzvy/, alebo prevodom na účet.
    Podotázka - a môže si za ten úkon poslania poštou účtovať nejaké náklady.
    Dúfam, že som to objasnil, a teším sa na odpoveď.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Príde na to, koľko to je peňazí. Lebo zároveň platí aj zákon o obmedzení platieb v hotovosti. A tam by už mohol byť problém
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nepravnik Prosím pozrieť na môj komentár avalikovi
    nepravnik Je to cca 12000,- EUR
    Dáša_ podla mna do 15 tisíc v hotovosti môže platiť iba nepodnikateľ. Keď je podnikateľ, tak všetky platby nad 5tisíc musia ísť cez banku. Je jedno, či platí občanovi, štátnej inštitúcii alebo podnikateľovi.
    nepravnik Dík za reakciu, prosím neviem či si môžete prečítať môj komentár čo som poslal aviatikovi, tam je zrejmé, že o výškach platieb viem, Otázka je: ako, akým spôsobom má povinnosť /možnosť/ v rámci zákona poslať správca konkurzu vymožené peniaze oprávnenému ak je oprávnený občan.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zákon 394/2012 zakazuje akékoľvek platby v hotovosti bez ohľadu na ich právny dôvod, okrem výnimiek presne definovaných v zákone( napr. sociálna poisťovňa). Toto je pre podnikateľov
    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...ynimkyZoZakona

    Správca je súdom ustanovená osoba, robí (môže robiť) len to, čo má v zákone napísané. Ak to nemá v zákone, vyhláške či pokynoch ministerstva, robil by nad rámec svojich povinností, nik by mu to ani nezaplatil.
    Z účtu možno poslať peniaze cez poštu takto https://www.posta.sk/sluzby/postovy-poukaz-na-vyplatu
    Prikladám aj Poštové podmienky, časť POŠTOVÝ POUKAZ NA VÝPLATU

    Akými spôsobmi sa môžu vyplatiť peniaze po ukončení konkurzu oprávnenému občanovi - poštou. iba na bankové konto, alebo nejakej notárske, alebo inej úschovy????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.